Naujienų srautas

Lietuvoje2015.09.08 13:45

Onkologine liga sergančiam vaikui psichologinė pagalba itin svarbi

Per metus onkologinėmis ligomis Lietuvoje suserga maždaug 100 vaikų. Jiems ir jų tėveliams jau ne vieną dešimtį metų daug padeda vaikų, tėvų ir gydytojų draugija „Paguoda“, o minint tarptautinę vaikų vėžio dieną specialistai atkreipia dėmesį, kad mažiesiems itin svarbi ir psichologinė pagalba.

Per metus onkologinėmis ligomis Lietuvoje suserga maždaug 100 vaikų. Jiems ir jų tėveliams jau ne vieną dešimtį metų daug padeda vaikų, tėvų ir gydytojų draugija „Paguoda“, o minint tarptautinę vaikų vėžio dieną specialistai atkreipia dėmesį, kad mažiesiems itin svarbi ir psichologinė pagalba.

Vilniaus universiteto vaikų ligoninės Onkohematologijos centre yra darbuotoja, kokios nėra  nė vienoje kitoje šalies vaikų ligoninėje. Tai seselė – dvasinė asistentė. Sesers iš Eucharistinio Jėzaus seserų kongregacijos darbas yra kalbėtis su mažaisiais ligoniukais ir jų tėveliais, kuriems jau vien tai, kad jie lankosi onkologinėje ligoninėje yra didelis stresas.

„Pasakai vaikui, kad niekas blogo nieko nenori, kad visi nori jam padėti ir tas atsiranda ryšys ir mes taip ligos eigoje ir bendraujame, tiesiog lydžiu pokalbiuose, nes svarbu yra kalbėtis, nes savo emocijas, kad ryja nieko neduoda“, – pasakojo sesuo iš Eucharistinio Jėzaus seserų kongregacijos, dvasinė asistentė Lilė.

Lietuvoje onkologinėmis ligomis kasmet suserga per 100 vaikų, bet pasak gydytojų, toks skaičius laikosi jau 30 metų. Dažniausia onkologinė liga – leukemija, daug pasitaiko centrinės nervų sistemos ir limfinio audinio navikų. Per pastarąjį dešimtmetį vis daugiau sergančių vėžiu vaikų išgyvena.

„82 proc. vaikų sergančių leukemija išgyvena, labai geras išgyvenamumas yra vaikų sergančių limfomomis, inkstų navikais siekia iki 100 proc., truputėlį blogesni rezultatai yra vaikų sergančių nervų sistemos navikais ir su kaulų navikais, kadangi pagrindinė priežastis yra vėlyva diagnostika“, – kalbėjo Vilniaus universiteto Vaikų ligoninės Onkohematologijos centro direktorė Lina Ragelienė.

Direktorė sakė, kad Lietuva, pirmoji iš Baltijos šalių, dar 2002 m., pradėjo kaulų čiulpų persodinimo operacijas vaikams. Donoro paieška ir tinkamų ląstelių pargabenimas kainuoja apie 100 tūkst. litų, kuriuos apmoka Valstybinė ligonių kasa.

Ląstelių donorai visame pasaulyje yra tik savanoriai ir nė vienam iš jų nėra atlyginama. Tačiau Lietuvoje donorų turėtų būti daugiau. Žmonės, esą, bijo duoti kaulų čiulpus, nors tai visiškai nepavojinga.

Vėžiu sergantiems  vaikams ir jų tėveliams jau trečią dešimtį metų daug padeda 200 narių turinti vaikų, tėvų ir gydytojų draugija „Paguoda“. Iš įvairių šaltinių sukaupusi lėšas kasmet draugija ligoniams skiria per 100 tūkst. litų – apmoka greitąsias siuntas, padeda įsigyti kai kurių vaistų ir kita. Draugija remia tik tradiciniais būdais besigydančius ligonius.

„Teko susidurti su keltu prašymų važiuoti į Braziliją, į Tibetą , bet iš tikrųjų tokių didelių pinigų skirti nepatikrintiems metodams mes tikrai neturime ir negalime to sau leisti ir kadangi pagrinde remiame tradicinius gydymo būdus, todėl iš savo praktikos žinau, kad praktiškai visi sugrįžo atgal, ką spėjo išgelbėti, tą išgelbėjo medicina ir mūsų gydytojai“, – sakė draugijos „Paguoda“ pirmininkė Vilija Zapalskienė.

Sergantys vėžiu vaikai Lietuvoje gydomi dviejuose centruose. Vaikų ligoninės Onkohematologijos centre yra 37 lovos, o Kauno klinikose, kur pagrinde gydomi centrinės nervų sistemos navikai, yra 15 lovų.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi