Naujienų srautas

Lietuvoje2015.09.08 13:45

Storosios žarnos vėžio prevencija per dieną galėtų išgelbėti iki 3 gyvybių

Storosios žarnos vėžys Lietuvoje per dieną nusineša 2–3 žmonių gyvybes. Medikai sako, kad šis skaičius gerokai sumažėtų, jei žmonės labiau rūpintųsi savo sveikata ir į gydymo įstaigas kreiptųsi anksčiau nei pasireiškia pirmieji simptomai.

Storosios žarnos vėžys Lietuvoje per dieną nusineša 2–3 žmonių gyvybes. Medikai sako, kad šis skaičius gerokai sumažėtų, jei žmonės labiau rūpintųsi savo sveikata ir į gydymo įstaigas kreiptųsi anksčiau nei pasireiškia pirmieji simptomai.

Vilnietė Danutė Makauskienė viena iš pacientų, sergančių storosios žarnos vėžiu, tokių kasmet nustatoma 1600. Moteris sako iš pradžių nekreipusi dėmesio į prakaitavimą, apetito praradimą. Šeimos gydytojos pagalbos prireikė dėl kitų sveikatos problemų, gydytoja papildomai skyrė ir tyrimus dėl onkologinių susirgimų.

„Padariau tyrimus ir nusiuntė onkologinį tyrimą daryti, tada atrado auglį“, – pasakoja D. Makauskienė.

Moteris prieš dvi savaites buvo operuota, šiuo metu, pasak medikų, jos būklė gera. Kiekvienais metais Lietuvoje nuo storosios žarnos vėžio miršta 900 žmonių, šis navikas užimą trečią vietą tarp susirgimų vėžiu.

Specialistai sako, kad 60 procentų ligos atvejų nustatoma trečioje ir ketvirtoje stadijose, kai tikimybė išgyventi žymiai mažėja. Pasak medikų, problema ta, kad žmonės varžosi tirtis šią organizmo sritį.

„Jeigu surandam vėžį, dažniau jis būna jau kokios antros, trečios ir ketvirtos stadijos, tai yra jau apleistas vėžys. Mūsų žmonės dar neįpratę mylėti save ir tikrintis profilaktiškai“, – teigia Santariškių klinikų Pilvo chirurgijos centro gydytoja Natalja Zaks.

Nuo 2009 metų kai kuriuose miestuose veikusi prevencinė storosios žarnos vėžio ankstyvosios diagnostikos programa šią vasarą turėtų apimti visą Lietuvą. Jos metu 50-75 metų amžiaus žmonėms šeimos gydytojai turės pasiūlyti atlikti testą, kuris parodys ar pacientas sveikas.

Pasak medikų, Vakarų šalyse, kur panaši programa vykdoma jau kelis dešimtmečius, pacientų mirtingumas mažesnis.

„Storosios žarnos vėžys kenksmingas tuo, kad, kai jis užauga, gali įvykti tokia ūminė situacija, kai jus nuveš į ligoninę, pašalins vėžį, bet per šoną išves žarną, kad jūs sveiktumėte toliau Kam reikia to pusės metų diskomforto ir  dar vieno privalomo pasimatymo su gydytoju, geriau dalyvauti prevencinėje programoje ir to išvengti“, – neabejoja  Storosios žarnos vėžio prevencinės programos koordinavimo grupės pirmininkas prof. Kęstutis Strupas.

Lietuvoje veikia keturios onkologinių susirgimų kontrolės programos – gimdos kaklelio, krūties, prostatos ir storosios žarnos. Nustatyto amžiaus žmonėms tyrimai nemokami, reikia tik šeimos gydytojo siuntimo.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi