Naujienų srautas

Lietuvoje2014.02.04 17:43

Pavasarį gali daugėti smegduobių

BNS 2014.02.04 17:43

Pavasarį gali atsirasti daugiau smegduobių, mat dėl klimato pokyčių intensyviau tirpsta gipsas, antradienį praneša Aplinkos ministerija.

Pavasarį gali atsirasti daugiau smegduobių, mat dėl klimato pokyčių intensyviau tirpsta gipsas, antradienį praneša Aplinkos ministerija.

Lietuvos geologų tarnybos ir Gamtos tyrimų centro bei Biržų regioninio parko atliktų tyrimų duomenys parodė, kad pernai karstiniame regione – Pasvalio ir Biržų rajonuose – ištirpo daugiau gipso nei įprasta, todėl susidarė palankios sąlygos smegduobėms atsirasti.

Intensyvesnis gipso tirpimas siejamas su klimato pokyčiais: 2013 metų vidutinė metinė temperatūra buvo 0,9 laipsnio aukštesnė už ilgametę vidutinę. Ypač aukšta buvo šiltojo laikotarpio temperatūra, birželį ilgametę vidutinę viršijusi net 3,9 laipsnio.

Aukšta temperatūra ir mažesnis kritulių kiekis, kuris liepą buvo 29 procentais, o rugpjūtį – 59 procentais mažesnis už vidutinį, lėmė požeminio vandens lygio slūgimą.

Tai parodė ir ypač žemas karstinių ežerų lygis rudens pabaigoje. Taip pat šiuose ežeruose užfiksuotas didelis vandens lygio svyravimas, prisidedantis prie gausesnio gipso tirpimo.

Pastebima, kad daugiausiai karstinių įgriuvų atsiranda pavasario ir rudens mėnesiais.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi