Lietuvoje

2014.02.19 13:55

Išvalytos buvusios laivų kapinės

ELTA2014.02.19 13:55

Klaipėdos miesto savivaldybės iniciatyva išvalytos buvusios laivų kapinės Kuršių nerijos rytinėje pakrantėje. Ledų ragu vadinamoje įlankoje laivų liekanų buvo apie 1500 tonų. Čia atsiras naujas paplūdimys.

Klaipėdos miesto savivaldybės iniciatyva išvalytos buvusios laivų kapinės Kuršių nerijos rytinėje pakrantėje. Ledų ragu vadinamoje įlankoje laivų liekanų buvo apie 1500 tonų. Čia atsiras naujas paplūdimys.

Ledų rago įlankos sutvarkymo poreikis Klaipėdos regiono plėtros taryboje buvo diskutuojamas keletą metų. Šiems darbams atlikti nebuvo randama finansinių išteklių, be ES paramos tokios apimties projektas negalėjo būti įgyvendintas. Atsiradus galimybei finansuoti projektą iš regioninių lėšų, visos Klaipėdos regiono savivaldybės pritarė šio projekto įgyvendinimui.

Įlankos išvalymo darbams buvo pasirengta nuosekliai, atlikti preliminarūs grunto užterštumo tyrimai, parengta techninė dokumentacija, atlikti orientaciniai darbų vertės paskaičiavimai. Projektui pritarė Klaipėdos regiono aplinkos apsaugos departamentas ir Kuršių nerijos nacionalinio parko direkcija.

Prieš pradedant darbus Ledų rago įlanka buvo atitverta boninėmis užtvaromis, kad būtų išvengta galimo kuro likučių išsiliejimo iš nuskandintų laivų kuro bakų ir pasklidimo Kuršių marių akvatorijoje.

Įlankos ilgis – apie 260, plotis – apie 50 m. Šioje įlankoje buvo susikaupusios bei užneštos smėliu laivų liekanos, kurių apytikris kiekis – apie 1500 tonų. Dabartinis įlankos dugno gylis svyruoja nuo 0,5 iki 2,8 m.

Laivų kapinyno įlanka buvo suformuota Kuršių nerijoje iškasus didelį kiekį grunto žvejybos uosto statybos darbų vykdymo metu. Susidariusi įlanka buvo pradėta naudoti deratizacijai – graužikų laivuose naikinimui.

Kiek vėliau įlankoje buvo pradėti švartuoti nurašyti laivai. Iš pradžių tai buvo mediniai žvejų botai, vėliau šioje vietoje buvo statomi nurašyti metaliniai laivai. Laikui bėgant nuo stovinčių kapinyne laivų buvo nuardoma dalis denio, laivai nyko ir smigo į dugną bei buvo užnešami smėliu. Ant liekanų viršaus buvo užkeliami kitų nebenaudojamų laivų korpusai. Šioje vietoje laivai buvo laidojami maždaug nuo 1952 iki 1970 metų.

Kadangi laivų kapinyno įlankoje laidojamų laivų registracijos nebuvo, neįmanoma nustatyti tikslų metalo liekanų kiekį. Skandinant laivus juose galėjo likti neišpumpuoto kuro, kitų pavojingų medžiagų, todėl kilo reali ekologinė grėsmė.

Kuršių marių akvatorijos prie Ledų rago išvalymo darbų sutartis su paslaugų tiekėju UAB „Garant Diving“ pasirašyta 2013 m. vasarį. Išvalymo darbai vyko aštuonis mėnesius. Paslaugų techninę priežiūrą vykdė UAB „Vakarų regiono statybų konsultacinis biuras“.

Išvalyta Kuršių marių akvatorija prie Ledų rago yra svarbi rekreaciniu požiūriu, nes uostamiesčio gyventojai ir miesto svečiai vertina Smiltynės paplūdimius dėl švaraus vandens ir smėlio. Ties naująja perkėla, netoli „laivų kapinių“, atsiras naujas paplūdimys.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt