Lietuvoje

2015.02.14 17:27

A. Butkevičius pritaria V. Andriukaičiui dėl alkoholio kiekio vairuojant

ELTA2015.02.14 17:27

Premjeras Algirdas Butkevičius sako pritartų siūlymui uždrausti bet kokį leistiną alkoholio kiekį vairuojant.

Premjeras Algirdas Butkevičius sako pritartų siūlymui uždrausti bet kokį leistiną alkoholio kiekį vairuojant.

ELTA jau skelbė, kad Sveikatos apsaugos ministerija parengė priemonių planą, kuriame numatyta, kaip kovoti su alkoholio vartojimu. Siūloma žymėti alkoholinius gėrimus, uždrausti išorinę alkoholio reklamą, pažaboti vadinamuosius pseudobarus. Alkoholiniai gėrimai būtų parduodami specializuotuose skyriuose, draudžiamas bet koks alkoholio kiekis kraujyje vairuojant, vėlinamas alkoholio pardavimo amžius, ribojama alkoholio reklama žiniasklaidoje, laipsniškai keliami akcizai alkoholiui ir pan.

„Aš pritarčiau sveikatos apsaugos ministro pasiūlymams, kad būtų surastos tokios priemonės, kurios skatintų mažiau vartoti alkoholio“, – trečiadienį žurnalistams po Vyriausybės posėdžio sakė Ministras Pirmininkas.

A. Butkevičius teigiamai atsiliepė apie siūlymą, kad vairuotojams apskritai turi būti draudžiama vairuoti išgėrusiems. Sveikatos apsaugos ministras Vytenis Povilas Andriukaitis prabilo apie tai, kad vairuotojus siūloma bausti ir už 0,1 promilės.

„Dėl 0 promilių – aš manau, kad galima būtų priimti įstatymo pataisą ir taikyti ją“, – kalbėjo A. Butkevičius.

Šiuo metu įstatymai numato, kad vairuotojams bauda už vairavimą išgėrus gresia tuomet, jei alkoholio koncentracija kraujyje viršija 0,4 promilės, o pradedantiesiems ir profesionaliems vairuotojams lengvas girtumo laipsnis skaičiuojamas nuo 0,2 promilės.

2011 m. duomenimis, per pastaruosius 12 metų alkoholinius gėrimus vartojo 83 proc. 18–74 m. amžiaus Lietuvos gyventojų. Pagal alkoholio suvartojimą ir jo sąlygotą žalą Lietuva priskiriama aukščiausios rizikos grupei Europoje kartu su Latvija, Estija, Baltarusija, Rusija, Ukraina, Vengrija, Kazachstanu ir Moldova. Alkoholio vartojimo nulemta žala Lietuvoje 2010 m., preliminariais skaičiavimais, sudarė apie 715 mln. litų.

Lietuvos statistikos departamento duomenimis, 2011 m. dėl alkoholio vartojimo mirė 927 asmenys. Dažniausia šių mirčių – alkoholinė kepenų liga, atsitiktinis apsinuodijimas alkoholiu ir alkoholinė kardiomiopatija.

ES siekia, kad iki 2020 metų sumažinti alkoholio, tenkančio vienam 15 m. ir vyresniam gyventojui, suvartojimą nuo 12,5 litro iki 9 litrų.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.