Lietuvoje

2014.02.13 17:01

Policijos profsąjunga baiminasi provokacijų prieš pareigūnus

LRT.lt 2014.02.13 17:01

Lietuvos policijos profesinės sąjungos (LPPS) teigia, kad Seime svarstomi policijos veiklos įstatymo pakeitimai sudarys sąlygas policijos vadovybei susidoroti su nepatinkančiais pareigūnais.

Lietuvos policijos profesinės sąjungos (LPPS) teigia, kad Seime svarstomi policijos veiklos įstatymo pakeitimai sudarys sąlygas policijos vadovybei susidoroti su nepatinkančiais pareigūnais.

Profsąjungos teigimu, siūloma, kad policijos vadovybė galėtų tikrinti pareigūnų lojalumą tarnybos metu.

„Visa tai perša mintį, kad policijos pareigūnų atžvilgiu bus naudojamos slaptos konspiracinės priemonės, vaizdo, garso įrašymai, sankcionuojami policijos generalinio komisaro. Tokie veiksmai galės būti taikomi ir darbuotojams, tiesiogiai pavaldiems komisarui. O tai reiškia, kad vadovo rankose atsiduria itin svarbus ir reikšmingas instrumentas, kuriuo gali būti naudojamasi siekiant susidoroti su principingais pareigūnais“, – pranešime spaudai cituojama LPPS pirmininkė Roma Katinienė.

Profsąjungos teigimu, sprendimas tikrinti lojalumą nėra vertinamas nepriklausomos institucijos – teismo. Nuogąstaujama, kad pareigūnai bus neapsaugoti provokacijų: tikrinantys asmenys galės įkalbinėti, versti ar kitaip siekti paveikti asmenį padaryti pažeidimą.

Taip pat kritikuojamos darbo grupės parengtos pataisos, kurios, profsąjungos teigimu, kurtų politizuotą ir neskaidrią policijos sistemą.

„Teisėsaugos depolitizavimo principas reikalauja, kad policijos ir pareigūnų kontrolė būtų aiškiai apibrėžta ir kiekvienas pareigūnas būtų tikras dėl to, kokia institucija ar pareigūnas gali jį kontroliuoti ir kokia apimtimi tikrinti jo veiklą. Todėl būtina atskirti vidinę ir išorinę kontrolę ir kontroliuojamas sritis“, – trūkumus dėsto LPPS vadovė R. Katinienė.

Taip pat kritikuojamas naujas Policijos įstaigų struktūrų reglamentavimas.

„Nėra kriterijų, pagal kuriuos turėtų būti sprendžiama, ar įstaiga bus savarankiškas juridinis asmuo, ar policijos departamento struktūrinis padalinys. Taip pat neaišku, kaip bus steigiamos ar naikinamos policijos įstaigos. Kitas svarbus aspektas yra tai, kad niekaip nereglamentuojama, kaip turėtų būti valdomi įstaigų žmogiškieji ištekliai: planuojamas personalo poreikis, vidaus administravimo ir teisėsaugos funkcijas vykdančių tarnautojų kiekybinis santykis, pareigybių sudarymo principai ir kita“, – teigia LPPS vadovė.

R. Katinienės teigimu, šiuo metu, kai žmogiškieji ištekliai yra paskirstyti netolygiai, darbo krūvis tarp atskirų vyriausiųjų policijos komisariatų ar tarp smulkesnių teritorinių padalinių, atsižvelgiant į pareigūnų skaičių, skiriasi iki dešimt kartų.