Lietuvoje

2014.02.20 17:19

„Mūsų laisvės metai. 2002“: „Kiekvienas, pasirinkęs Lietuvą savo priešu, taps Amerikos priešu“

2014.02.20 17:19

Šį sekmadienį LRT televizijos laida „Mūsų laisvės metai“ apžvelgs 2002-uosius. Kuo išsiskiria šie metai nepriklausomos Lietuvos kelyje? 

Šį sekmadienį LRT televizijos laida „Mūsų laisvės metai“ apžvelgs 2002-uosius. Kuo išsiskiria šie metai nepriklausomos Lietuvos kelyje?

Tai ir istorinis JAV prezidento vizitas Lietuvoje, ir šalies viltys įsilieti į ES bei NATO. Tais metais Vilniuje pradėtas tvarkyti Gedimino prospektas – išrausta ir uždaryta centrinė miesto gatvė sukėlė didžiulį miestiečių nepasitenkinimą, o patys rekonstrukcijos darbai sulaukė dviprasmiškų vertinimų. 2002-uosius puikiai atsimena ir muziejininkai, nes iš Palangos gintaro muziejaus pavogtas bene vertingiausias eksponatas – „Saulės akmuo“. Apie jo grąžinimą laidoje prisiminimais dalinsis žurnalistas Edmundas Jakilaitis. 2002-ieji išsiskyrė ir pramoginėmis televizijos laidomis. Projekte „Mis Nelaisvė“ pirmą kartą viso pasaulio istorijoje buvo išrinkta gražiausia nusikaltėlė. O prie Vilnius „Akropolio“ išdygo stiklinis kubas, kuriame apsigyveno Lietuvoje pirmojo televizijos realybės šou „Akvariumas“ dalyviai.

2002-ųjų lapkritį Vilniuje viešėjęs JAV prezidentas George‘as W. Bushas, susitikęs su Lietuvos ir Baltijos šalių aukščiausiais politikais bei Lietuvos visuomene, ištarė  garsiąją frazę: „Kiekvienas, pasirinkęs Lietuvą savo priešu, taps Jungtinių Amerikos Valstijų priešu“. Jo apsilankymas Vilniuje atvertė naują Lietuvos istorijos puslapį.

Kai 2002 metų lapkričio 22-ąją kelios minutės po 19-tos valandos ant Lietuvos žemės saugiai nusileido JAV prezidentą G.W. Bushą ir jo žmoną Laurą atskraidinęs lėktuvas, aukšto svečio vizito saugumą užtikrinančios tarnybos atsiduso šiek tiek lengviau. Likus 15 minučių iki prezidentinio lėktuvo nusileidimo, buvo visiškai uždaryta Lietuvos oro erdvė ir šalyje įsigaliojo pirmojo laipsnio saugumo reikalavimai – taip būna visur, kur lankosi galingiausios pasaulio valstybės galva. Nors gana ilgai nebuvo aišku, ar vienas įtakingiausių pasaulio politikų atvyks į Lietuvą, Vadovybės apsaugos departamentas šiam vizitui intensyviai ruošėsi daugiau nei metus. Pasak tuomečio Vadovybės apsaugos departamento (VAD) vadovo Raimundo Kairio, ant kojų buvo sukeltos bene visos Lietuvos tarnybos.

„Siekiant užtikrinti G.W. Busho saugumą vizito metu, buvo pasitelkta daugybė tarnybų. Saugos procesuose dalyvavo Vadovybės apsaugos departamentas (VAD), visos Vilniaus miesto policijos pamainos, Sienos apsaugos tarnyba, Priešgaisrinės apsaugos tarnyba, kariuomenės padaliniai. Visos smulkmenos buvo derinamos su JAV Slaptosios tarnybos agentais“, – laidoje pasakos tuometinis VAD direktorius R. Kairys.

Tada daug kam atrodė keistas nurodymas užvirinti visus kanalizacijos šulinius gatvėse, kuriomis važiuos G.W. Busho kortežas. Senamiestyje, aplink Rotušę gyvenantys miestelėnai dieną prieš vizitą ir vizito metu namus automobiliu galėjo pasiekti tik turėdami pasus.

„Visą šią situaciją galima traktuoti kaip nepaprastosios padėties įvedimą. Tačiau nemanau, kad JAV prezidento atvykimas į Lietuvą buvo stichinė nelaimė, dėl kurios reikėtų Lietuvoje skelbti nepaprastąją padėtį“, – pasakos politikas Andrius Kubilius.

Pasak R. Kairio, ruošiantis vizitui būta ir nesusipratimų. Netrūko gandų, gąsdinimų, kad Vilnius G.W. Bušo vizito metu pavirs savotišku getu.

Kaip buvo rūpinamasi saugumu, kaip aukščiausio rango politiko vizitui ruošėsi sostinės viešbutis, kiek Lietuva investavo ir kiek grąžos gavo? Apie tai – LRT televizijos laida „Mūsų laisvės metai“ šį sekmadienį 21.15 val. Vedėjai Edita Mildažytė ir Audrius Siaurusevičius. 

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.