Naujienų srautas

Lietuvoje2014.02.26 13:57

Grėsmė pakibo virš trijų vadovų Kauno savivaldybėje

ELTA 2014.02.26 13:57

Kauno miesto tarybos ketvirtadienio posėdyje bus svarstomi pasiūlymai dėl galimų interpeliacijų – mėginimų iš postų išversti savivaldybės administracijos direktorių, jokiai partijai nepriklausantį teisininką Dainių Ratkelį bei Lietuvos socialdemokratų partijos atstovus – Kauno vicemerą Vasilijų Popovą ir administracijos direktoriaus pavaduotoją Steponą Vaičikauską.

Kauno miesto tarybos ketvirtadienio posėdyje bus svarstomi pasiūlymai dėl galimų interpeliacijų – mėginimų iš postų išversti savivaldybės administracijos direktorių, jokiai partijai nepriklausantį teisininką Dainių Ratkelį bei Lietuvos socialdemokratų partijos atstovus – Kauno vicemerą Vasilijų Popovą ir administracijos direktoriaus pavaduotoją Steponą Vaičikauską.

Pastarųjų dviejų vadovų „nuvertimo“ iniciatorius, kaip trečiadienį pats patvirtino Eltai, yra Kauno miesto meras Andrius Kupčinskas. D. Ratkelio „vertėja“ – valdančiajai Kauno tarybos koalicijai oponuojanti, 5 narius taryboje turinti visuomeninės organizacijos „Vieningas Kaunas“ frakcija. Jos siūlymui pritaria ir 3 narių Lietuvos liberalų sąjūdžio frakcija.

Anot „Vieningo Kauno“ organizacijos lyderio Visvaldo Matijošaičio, konservatorių deleguotas miesto savivaldybės administracijos vadovas turėtų pasitraukti iš užimamų pareigų, kadangi administracija nesugeba mažinti valdymo išlaidų. Taip pat neįstengiama gerinti situaciją miesto ūkyje, nedaroma įtaka savivaldybei priklausančių įmonių geresniam valdymui – apie tai byloja vis dažnesni pastarojo meto korupciniai skandalai kai kuriose iš jų bei prastėjantys įmonių veiklos rezultatai. Taip pat opozicija priekaištauja, jog miesto valdžia nesugeba pasirūpinti skaidriu ir sąžiningu savivaldybei priklausančio turto valdymu.

„Mes ėmėmės tam tikrų prevencinių priemonių. Būtinai siūlymą dėl interpeliacijos D. Ratkeliui šiandien vakare apsvarstysime valdančiosios koalicijos posėdyje. Nežinau, kas čia ko konkrečiai nori ir siekia, bet aišku, kad prieš rinkimus kai kurie politikai stengiasi vis labiau eiti į viešumą ir kuo geriau pasirodyti rinkėjų akyse. Kas, neabejotina, paranku opozicijai.

Tiesioginių pretenzijų D. Ratkeliui dėl darbo iki šiol nebuvo viešai išsakyta, nors pastaraisiais mėnesiais matėsi, kad jų gali kilti. Administracijos direktoriui metami priekaištai dėl „Kauno vandenų“ skandalo, kai buvo sulaikyta grupė vadovaujančių darbuotojų, kaip įtariama, – dėl kyšininkavimo. Niekam ne paslaptis, kad ši įmonė jau ne vienus metus yra valdoma socialdemokratų. Tai gal pirmiausia jų atstovams Kauno savivaldybėje ir vertėtų priekaištus adresuoti?“, – trečiadienį sakė Eltai A. Kupčinskas.

Kauniečiai jau ir ne juokais siūlo ties savivaldybės įsteigtomis įmonėmis iškelti jas „kuruojančių“ partijų vėliavas, kad Kauno gyventojams būtų lengviau orientuotis dėl skandalų ar chaoso, ką kaltinti dėl kai kur didėjančių paslaugų kainų. Arba, kodėl, pavyzdžiui, troleibusų bendrovėje „Autrolis“, kuri tuoj bus prijungta prie „Kauno autobusų“ įmonės, direktoriaus pavaduotoju ką tik įdarbintas dantų gydytojas, užėmęs savo bendrapartiečio iš „Tvarkos ir teisingumo“ atlaisvintą kėdę.

„Siekiama kuo labiau apsaugoti įmones nuo politinių įtakų, bet ne taip paprasta siekius paversti realybe. Dar 2012-aisiais mūsų frakcija buvo pirmoji, pasiūliusi nepolitizuoti savivaldybės įmonių valdymo. Pernai vykusiuose viešuose debatuose, kuriuose dalyvavo ir verslo atstovų, sulaukėme savivaldybės tarybos valdančiąją koaliciją sudarančių partijų pritarimo. Tiesa, entuziazmo imtis realių veiksmų nelabai matyti. Nors pirmieji žingsniai link savivaldybės bendrovių depolitizavimo jau žengti, – Kauno gatvių apšvietimo įmonės valdybos nariu tapo verslininkus vienijančios organizacijos vadovas Jonas Guzavičius. Į kai kurias valdybas pasiūlyta kitų organizacijų atstovų. Po truputį depolitizuojamės.

Beje, jeigu kažkam atrodo, kad „konservatoriai savo rankose dabar laiko „Kauno energiją“, lai pasitikrina realią situaciją. Nė vieno partinio šioje valdyboje nerasite. „Kauno energijos“ bendrovės valdyboje dirba Vytauto Didžiojo, Kauno technologijos universitetų atstovai ir šios įmonės generalinis direktorius Rimantas Bakas. Partijos atstovų yra tik bendrovės stebėtojų taryboje, kuri valdymui tikrai negali daryti reikšmingos įtakos“, – aiškino A. Kupčinskas.

Jo teigimu, po tų didelį atgarsį sulaukusių įvykių „Kauno vandenyse“ kaip tik savivaldybės administracijos vadovas D. Ratkelis kreipėsi į miesto tarybos frakcijas, kad šios deleguotų savo kandidatus į bendrovės valdybą. Dėl to paties kreiptasi ir į Verslo tarybą, kurią sudaro Kauno krašto pramonininkų ir darbdavių asociacijos, Kauno prekybos, pramonės ir amatų rūmų bei miesto savivaldybės atstovai.

„Bet kažkodėl dabar mūsų oponentai kerta iš peties. Net nelaukia, kol šios įmonės valdyme įvyks pozityvūs pasikeitimai, link kurių jau einama“, – miesto tarybos posėdžio išvakarėse, kai kam galinčio tapti lemtingu, gan liūdnokai dėstė Kauno meras A. Kupčinskas Eltai kai kurias „užkulisines“ inicijuojamų pasikeitimų savivaldybės valdžioje detales.

Valdančiąją Kauno miesto savivaldybės tarybos (joje – 41 politikas) koaliciją sudaro 12 narių turinti Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų partijos frakcija bei gerokai už ją mažesnės „Tvarkos ir teisingumo“, „Jaunosios Lietuvos“ partijų bei buvusių Liberalų ir centro sąjungos atstovų ir Lietuvos socialdemokratų partijos frakcijos. Pažymėtina, jog Socialdemokratų frakcijos vadovas Valys Venslovas, dar neseniai dirbęs vadovaujamą darbą „Kauno vandenyse“, šiuo metu apklausiamas ikiteisminiame tyrime dėl įtarimų korupcinio pobūdžio nusikaltimais. Jo bendrapartietis – buvęs Kauno mero pavaduotojas Kęstutis Kriščiūnas – už panašias veikas jau yra teisiamas Kauno apygardos teisme.

ELTA primena, jog prieš keletą mėnesių, Kauno miesto tarybos priėmus atitinkamą sprendimą, darbo savivaldybėje neteko „Tvarkos ir teisingumo“ partijos deleguotas administracijos direktoriaus pavaduotojas Vygaudas Molis. Jis laimėjo bylą prieš darbdavę (savivaldybę) pirmosios instancijos teisme ir prisiteisė keliasdešimties tūkstančių litų kompensaciją. Tiesa, advokatu šiuo metu dirbantis V. Molis perėjo iš „Tvarkos ir teisingumo“ į Lietuvos socialdemokratų partiją.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi