Lietuvoje

2012.08.18 16:13

Dvigubų adresų naikinimas kelia nepatogumų gyventojams

Vyriausybė prieš dvejus metus Registrų centrui nurodė sudaryti sąrašus savivaldybėms, kurios privalo panaikinti visus dvigubus – kampinius – namų adresus. Tai padaryta turėjo būti iki 2010 metų pabaigos. Daugiausiai nesutvarkytų adresų – Vilniaus savivaldybėje. 

Vyriausybė prieš dvejus metus Registrų centrui nurodė sudaryti sąrašus savivaldybėms, kurios privalo panaikinti visus dvigubus – kampinius – namų adresus. Tai padaryta turėjo būti iki 2010 metų pabaigos. Daugiausiai nesutvarkytų adresų – Vilniaus savivaldybėje.

Daugybę kampinis namas sostinės Vivulskio gatvėje turėjo dvigubą adresą – Vivulskio 37 ir Muitinės 32.

Pasikeitus tvarkai ir siekiant išvengti nesusipratimų, visi kampiniai adresai privalo būti panaikinti. Tai kiekviename mieste atlieka savivaldybė. Todėl nuo šiol šis namas Vivulskio gatvėje pažymėtas 31 numeriu.

Pasikeitus namo adresui, gyventojai piktinasi, kad jiems tenka keisti ir įvairius dokumentus, o to niekas nekompensuoja.

„Mes nežinome, ar pakeitus adresą visi laiškai ateina. Gal paštui ir pranešė. Pavyzdžiui, mums tai jau nėra gerai, nes mes turim keisti viską, nes visuose mūsų dokumentuose nurodytas adresas su 37 numeriu. Tai jeigu reiktų dabar tą butą parduoti, būtų didelių problemų, reikėtų visus dokumentus keisti. Dabar reikia už viską mokėti, o iš kur pensininkams mokėti?“ – piktinosi name gyvenanti moteris.

Pasak vilnietės, apie planuojamus adreso pakeitimus niekas namo gyventojų iš anksto neinformavo ir su jais apie tai nesikalbėjo. Pirmiausia pakeitė adresą, tik vėliau pakabino skelbimą informacinėje lentoje.

Registrų centro duomenimis, anksčiau kampinių adresų Lietuvoje buvo daugiau nei 20 tūkstančių. Didžioji dalis jų pakeisti iki nustatyto termino – 2010-ųjų gruodžio, o belikę pavieniai namai. Specialistai sako, kad didžiausia problema, su kuria susidurdavo dėl tokių namų adresų – skirtingai viename bute gyvenančių žmonių deklaruota gyvenamoji vieta.

„Lietuvos informacinės sistemos neturėjo galimybės tų kampinių adresų suprasti kaip vieno adreso, todėl dažnai buvo naudojamas tik pirminis arba antrinis adresas. Dėl to atsirasdavo visokiausių klaidų užrašant gyventojus, deklaruojant gyvenamąją vietą“, – aiškino Registrų centro Adresų registro departamento viršininkas Kipras Miensevičius.

„ Yra pasitaikę atvejų, kai viename bute gyvenantys sutuoktiniai deklaruoja gyvenamą vietą, tačiau jų deklaruota gyvenama vieta – skirtingose gatvėse“, – pridūrė jis.

Pagal naują tvarką, kiekvieno miesto savivaldybė kampiniam namui turėjo priskirti tos gatvės adresą, iš kurios yra įvažiavimas į kiemą arba namas stovi į ją fasadu.

Registrų centro duomenimis, daugiausiai nepakeistų adresų vis dar yra sostinėje, tačiau jos valdininkai ginasi: darbo daug – specialistų mažai, o ir žmonės naująją tvarką vertina priešiškai.

„žmonės reaguoja labai skaudžiai, turime labai daug problemų, labai daug skundų. Mes nenorime su žmonėmis konfliktuoti ir mes juos kviečiame: ateikite, diskutuokite, žiūrėkime, nes yra teisės aktai, kuriais mes turim vadovautis. Keičiame taip, kaip būtų teisinga, kad nepažeistume nei teisės aktų, nei gyventojų norų“, – tvirtino Miesto plėtros departamento direktoriaus pavaduotoja Raimonda Rudukienė.

Sostinės savivaldybės atstovų teigimu, visi kampiniai adresai netrukus bus panaikinti – jau išleisti visi įsakymai, beliko perkabinti lenteles.