Lietuvoje

2014.02.13 15:23

A. Ažubalis siūlo Lukiškių aikštės kontrolę perimti valstybei

BNS2014.02.13 15:23

Buvęs užsienio reikalų ministras konservatorius Audronius Ažubalis siūlo priimti Lukiškių aikštės Vilniuje įstatymą, kuriuo ši aikštė būtų paskelbta pagrindine reprezentacine Lietuvos valstybės aikšte, o rūpintis jos sutvarkymu būtų pavesta Vyriausybei.

Buvęs užsienio reikalų ministras konservatorius Audronius Ažubalis siūlo priimti Lukiškių aikštės Vilniuje įstatymą, kuriuo ši aikštė būtų paskelbta pagrindine reprezentacine Lietuvos valstybės aikšte, o rūpintis jos sutvarkymu būtų pavesta Vyriausybei.

Seimo posėdžių sekretoriate įregistruotame projekte pažymima, kad „iki šiol nėra deramai įvertintas Lukiškių aikštės memorialinis statusas, o aikštės dabartinė būklė neatitinka jos istorinės ir galimos urbanistinės reikšmės“.

Straipsnyje dėl Lukiškių aikštės kaip pagrindinės statuso būtų įrašyta ir tai, kad ji „formuojama su laisvės kovų memorialiniais akcentais“.

„Lukiškių aikštė Vilniuje, kaip istoriškai susiformavusi vientisa urbanistinė erdvė, turi atlikti valstybinę reprezentacinę, Lietuvos laisvės kovotojų memorialinę ir visuomeninę (kultūrinę bei rekreacinę) funkcijas. Projektiniai sprendimai turi apimti ir suderinti šias tris funkcijas“, – rašoma projekte.

Taip pat įstatymu būtų nustatyta, kad „memorialiniai Lukiškių aikštės akcentai turi apimti ir atspindėti kovas už Lietuvos nepriklausomybę bei žuvusių kovotojų atminimą, 1863–1864 metų sukilėlių egzekucijos vietą ir jų atminimo įamžinimą“.

Pagal projektą, Vyriausybė būtų iki metų pabaigos įpareigota patvirtinti Lukiškių aikštės projektavimo ir sutvarkymo darbų programą, pagal kurią Lukiškių aikštė sutvarkoma ir Lietuvos Laisvės kovos įamžinamos ne vėliau kaip iki 2017 metų pabaigos, „deramai pasitinkant Lietuvos valstybingumo atkūrimo šimtmečio jubiliejų“.

A. Ažubalis tvirtina, kad „biurokratiniai suvaržymai ir ligšiolinis atsakomybių nepasidalijimas negali ir neturi užkirsti kelio šios reikšmingos aikštės performavimui, kad ši išpildytų jai priskiriamą memorialinę ir reprezentacinę misiją“.

„Lukiškių aikštės likimu turi pasirūpinti ne vietos savivaldybė, o aukščiausios valstybinės institucijos, organizuojant ir prižiūrint Vyriausybei“, – teigia jis.

Lukiškių aikštės Vilniuje sutvarkymo ir paminklo joje pastatymo klausimas sprendžiamas nuo 1999 metų.

Pernai buvo išrinktas nugalėtojas aikštės sutvarkymo pasiūlymui, jame numatyta vieta žuvusiųjų už Lietuvos laisvę kovotojų atminimo įamžinimo monumentui. Taip pat pernai buvo išrinktas Lietuvos laisvės kovotojų atminimo įamžinimo Lukiškių aikštėje Vilniuje konkurso nugalėtojas – projektas „Tautos dvasia“, vaizduojantis skrendantį paukštį.

Lukiškių aikštė susiformavo XX amžiaus pradžioje. 1953 metais čia pastatytas paminklas bolševikų lyderiui Leninui, 1991 metais jis demontuotas. Nuo to laiko aikštė nebuvo tvarkyta.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.