Lietuvoje

2014.02.07 13:19

2013 m. lietuviai vis dažniau gina pažeistas teises Europos Sąjungoje

LRT.lt2014.02.07 13:19

2013 m. dvigubai daugiau lietuvių gynė savo teises Europos Sąjungoje. Daugiausiai skundų gauta dėl Didžiosios Britanijos, Kipro, Ispanijos ir Vokietijos valdžios institucijų sprendimų.

2013 m. dvigubai daugiau lietuvių gynė savo teises Europos Sąjungoje. Daugiausiai skundų gauta dėl Didžiosios Britanijos, Kipro, Ispanijos ir Vokietijos valdžios institucijų sprendimų.

Ūkio ministerijoje veikiantis Lietuvos SOLVIT centras 2013 m. padėjo lietuviams spręsti tarpvalstybines problemas dėl leidimų gavimo gyventi kitose Europos Sąjungos (ES) šalyse, vizų trečiosios šalies pilietybę turintiems jų šeimos nariams. Taip pat gynė pažeistas teises socialinės apsaugos srityje, dėl profesinės kvalifikacijos ir vairuotojo pažymėjimo pripažinimo.

2013 m., kurie buvo paskelbti ES piliečių metais, SOLVIT centras gavo 168 užklausas dėl biurokratinių kliūčių ir neteisingai taikomų ES teisės aktų. Palyginti su 2012 m., 2013 m. užklausų skaičius išaugo 52 proc. Tai yra didžiausias gautų užklausų skaičius nuo Lietuvos SOLVIT centro įkūrimo 2004 m., rašoma pranešime spaudai.

Sėkmingas SOLVIT centro veiklos pavyzdys – suteikta pagalba sprendžiant Lietuvos pilietei iškilusią problemą, kai už Vokietijoje suteiktą medicinos pagalbą buvo kompensuota tik nedidelė dalis išlaidų. ES teisės aktuose numatyta, kad savo šalyje apdraustam asmeniui kitose ES valstybėse narėse medicinos pagalba suteikiama ir apmokestinama pagal tų šalių teisės aktus. Bendradarbiaujant Lietuvos ir Vokietijos SOLVIT centrams išsiaiškinta, kad Vokietijoje tokios išlaidos yra kompensuojamos. Siekdama ištaisyti klaidą, Vokietijos atsakinga institucija perskaičiavo kompensuojamą sumą ir likusios kompensuojamos išlaidos lietuvei buvo grąžintos.                                                                                    

Kita, padedant Lietuvos SOLVIT centrui, sėkmingai išspręsta problema – ES piliečių sutuoktiniai arba šeimos nariai (ne ES piliečiai) iš Airijos į Lietuvą jau gali vykti be vizos. Anksčiau dėl Airijos išduodamų leidimų gyventi šalyje ES piliečių šeimos nariams pavadinimo netikslumo šie dokumentai nesuteikė teisės atvykti į Lietuvą be vizos.

Į SOLVIT centrą Lietuvos piliečiai ir verslo atstovai gali kreiptis, kai kitose ES šalyse nepripažįstamas Lietuvoje įgytas diplomas, kvalifikacija, nesuteikiamos asmeniui priklausančios socialinės garantijos, neleidžiama pradėti paslaugų verslo, išleisti prekių į rinką, susigrąžinti PVM, reikalaujama papildomo patikrinimo, dokumentų ir pan. SOLVIT pagalba – neteisminis ginčų sprendimo būdas, didžioji dauguma visų užklausų išsprendžiamos piliečio ar įmonės naudai.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.