Naujienų srautas

Lietuvoje2014.02.26 16:17

Seimo Pirmininkė: pataisos dėl tiesioginių merų rinkimų turi būti priimtos iki liepos

BNS 2014.02.26 16:17

Pataisos dėl tiesioginių merų rinkimų turi būti priimtos iki liepos, dėl savivaldos modelio nesutariančios partijos turės rasti kompromisą ir nuolaidų turės daryti visi, sako Seimo pirmininkė „darbietė“ Loreta Graužinienė.

Pataisos dėl tiesioginių merų rinkimų turi būti priimtos iki liepos, dėl savivaldos modelio nesutariančios partijos turės rasti kompromisą ir nuolaidų turės daryti visi, sako Seimo pirmininkė „darbietė“ Loreta Graužinienė.

„Buvo apsispręsta, kad 2015 metais merai turi būti renkami tiesiogiai ir iki liepos mėnesio turi būti priimti įstatymai, politinės partijos turi rasti kompromisą“, – trečiadienį interviu Žinių radijui sakė L. Graužinienė.

Ji sutiko, jog koalicijos partijos vienos nuomonės dėl tiesiogiai išrinkto mero vaidmens neturi, ir socialdemokratų bei „darbiečių“ pozicija šiuo klausimu skiriasi. Socialdemokratai antradienį pristatė savo parengtas pataisas dėl tiesioginių merų rinkimų, kuriomis siūlo rinkti merą-savivaldybės tarybos narį vienmandatėje apygardoje.

„Darbo partijos nuomonė skyrėsi nuo socialdemokratų visą laiką, bet yra sutarta, kad frakcijos turi surasti kompromisą, tiek vieni, tiek kiti nusileidę. Man asmeniškai svarbu, kad būtų sudėti saugikliai, kad meras netaptų vienvaldis asmuo rajone ir būtų išlaikytas demokratinis valdymas“, – kalbėjo L. Graužinienė.

„Pagrindinė diskusija yra dėl mero funkcijų, atsakomybės ir galių, čia daugiausiai diskutuojama Seime ir ne vieną kadenciją dėl to nesutariama. Tačiau valdančiojoje koalicijoje sutarta, kad reikia šitą procesą vieną kartą pradėti, ir jei bus netikslumų, nepatogumų ar konfliktinių situacijų, Seimas visada gali pataisyti įstatymo projektą. (...) Visi turės nusileisti, ir socdemai, ir mes, ir „tvarkiečiai“, kiekviena partija turi savo viziją, bet jei nei vieni nenusileisime, niekada nesutarsime“, – sakė parlamento vadovė.

Socialdemokratai teisingumo ministras Juozas Bernatonis bei parlamentarai Milda Petrauskienė ir Albinas Mitrulevičius yra įregistravę pataisas, kuriomis siūlo įteisinti tiesioginius merų rinkimus nekeičiant šalies Konstitucijos. Pataisas pristatęs teisingumo ministras pabrėžė, jog Konstitucijos pataisos nereikalingos, jei nekeičiamas mero vaidmuo savivaldybės valdymo struktūroje.

Socialdemokratai siūlo pakeitus Vietos savivaldos ir Savivaldybių tarybų rinkimų įstatymus merus rinkti tiesiogiai vienmandatėje rinkimų apygardoje. Šiuo metu savivaldybių tarybos renkamos pagal proporcinę sistemą, o merą renka savivaldybės tarybos nariai.

Siūloma, kad tiesiogiai išrinktą merą būtų sunkiau atleisti. Pareikšti jam nepasitikėjimą galėtų ne mažiau kaip trečdalis tarybos narių, pateikę motyvuotą pareiškimą. Už mero atleidimą slaptai turėtų balsuoti ne mažiau kaip du trečdaliai tarybos narių. Šiuo metu merą atleisti iš pareigų gali daugiau kaip pusė tarybos narių.

Iki šiol tiesioginius merų rinkimus Seime mėginta įteisinti keičiant Konstitucijos 119 straipsnį, tačiau niekada nepavykdavo surinkti tam reikiamo balsų skaičiaus.

Daugiausia nesutarimų tarp politikų dėl tiesioginių merų rinkimų kyla, išsiskyrus požiūriams į tiesiogiai renkamo mero vaidmenį savivaldybės valdymo struktūroje.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi