Lietuvoje

2014.02.25 13:05

Socialdemokratai ragina greičiau įvesti tiesioginius mero rinkimus

ELTA2014.02.25 13:05

Valdantieji socialdemokratai siekia greičiau pradėti imtis tiesioginių merų rinkimų klausimo.

Valdantieji socialdemokratai siekia greičiau pradėti imtis tiesioginių merų rinkimų klausimo.

Pasak antradienį spaudos konferenciją surengusių Socialdemokratų frakcijos narių – teisingumo ministro Juozo Bernatonio bei parlamentarų Mildos Petrauskienės ir Albino Mitrulevičiaus, – dauguma Lietuvos gyventojų nori rinkti savivaldybių vadovus tiesiogiai.

„Apklausos rodo, jog 80 proc. gyventojų palaiko tiesioginių merų rinkimų idėją. Pateikėme siūlymą dėl dviejų įstatymų pataisų. Keičiamas tik merų rinkimo būdas, todėl jokios Konstitucijos pataisos nėra reikalingos“, – sakė ministras J. Bernatonis.

Anot ministro, pradėjus rinkti merus tiesiogiai turėtų padidėti pasitikėjimas savivalda ir merais.

„Šiandien Lietuvoje pasitikėjimas valdžios institucijomis yra vienas svarbiausių dalykų, kad toliau galėtume plėtoti demokratiją“, – įsitikinęs J. Bernatonis.

Pasak jo, merai būtų renkamai analogišku Seimo rinkimams būdu.

„Siūlome merą, kartu kaip savivaldybės tarybos narį, rinkti vienmandatėje apygardoje, o kiti savivaldybės tarybos būtų išrenkami taip, kaip yra renkama dabar. Tokiu būdu meras įgautų didelį pasitikėjimą, o svarbiausia – politikai įgyvendintų savo pažadus rinkėjams. Įgyvendintume tai, apie ką kalbama jau 10 metų, jau kitais metais“, – sakė J. Bernatonis.

Seimo narė M. Petrauskienė antrino ministrui, teigdama, kad rinkimų būdas būtų labai panašus į Seimo rinkimus.

Pasak jos, pagal planuojamą rinkimų tvarką į savivaldybės tarybą ir mero postą kandidatus galės keltis ne tik politinės partijos, bet ir rinkimų komitetai.

Taip pat bus galima patiems kandidatams išsikelti save savarankiškai.

„Rinkimų komitetas galės nekelti kandidatų sąrašo, tačiau iškelti vieną kandidatą į mero postą ir savivaldybės tarybą“, – sakė ji.

Pasak jos, prie balsavimo urnos atėjęs rinkėjas turės du biuletenius – vienu balsuos už sąrašą, kitu – už konkretų asmenį, pretenduojantį tapti savivaldybės meru.

Socialdemokratės teigimu, atstatydinti merą būtų galima tokiu atveju, jei jam motyvuotai pareikštų nepasitikėjimą trečdalis savivaldybės tarybos narių ir už tai balsuotų ne mažiau nei du trečdaliai tarybos narių.

Pasak J. Bernatonio, valdančiosios koalicijos politinė taryba iš esmės pritarė šiems įstatymų projektams, tad jis tikisi, jog tiesioginių mero rinkimų klausimas bus įtrauktas į artimiausių Seimo posėdžių darbotvarkę.

„Tikiuosi tai apsvarstyti ir priimti pavasario sesijoje, nes yra labai blogai, kai mes keičiame įstatymus prieš pat rinkimus. Žmonės nori žinoti iš anksto ir tam pasirengti“, – sakė J. Bernatonis.

Anot jo, nereiktų bijoti galimo atvejo, kai savivaldybės tarybos dauguma būtų vienos politinės partijos atstovai, o meras – kitos.

„Yra daug pavyzdžių, kai dirba netgi konservatoriai su socialdemokratais. Jeigu meras yra tiesiogiai išrinktas žmonių, juo savivaldybės gyventojai pasitiki, tai į tai turi atsižvelgti ir kiti politikai, kurie išrenkami į savivaldybės tarybą. Pagyvenkime tiesioginių rinkimų sąlygomis ir pamatysime, kad gyvenimas gali būti šviesesnis, nei mes manome“, – optimistiškai nusiteikęs buvo teisingumo ministras.

Populiariausi

Į Kauną atskraidintos apsaugos priemonės.
9

Lietuvoje

2021.04.22 10:06

SAM kreipiasi į prokurorus – Lietuvos medikų nepasiekė maždaug 20 vagonų apsaugos priemonių

žala – daugiau nei 900 tūkst. eurų; atnaujinta 13.24
9
Greitoji pagalba

Lietuvoje

2021.04.22 17:13

Tragedija Vilniuje: šalia daugiabučio namo rastas mirusio mažamečio kūnas

pareigūnai kol kas neatmeta įvairių mirties versijų
Jaroslavas Narkevičius

Lietuvoje

2021.04.22 13:47

Narkevičius nenumano, kur įtariamai galėjo dingti apsaugos priemonių siunta, buvęs viceministras spėja klaidas dokumentuose

„Hoptrans logistics“: prekių trūkumai nebuvo nustatyti; atnaujinta 15.05