Lietuvoje

2014.02.04 15:39

Vilniečių tėvų tyrimas: darželinukams tiekiamas nevisavertis maistas

ELTA 2014.02.04 15:39

Vilniaus miesto darželinukų tėvų užsakymu atliktas tyrimas atskleidė, kad vaikams yra tiekiami nepakankamos maistinės vertės ir kokybės maisto produktai. Tėvų manymu, tokia situacija susiklostė dėl ydingų centralizuotų pirkimų, nesudarančių sąlygų konkurencijai ir, atitinkamai, pakankamai maisto produktų kokybei.

Vilniaus miesto darželinukų tėvų užsakymu atliktas tyrimas atskleidė, kad vaikams yra tiekiami nepakankamos maistinės vertės ir kokybės maisto produktai. Tėvų manymu, tokia situacija susiklostė dėl ydingų centralizuotų pirkimų, nesudarančių sąlygų konkurencijai ir, atitinkamai, pakankamai maisto produktų kokybei.

Lietuvos tėvų forumas ir Aktyvių mamų sambūris antradienį pristatė Kauno technologijos universiteto Maisto instituto Maisto tyrimų centro atlikto tyrimo rezultatus, atskleidusius, kad deklaruojama vaikams skirtų produktų maistinė vertė neatitinka tikrosios, o kai kuriuose produktuose esama sveikatai nepalankių priedų.

Kaip paaiškino sveikos mitybos specialistė Vaida Kurpienė, darželinukams skirtoje aviečių uogienėje ir razinose buvo aptikta sulfitų – nedraudžiamos, tačiau alergijas skatinančios medžiagos. Ištirtame pasterizuotame piene ir trintoje varškėje deklaruojamas riebumas neatitiko realybės, be to, abiejuose produktuose rasta bakterijų, kurių juose arba apskritai neturėtų būti, arba jų kiekis neatitinka nustatytos normos.

Laboratorijoje taip pat nustatyta, kad vaikams patiekiamose pieniškose dešrelėse ir karštai rūkytoje dešroje mėsos be kalogenų kiekis buvo mažesnis nei nurodyta reikalavimuose, juose taip pat rasta per daug papildomo vandens. Be to, šiuose aukščiausios rūšies produktuose rasta krakmolo, nors jo kokybiškiausios rūšies produkcijoje apskritai neturėtų būti.

V. Kurpienės teigimu, aptikti priedų kiekiai nesukeltų ūmaus apsinuodijimo visai vaikų grupei, tačiau, priklausomai nuo organizmo jautrumo, vaikams galėtų pasireikšti įvairios infekcijos ar alergijos.

„Nors tiekėjas ar gamintojas galėtų sakyti, kad sudėties neatitikimų kiekis nėra labai didelis, bet faktas, kad vaikų imunitetas tikrai nėra stiprus, ir tai tikrai daro neigiamą įtaką jų sveikatai“, – sakė mitybos specialistė.

Kaip teigė Aktyvių mamų sambūrio valdybos narė Rasa Žemaitė, darželių administracijos, pateikdamos savivaldybės centralizuotam pirkimui produktų sąrašus, turi galimybę išsirinkti vienus ar kitus maisto produktus ir neužsakinėti menkaverčio maisto, pavyzdžiui, dešrelių.

Tačiau tėvai skundėsi, kad galiausiai švietimo įstaigas pasiekia stambiųjų tiekėjų, anot jų, „monopolininkų“, produkcija. Pasak Lietuvos tėvų forumo (LTF) pirmininko Audriaus Murausko, maistas perkamas neišskiriant atskirų jo rūšių, todėl tiek pieną, tiek mėsą ar daržoves tiekia ta pati įstaiga, taip visiškai nesudarant galimybių smulkesniems tiekėjams, galintiems pasiūlyti aukštesnės kokybės maisto, dalyvauti konkurse.

„Galiu reziumuoti, kad savivaldybės darbo grupėje nebuvo atsižvelgta į joje dalyvavusių tėvų poreikius. Tai iliustruoja vien paskelbto konkurso, kuris, mūsų žiniomis, šiuo metu yra apskųstas, sąlygos. Tame konkurse, kuriame, tėvai tikėjosi, galės dalyvauti smulkūs tiekėjai, ūkininkai, ekologiškos produkcijos tiekėjai, yra numatytos sąlygos, kad įmonė privalo savo sąskaitoje turi turėti 5 mln. Ji taip pat turi būti sudariusi sutarčių už 36 mln. litų, o jos apyvarta turi siekti 30 mln. litų. Gal ir yra ūkininkų su tokiomis apimtimis, bet tikrai ne Lietuvoje. Kyla klausimas, kam tokios pirkimo sąlygos yra ruošiamos“, – stebėjosi A. Murauskas.

Aktyvių mamų sambūrio valdybos narė R. Žemaitė sakė, kad tėvai su turimais laboratoriniais rezultatais ketina kreiptis į Valstybinę maisto ir veterinarijos tarnybą ir kitas atsakingas institucijas. Anot R. Žemaitės, pageidaujama, kad centralizuotas pirkimas būtų išskaidytas pagal maisto grupes, būtų sumažinti konkursiniai reikalavimai įmonių apyvartai ir įvykdytoms sutartims. Taip, anot jos, atsirastų daugiau vidinės konkurencijos ir kokybės.

Reaguodamas į tėvų skundą, Vilniaus miesto savivaldybės Švietimo, kultūros ir sporto departamento direktorius Gintaras Alfonsas Petronis teigė, kad viešųjų pirkimų sąlygos kritikuojamos daugeliu atvejų, todėl situacija su produkcijos tiekimu darželiams nėra išskirtinė.

„Visada, kai kalbama apie didelės vertės pirkimus, atsiranda tokie vertinimai. Bet vis tik palaikyčiau tėvų nuomonę, kad didelę dalį sprendimų turėtų priimti patys darželiai. Mes vadovaujamės sveikatos apsaugos ministro patvirtintomis higienos normomis, kuriose yra aiškiai nusakyti produktai, o jau patys darželiai ir tėvai, jeigu jie būna aktyvūs, tikrai gali kontroliuoti, gali reguliuoti, teikti savo siūlymus arba reikalavimus darželių administracijoms užsakant tam tikrus produktus“,  – sakė jis.

G. A. Petronio teigimu, smulkieji tiekėjai šiuose viešuosiuose pirkimuose dalyvauti negali dėl per menko jų patikimumo.

„Aš nenorėčiau plėstis dėl viešųjų pirkimų sąlygų. Ar mes gerai, ar blogai parengėme viešųjų pirkimų sąlygas, turėtų spręsti Viešųjų pirkimų tarnyba“, – sakė jis.

Šiuo metu 126-iems sostinės darželiams maisto produktus tiekia AB „Pontem“, geriau žinoma ankstesniu pavadinimu „Smulkus urmas“. Jai savivaldybė per metus sumoka 22 mln. litų, dar 10 mln. litų skiriami maisto gamybai darželiuose.

Savivaldybės teigimu, kiekvienas darželis per metus patikrinamas du kartus. Jeigu gaunami tėvų skundai, iš karto atliekami neeiliniai patikrinimai.