Naujienų srautas

Lietuvoje2014.02.06 14:03

D. Grybauskaitė: galutinius sprendimus dėl suėmimo turėtų priimti trys teisėjai

BNS 2014.02.06 14:03

Neskundžiamus sprendimus dėl asmenų suėmimo turėtų priimti ne vienas teisėjas, o trijų teisėjų kolegija, siūlo prezidentė Dalia Grybauskaitė.

Neskundžiamus sprendimus dėl asmenų suėmimo turėtų priimti ne vienas teisėjas, o trijų teisėjų kolegija, siūlo prezidentė Dalia Grybauskaitė.

Ji Seimui teikia tai numatančias Baudžiamojo proceso kodekso pataisas.

„Netoleruotina, kai teisėjas lengva ranka gali savo galutiniu ir neskundžiamu sprendimu suimti nekaltą arba paleisti pavojingą asmenį į laisvę. Tokie svarbūs sprendimai turi būti priimami tik labai gerai įvertinus pasekmes žmogaus teisėms, visuomenės saugumui, valstybės interesams ir prestižui. Teismų sprendimai turi būti teisingi, žmonėms suprantami ir nekeliantys jokių abejonių dėl objektyvumo ir skaidrumo“, – pranešime spaudai cituojama valstybės vadovė.

Pataisomis siūloma nustatyti, kad aukštesniuosiuose teismuose skundai dėl suėmimo būtų nagrinėjami kolegialiai – tai yra trijų teisėjų, o ne vieno, kaip yra dabar.

Pasak prezidentės, kolegiali skundų nagrinėjimo tvarka užtikrintų kokybiškesnius teismų sprendimus ir sustiprintų žmonių pasitikėjimą teismais. Be to, taip būtų labiau užtikrinta žmogaus teisių apsauga bei galimos korupcijos prevencija.

„Kolegialaus skundų nagrinėjimo tvarka aukštesniuosiuose arba apeliacinės instancijos teismuose yra įtvirtinta daugelyje Europos valstybių, tarp jų Vokietijoje, Prancūzijoje, Italijoje ir kitose šalyse“, – teigiama pranešime.

Minėtą projektą D.Grybauskaitė parengė po to, kai Vilniaus apygardos teismo teisėjas Arūnas Kisielius į laisvę paleido didele narkotikų kontrabanda įtariamą Tadžikijos pilietį Komildzhoną Umarovą.

Šis pernai lapkritį buvo sulaikytas su dešimt kilogramų narkotikų, kurių vertė „juodojoje rinkoje“ galėjo siekti 4 mln. litų. Be to, Kaune nuomojamame gyvenamajame name aptikta 100 tūkst. dolerių.

K. Umarovas buvo suimtas dviem mėnesiams, sausio 20 dieną teismas suėmimo terminą pratęsė dar dviem mėnesiams, bet įtariamojo advokatas šią nutartį apskundė. Vilniaus apygardos teismo teisėjas A. Kisielius skundą patenkino. Įtariamajam nurodyta neišvykti iš Lietuvos ir registruotis policijoje.

Kilus triukšmui dėl šio sprendimo, Nacionalinė teismų administracija pranešė, kad Vilniaus apygardos teismo teisėjas K. Umarovo skundą patenkino vadovaudamasis pateiktais dokumentais.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi