Lietuvoje

2015.09.08 13:45

G. Grybauskaitė: dirbama žemė pirmiausia – Lietuvos piliečiams

BNS2015.09.08 13:45

Prezidentė Dalia Grybauskaitė sako, jog dirbama žemė pirmiausia turi priklausyti Lietuvos piliečiams ir ne tiek svarbu, kokia forma tai bus įtvirtinta.

Prezidentė Dalia Grybauskaitė sako, jog dirbama žemė pirmiausia turi priklausyti Lietuvos piliečiams ir ne tiek svarbu, kokia forma tai bus įtvirtinta.

Taip šalies vadovė atsakė į klausimą, kaip vertina iniciatyvą dėl referendumo žemės pardavimo draudimo užsieniečiams klausimu.

„Lietuvos žemė turi priklausyti visų pirma Lietuvos žmonėms, ir būtinas įstatymas, kuris užtikrintų saugiklius, kaip ir visose europinėse valstybėse padaryta jau seniai, kad žemė, ypač dirbama, pirmiausia priklausytų tos šalies piliečiams. Manau, kad vienokiu ar kitokiu būdu tai Lietuvos Vyriausybė ir Seimas užtikrins“, – penktadienį Vilniuje žurnalistams sakė prezidentė.

Perklausta, ar tai reiškia, kad ji nepritaria referendumui dėl Konstitucijos pataisų, D.Grybauskaitė atsakė: „Aš taip nesakiau“.

„Aš pasakiau, kad Lietuvos dirbamoji žemės ūkio paskirties žemė pirmiausia priklausytų Lietuvos piliečiams, kokia tai forma bus padaryta, nesvarbu, svarbu rezultatas, kad ta žemė būtų Lietuvo žmonių rankose“, – sakė šalies vadovė.

Anksčiau šalies vadovė yra sakiusi, kad referendumo organizatoriai nuslėpė apie Lietuvos įsipareigojimus Europos Sąjungai (ES) leisti žemės pardavimą užsieniečiams, tačiau pažymėjo, kad valdžia pavėlavo įvesti saugiklius. Ji pastebėjo, kad referendumu siūloma nuostata reikštų pasisakymą prieš Lietuvos stojimo į ES sutartį.

Vyriausioji rinkimų komisija šią savaitę paskelbė, kad iniciatoriai pateikė daugiau kaip 300 tūkst. Lietuvos piliečių parašų, kurie reikalingi referendumui paskelbti, klausimas perduodamas Seimui, kuris, pagal įstatymą, skelbia referendumo datą.

Premjeras Algirdas Butkevičius laikosi pozicijos, kad Seimas turėtų kreiptis į Konstitucinį Teismą, prašydamas išaiškinimo, ar referendumas dėl draudimo parduoti žemę užsieniečiams nepažeistų valstybės Konstitucijos.

Referendumo kritikai atkreipia dėmesį į sausį paskelbtą Konstitucinio Teismo išaiškinimą, kad nepakeitus konstitucinio akto dėl Lietuvos narystės ES „negali būti daromos tokios Konstitucijos pataisos, kuriomis būtų paneigti Lietuvos narystės ES įsipareigojimai“.

Stodama į ES Lietuva įsipareigojo nedrausti žemės pardavimo užsieniečiams ir po pereinamojo laikotarpio nuo šių metų gegužės draudimas nustos galios. Tuo tarpu iniciatyvinė grupė siūlo rengti referendumą, kuriuo būtų siūloma tokį draudimą įrašyti į Konstituciją.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt