Lietuvoje

2014.02.18 23:12

Europos humanitarinį universitetą krečia nesutarimai

Prie Užsienio reikalų ministerijos piketavo Lietuvoje įsteigto Europos humanitarinio universiteto dėstytojai. Jie reikalauja, kad būtų sudarytos darbo sutartys, skundžiasi universiteto administracija. Ši, priešingai, teigia, kad su darbuotojais rengiasi sudaryti darbo sutartis, o dėstytojų vietoms užimti skelbs konkursus.

Prie Užsienio reikalų ministerijos piketavo Lietuvoje įsteigto Europos humanitarinio universiteto dėstytojai. Jie reikalauja, kad būtų sudarytos darbo sutartys, skundžiasi universiteto administracija. Ši, priešingai, teigia, kad su darbuotojais rengiasi sudaryti darbo sutartis, o dėstytojų vietoms užimti skelbs konkursus.

Europos humanitarinis universitetas Vilniuje įkurtas po to, kai prieš dešimtmetį Baltarusijos valdžia jo veiklą sustabdė šioje šalyje. Universiteto misija – ugdyti kritiškai mąstančius ir kūrybingus studentus, kurie prisidėtų prie demokratiškos ir laisvos Baltarusijos kūrimo. Universitetą remia Lietuvos vyriausybė, Europos Komisija, JAV, Šiaurės šalių ministrų taryba, Jungtinė Karalystė, Lenkija.

Universiteto administracija ir jo rėmėjai rinkosi Užsienio reikalų ministerijoje aptarti galimybes padidinti finansavimą. Besirenkančius universiteto rėmėjų atstovus pasitiko  piketuojantys pedagogai. Pasak jų universiteto administracija nesudaro darbo sutarčių, be paaiškinimų atleidžia nelojalius dėstytojus. Dar Minske universitete dirbęs dabartinis senato pirmininkas Pavelas Tereškovičius sako buvęs atleistas iš profesoriaus pareigų be įspėjimo. 

„Aš manau, kad priežastis politinė, dėl universitete kilusio konflikto tarp akademinės bendruomenės ir administracijos. O senatas atstovauja ir gina akademinės bendruomenės teises. Mes nesutinkame su neefektyviais valdymo metodais ir politika. Per paskutinius penkerius metus universitete studentų sumažėjo ketvirtadaliu, o vadovų padaugėjo“, – teigė Europos humanitarinio universiteto senato pirmininkas P. Tereškovičius.

„Susirenka donorai, kurie svarstys klausimą, kiek reikia papildomo finansavimo tam, kad būtų įteisinta darbo sutartis pagal galiojančius LR įstatymus. Tai mes norime atkreipti dėmesį, kad šitam universitete ne viskas yra tvarkoje ir stabilumo čia kol kas nėra“, – sakė  EHU samdomų darbuotojų profesinės sąjungos pirmininkė Irina Judina.

 Universiteto rektorius sako, kad kaip tik antradienį universiteto donorai buvo informuoti, kad ir su iš Baltarusijos atvykstančiais, ir vietos dėstytojais ruošiamasi pasirašyti darbo sutartis, todėl reikės daugiau lėšų mokesčiams sumokėti. Tačiau  dėstytojų pareigoms užimti bus skelbiami konkursai.

„Mes privalome paisyti Lietuvos įstatymų, reglamentuojančių aukštąjį mokslą. Todėl skelbsime konkursą 17 vietų dėstytojams, kurie pastoviai galėtų dirbti universitete Lietuvoje, dar 40 vietų bus skelbiamas konkursas tik dabar universitete jau dirbantiems dėstytojams. Šiemet laukia rimtas išbandymas – akreditacija. Be to, esame įpareigoti donorų efektyviai naudoti jų skiriamas lėšas ir reformuotis“, – aiškino Europos humanitarinio universiteto rektorius Anatolijus Michailovas.

Rektorius sako, kad ne visiems dėstytojams tokia reforma patinka, nes jie baiminasi būti neatrinktais tolimesniam darbui. Be to jau dabar, esą, aišku, kad dėl demografijos mažėjančio studentų skaičiaus iš Baltarusijos ir dėstytojų dirbti bus priimta mažiau. Iš Baltarusijos lėšų negaunančio universiteto rektorius teigia, kad visada buvo tikimasi, jog universitetas galės grįžti į savo šalį, tačiau kol kas tam galimybių nėra.