Lietuvoje

2014.02.24 17:53

Dėl ekspertų klaidų gali išteisinti V. Uspaskichą

Dainius Sinkevičius, DELFI.lt2014.02.24 17:53

Vadinamąją „juodąją buhalteriją“ tyrę Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos (FNTT) specialistai prokurorams pateiktose išvadose privėlė klaidų, kurios gali išgelbėti Darbo partijos (DP) įkūrėją Viktorą Uspaskichą nuo belangės.

Vadinamąją „juodąją buhalteriją“ tyrę Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos (FNTT) specialistai prokurorams pateiktose išvadose privėlė klaidų, kurios gali išgelbėti Darbo partijos (DP) įkūrėją Viktorą Uspaskichą nuo belangės.

Po pertraukos pirmadienį prie vadinamosios DP „juodosios buhalterijos“ bylos grįžęs Lietuvos apeliacinis teismas apklausė ne tik pirmosios instancijos teisme nepasirodžiusius liudytojus, bet ir specialistus, tyrusius partijos buhalteriją.

Stebėti proceso susirinko pilnutėlė teismo salė, kai kuriems žiūrovams net teko stovėti.

Po pertraukos prasidėjus procesui Viktorui Uspaskichui atstovaujantis advokatas Vytautas Sviderskis suabejojo, ar galima tęsti bylos nagrinėjimą, nes į ją paskirta nauja DP advokatė galėjo per mėnesį nesuspėti susipažinti su visa medžiaga. Tačiau tokie nuogąstavimai buvo nepagrįsti – gynėja nurodė, jog puikiai žino visą bylos medžiagą.

Nelikus kliūčių bylai nagrinėti, teismas pradėjo liudytojų apklausas. Pirmasis prieš teismą stojo buvęs bendrovės „Kartonas“ vadovas Romas Ruškulis – jo vadovaujamoje įmonėje dirbo finansininkė Nijolė Steponavičiūtė. Būtent ji pareigūnams padėjo atskleisti DP „juodąją buhalteriją“.

Vienu iš DP įkūrimo iniciatorių save laikantis R. Ruškulis sakė, kad V. Uspaskichas kartais atvažiuodavo į bendrovę, o N. Steponavičiūtė partijai teikdavo konsultacijas.

„Aš ją rekomendavau Viktorui Muntianui, o ar ji tapo buhaltere, man nėra žinoma“, – sakė jis.

R. Ruškulis negalėjo pasakyti, ar V. Uspaskichas matydavosi su N. Steponavičiūte, tačiau pažymėjo, jog tokią galimybę jie turėjo.

Verslininkas teigė, kad bendrovės seife buvo laikomi ne tik „Kartono“ pinigai – jis buvo patikėjęs ir savo lėšas. R. Ruškulis patikino, kad kiekvieną kartą, kai gaudavo pinigus, pasirašydavo ant kasos išlaidų orderio.

„Žinau, kad N. Steponavičiūtė vedė kelių įmonių buhalterijas, o kaip ji tai darė, aš nežinau“, – sakė nuo 2003 m. „Kartone“ nedirbantis verslininkas.

Nuteistųjų advokatai domėjosi, kaip DP byloje atsidūrė jo vardu išrašyti kasos išlaidų orderiai, pateisinantys milijonines sumas. „Negaliu atsakyti“, – sakė jis.

Verslininkas taip pat sakė, kad jis buvo įkūręs bendrovę „Agomina“, kuri leido laikraštį „Laikas“: „Akcininke buvo mano žmona, bet visus reikalus tvarkiau aš“.

R. Ruškulis į daugelį klausimų negalėjo atsakyti – teisinosi, jog viską pasakė ikiteisminio tyrimo metu, o dabar nebepamena.

V. Uspaskichas: sakiau, kad tai ne DP pinigai

„Nežinau, ne man vertinti, laiko daug praėjo, gal gali ir neatsiminti, – apie R. Ruškulio apklausą teisme kalbėjo V. Uspaskichas. – Seniai sakiau, kad tai yra ne DP pinigai, jis tik patvirtino, jog tame seife buvo gal šešių ar septynių įmonių plius asmeninių pinigų, o jie visi buvo paimti ir priskirti DP“.

V. Uspaskichas teigė, kad visą proceso metu tvirtino, kad seife rasti pinigai nepriklausė DP. „Kaip jūs įsivaizduojate, 175 numeris orderyje, toliau eina 176, vienas orderis priklauso DP, kitas – „Kartonui“. Kaip taip gali būti vienoje apskaitoje? Tai yra blefuota, sukurta buhalterija DP ir viskas, tai, apie ką aš ir kalbėjau“.

V. Uspaskichas aiškino, kad dėl teisminio proceso negali „užsiiminėti politika, kitais gyvenimo reikalais.

„Turiu eiti čia, o čia reikia savaitės gerai ruoštis, atidėti visus kitus reikalus – tai buvo politinių oponentų tikslas, įtraukti į procesą, atitraukti nuo žmonių, nuo rinkėjų, nuo politikos, tai praktiškai ir pavyko“, – teigė jis.

Pasakojo, kaip pusę metų dirbo be išeiginių

Atnaujinta 13.00 val.: Popiet darbą tęsiantys teisėjai pradėjo apklausinėti Saulių Makselį – buvusį DP būstinės vadovo pavaduotoją. Šio liudytojo nebuvo apklausęs Vilniaus apygardos teismas – S. Makselis teigė, kad nė karto nebuvo gavęs šaukimo.

Teisme jis pasakojo, kad prieš įsidarbindamas DP būstinėje, dirbo Kauno rajono savivaldybėje, bet kai baigėsi jo, kaip administracijos vadovo pavaduotojo kadencija, tuometus rajono meras pasiūlė važiuoti į Kėdainius ir pasisiūlyti dirbti DP struktūrose.

„V. Muntianas mane pristatė V. Uspaskichui ir buvau paskirtas DP būstinės vadovo pavaduotoju“, – sakė liudytojas.

Jis teigė, kad pradėjęs dirbti turėjo rūpintis DP skyrių steigimu. „Be išeiginių dirbau pusę metų“, – prisiminė S. Makselis.

Liudytojas taip pat prisiminė, kad yra bendravęs su partijos iždinininke Nijole, kuri nurodydavo, jog partijos ataskaitas reikia derinti su partijos pirmininku. „V. Uspaskichas būdavo beveik kiekvieną dieną“, – sakė jis.

„Rimčiausi klausimai buvo sprendžiami su pirmininku V. Uspaskichu“, – pabrėžė liudytojas.

Liudytojas taip pat sakė, jog nematė, kaip N. Steponavičiūtė tvarkė buhalterinius dokumentus: „Ją vertinau, kaip rimtą, patikimą žmogų, ja tikėjau“.

DP suktybes fiksavusi FNTT specialistė: klaida dėl 84 tūkst. JAV dolerių

Atnaujinta 14.49 val.: Nuteistųjų advokatų prašymu teismas nutarė papildomai apklausti ir specialistus, atlikusius DP ūkinės-finansinės veiklos tyrimą. Buvusi Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos (FNTT) specialistė Nijolė Galvanauskienė teisme sakė, kad išvada prokurorams buvo surašyta pagal pateiktus dokumentus.

Speciaslitų išvadoje kilusius neaiškumus teismui aiškinusi N. Galvanauskienė pripažino, kad nuteistųjų ir jų advokatų keliami priekaištai dėl nepagrįstai į pajamas 2004 m. buvo įtraukti iš rėmėjų gauti 84 370 JAV doleriai – 236 tūkst. 236 Lt.

„Taip, tai tikrai yra klaida“, – specialistė pažymėjo, kad dokumentai tyrimo metu buvo teikiami visus metus, todėl galutinėje išvadoje buvo pamiršta ištaisyti klaidą.

Pasak FNTT specialistės, ši suma turėjo būti įtraukta ne į pajamas, o į išlaidas.

„Neoficiali apskaita yra neoficiali apskaita, čia viskas yra sudėtinga, nes oficialioje apskaitoje viskas yra grindžiama dokumentais“, – pabrėžė ji, teismui pateikusi patikslintą išvadą.

Sudomino L. Graužinienei išrašyta sąskaita

Atnaujinta 16.46 val.: V. Uspaskicho advokatui Algirdui Miškiniui kilo įtarimų, kad į DP neoficialiąją buhalteriją buvo du kartus įtraukti ir 80 tūkst. JAV, gauti iš rėmėjo „Ūkis“, tačiau šių nuogąstavimų FNTT specialistė kol kas negalėjo iš karto paaiškinti.

Po kelias valandas trukusios specialistės N. Galvanauskienės apklausos bylą nagrinėjantys teisėjai nusprendė ją apklausti papildomai kitame posėdyje, kuris suplanuotas kovo pabaigoje – nuteistieji ir jų gynėjai įpareigoti iš anksto pateikti klausimus, į kuriuos nori sulaukti atsakymo.

„Mes turime neteisingą specialisto išvadą, čia matematika, ne vertinasis dalykas“, – pabrėžė DP įkūrėjo advokatas. Pasak jo, ne mažiau klaidų yra ir Mokesčių inspekcijos išvadoje.

Tuo metu pats V. Uspaskichas panoro, kad jam būtų paaiškinta kiekviena suma, užfiksuota „juodojoje buhalterijoje“.

„Noriu žinoti kiekvieną sumą, nes taip ir milijardus galima prirašyti nieko nepasiklausus – man paskaičiuotos milijoninės baudos, noriu, kad man būtų pasakyta, jog štai, V. Uspaskichai, bauda susideda iš to ir to“, – politikas stebėjosi, kad išvadą surašę specialistai jo net neapklausė, o rėmėsi tik N. Steponavičiūtės apklausos protokolu.

Tuo metu V. Gapšys susidomėjo, kodėl FNTT specialistai į bylą įtraukė ir dabartinei Seimo pirmininkei Loretai Graužinienei išduotą sąskaitą, išrašytą Ukmergės laikraščio „Gimtoji žemė“.

N. Galvanauskienė paneigė, kad 149,98 Lt sąskaita buvo įtraukta į neoficialiąją buhalteriją: „Atlikus priešpriešinį patikrinimą iš redakcijos buvo gautos sąskaitos, jos sutikrintos ir ši sąskaita nebuvo įtraukta į neoficialią buhalteriją“.

Atnaujinta 16.50 val.: Nuteistiems „darbiečiams“ atstovaujantys advokatai sako, kad specialistams pripažinus, jog buvo padaryta klaidų, teismas kitaip turėtų pasižiūrėti į bylos baigtį ir privalėtų skirti naują ekspertizę. Tiesa, apie tai jie garsiai dar nekalba – lauks kitų FNTT specialistų paaiškinimų.

Atnaujinta 17.16 val.: „Dar palaukite, čia dar ne viskas, pamatysite dar kitų įdomių dalykų“, – išgirdęs, kad buvusi FNTT specialistė pripažino klaidą, sakė V. Uspaskichas.

„Kad mane išteisinti turi, tai vienareikšmiškai – jeigu ne šitas teismas, tai kitas teismas, jeigu ne čia, Lietuvoje, tai Europoje išteisins, nes kai pamatys tokius dokumentus, už galvų susiims, – sakė jis. – Aš galvoju, kad Lietuvos teismas nenorės, jog apie juos Europoje velnias kaip galvotų – jeigu nuteisti, tai nuteiskite, bet bent padarykite tvarkingai, sudėliokite, gi pinigai mėgsta skaičius, gerbiamieji“.

Prokuroras: jeigu reikės, pakoreguosime

Atnaujinta 17.23 val.: Tuo metu valstybinį kaltinimą palaikantis Generalinės prokuratūros prokuroras Saulius Verseckas nemano, kad besikeičiančios FNTT specialistų išvados neturėtų „darbiečiams“ dovanoti pergalės teisme – pasikartojančias pajamų ir išlaidų sumas teks pakoreguoti.

„Keliais šimtais tūkstančių litų koreguotųsi iš maždaug 25 mln. Lt“, – sakė jis.

Prokuroro teigimu, nebūtina skirti papildomą ekspertizę. „Teismas yra laisvas vertinti bylos įrodymus ir faktines aplinkybes – specialistė teismo posėdyje turi teisę pateikti papildomus paaiškinimus, jeigu yra reikalas, kaip ji turėtų būti pakoreguota“, – pabrėžė S. Verseckas.

Kitas posėdis DP byloje suplanuotas po mėnesio – jo metu toliau bus apklausinėjama FNTT specialistė, o į balandžio 4-osios posėdyje planuojama išklausyti VMI specialistės.

Apskundė ir nuteistieji, ir prokurorai

Vilniaus apygardos teismas yra nusprendęs, kad DP įkūrėjas V. Uspaskichas turi kalėti ketverius metus, parlamentarė Vitalija Vonžutaitė – trejus, o buvusi partijos iždininkė Marina Liutkevičienė – vienerius. Savo, kaip partijos pirmininko, įgaliojimus sustabdęs Vytautas Gapšys nuteistas švelniausia bausme – jam skirta piniginė bauda.

V. Uspaskichas su bendražygiais nesutinka su šiuo teismo nuosprendžiu, jį yra apskundę ir prokurorai.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt