Lietuvoje

2014.02.07 12:28

A. Kubilius prisipažino: tikrieji rusofobai – ne mes

Eglė Samoškaitė, DELFI.lt2014.02.07 12:28

Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų pirmininkas Andrius Kubilius atmeta teiginius, kad konservatoriai yra rusofobai ir šiuo žodžiu apibūdina tuos žmones, kurie siūlo nesipykti su Rusija, garsiai nekalbėti apie tai, ką galbūt Rusija daro netinkamai.

Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų pirmininkas Andrius Kubilius atmeta teiginius, kad konservatoriai yra rusofobai ir šiuo žodžiu apibūdina tuos žmones, kurie siūlo nesipykti su Rusija, garsiai nekalbėti apie tai, ką galbūt Rusija daro netinkamai.

Politikas skaitė pranešimą seminare, kuriame konservatoriai pristato minkštosios Rusijos sulaikymo strategiją.

„Dažnai tenka girdėti, kad mes, konservatoriai, dažnai kalbame apie Rusiją, tariamai esame rusofobai, tariamai bijome Rusijos, o su Rusija, kaip žinia, juk reikia draugauti, nepaisant to, nei ką ji daro, nei kaip elgiasi, o norint draugauti reikia garsiai nekalbėti apie tai, ką, galbūt, Rusija daro, mūsų manymu, netinkamai. Nes jeigu garsiai sakysime tai, ką matome, galbūt Rusija supyks ir mūsų santykiai pablogės. Jau geriau (taip susidaro kartais toks vaizdas) nematyti to, ką matai, tačiau, mano įsitikinimu, kas taip pataria ir taip galvoja iš tikrųjų yra tikrieji rusofobai“, – teigia A. Kubilius.
Pasak politiko, tikrieji konservatoriai nėra rusofobai, tačiau remiasi JAV prezidento Ronaldo Reagano šūkiu „Nebijok matyti tai, ką matai“. Jo teigimu, tik nesibaiminant kalbėti apie tai, kas vyksta Lietuvos kaimynystėje, galima sumažinti pavojus, kuriuos gali pamatyti vieną dieną pramerkęs akis.

A. Kubilius sugretino, kas pastaruoju metu vyksta Rusijoje ir Lietuvoje bei pasiūlė padaryti išvadas.

Politikas pasakojo, kad 2012 m. vasarį pasirodė Rusijos prezidento Vladimiro Putino priešrinkiminis straipsnis, kuriame pirmą kartą šiuolaikinėje Rusijoje kalbama apie Rusijos minkštąją galią kaip jos užsienio politikos instrumentą, nurodant, kad Rusijos dalyvavimas „artimojo užsienio šalyse“ turi padidėti.

„2013 m kovas. Pagrindinio Rusijos minkštosios galios centro „Rossotrudničestvo“ vadovu paskiriamas mums gerai žinomas Konstantinas Kosačiovas, buvęs ilgametis Rusijos Dūmos užsienio reikalų komiteto pirmininkas. „Rossotrudničestvo“, kuris man atrodo šiek tiek panašus į Kominterną, buvo įkurtas 2008 m. 2013 m. „Rossotrudničestvo“ biudžetas pasiekė 500 mln. dolerių ir kiekvienais metais didėja po 15-20 proc.“, – pasakojo A. Kubilius.

Jo teigimu, 2012 m. spalio mėnesį K. Kosačiovas paskelbė straipsnį „Rusijos minkštųjų galių specifika“, kuriame apibrėžiamas pagrindinis Rusijos minkštųjų galių tikslas – būti pagrindiniu Rusijos užsienio politikos instrumentu.

2013 m. vasarį V. Putinas, anot A. Kubiliaus, paskelbė naują Rusijos užsienio politikos doktriną, kurioje įteisinama ir įprasminama K. Kosačiovo išvystyta nuostata apie minkštosios galios formą Rusijos užsienio politikoje.

„Tuo pat metu Lietuvoje. 2012 liepa. Seime Seimo nario Vidmanto Žiemelio iniciatyva ir socialdemokratų balsais priimamas Seimo nutarimas kartu su Seimo rinkimais rengti referendumą prieš Visagino atominę elektrinę (VAE). Garliavos emocinė isterija, keletą metų lydėjusi visas strategines energetines pertvarkas, persikelia į anti-VAE isteriją“, – pasakojo A. Kubilius.

„2012 m. spalis. Dauguma žmonių referendume balsuoja prieš VAE projektą. 2013 m. rugsėjis. Po pakankamai isteriškos, gerai organizuotos ir finansuotos kampanijos prieš skalūnų žvalgybą „Chevron“ kompanija palieka Lietuvą. 2014 m. sausis-vasaris. Paaiškėja, kad gerai organizuota ir finansuota kampanija organizuoti antikonstitucinį ir antieuropinį referendumą prieš žemės pardavimą Europos Sąjungos piliečiams piliečiams iš esmės pavyko. Atsirado beveik 300 tūkst. Lietuvos piliečių, padėjusių parašus po tokia iniciatyva. Už visų šių trijų didelių ir gerai organizuotų akcijų stovėjo ir stambus Lietuvos verslas, turintis didelių verslo interesų Rusijoje. Štai tokie sutapimai, kuriuos matome“, – kalbėjo politikas, pabrėžęs, kad minėtieji sutapimai šį tą sako.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.