Lietuvoje

2014.02.13 14:17

Judėjimo negalią turintiems studentams – palankesnė studijų aplinka

LRT.lt 2014.02.13 14:17

Lietuvos studentų sąjungos atlikto tyrimo duomenimis, tik kas ketvirta Lietuvos aukštoji mokykla yra visiškai pritaikyta asmenims su judėjimo negalia. Apklausa parodė, kad studentai su negalia renkasi tas mokymosi įstaigas, kurios pritaikytos jų poreikiams, o ne tas, kuriose jie norėtų studijuoti.

Lietuvos studentų sąjungos atlikto tyrimo duomenimis, tik kas ketvirta Lietuvos aukštoji mokykla yra visiškai pritaikyta asmenims su judėjimo negalia. Apklausa parodė, kad studentai su negalia renkasi tas mokymosi įstaigas, kurios pritaikytos jų poreikiams, o ne tas, kuriose jie norėtų studijuoti.

„Padėtis šalies universitetuose ir kolegijose – kritinė. Pradėti reikėtų nuo to, kad netgi universitetų informacinė sistema nesutvarkyta. Studijuoti norintis specialiųjų poreikių studentas internete nesuras informacijos, ar universitetas teikia jam galimybę studijuoti, kaip reikės nuvažiuoti iki universiteto, kur gyventi, kur pasistatyti automobilį – tokios informacijos nėra. Jau nekalbant apie studijoms nepritaikytas darbo vietas – finansavimas per mažas, todėl nejudama pirmyn, – sako Lietuvos žmonių su negalia sąjungos administratorė Jurgita Masiulionytė. – Dabar Lietuvoje vyrauja įsitikinimas, kad neįgalieji – našta valstybei, pašalpų prašytojai, nėra supratimo, kad, jeigu neįgaliajam studentui bus sudarytos geros sąlygos gauti išsilavinimą, vėliau – darbo vietą, toks žmogus prašys mažiau pašalpų, neš naudą visuomenei.“

Pasak Lietuvos studentų sąjungos prezidento Pauliaus Baltoko, jų atliktas tyrimas parodė, kad neįgalieji yra linkę integruotis ir lygiaverčiai dalyvauti studijų procese: aktyvias studijų formas renkasi 71,79 proc. neįgalių studentų, iš kurių 57,74 proc. studijuoja nuolatinėse ir 14,05 proc. – dieninėse studijose. 2012 m. Į Lietuvos aukštąsias mokyklas studijuoti įstojo 266 studentai su specialiaisiais poreikiais: 170 į bakalauro ar profesinio bakalauro studijas, 56 į magistro studijas, 32 į vientisąsias bei 8 į doktorantūros studijas.

Norėdamas pagerinti esamą padėtį, Valstybinis studijų fondas (VSF) pradėjo vykdyti projektą „Studijų prieinamumo užtikrinimas specialiųjų poreikių turintiems studentams” ir paskelbė konkursą specialiai neįgaliesiems pritaikytų baldų universitetuose gamybai.

Projektui „Studijų prieinamumo užtikrinimas specialiųjų poreikių turintiems studentams” pagaminti reguliuojamo aukščio  stalai su atlenkiamais stalviršiais pastatyti pagrindinėse universitetų bei kolegijų darbo vietose – auditorijose ir bibliotekose. Neįgaliesiems bei stuburo problemų turintiems studentams pritaikyti ergonomiški stalai leidžia pagal poreikį laisvai reguliuoti darbo vietos aukštį sėdint – tai itin svarbu žmonėms, sėdintiems neįgaliųjų vežimėlyje.

Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė 2013 metų gruodžio 9 dieną įteikė „Žinių ekonomikos įmonės 2013“ apdovanojimus įmonėms, savo veikloje sėkmingai pritaikiusioms ir naudojančioms mokslo pasiekimus, rašoma pranešime spaudai.

Vasara Vilniuje
COVID-19 TRUMPAI