Naujienų srautas

Lietuvoje2014.02.04 15:04

T. Ulpis: nė vienas iš kaltinamųjų nėra padaręs nusikaltimų

BNS 2014.02.04 15:04

Byloje dėl galimo pareigų neatlikimo reaguojant į planuojamus nužudymus Kaune teisiamas buvęs Lietuvos kriminalinės policijos biuro viršininko pavaduotojas Tomas Ulpis sako, kad jis ir kartu su juo teisiami kiti policijos pareigūnai nėra padarę jokių nusikaltimų.

Byloje dėl galimo pareigų neatlikimo reaguojant į planuojamus nužudymus Kaune teisiamas buvęs Lietuvos kriminalinės policijos biuro viršininko pavaduotojas Tomas Ulpis sako, kad jis ir kartu su juo teisiami kiti policijos pareigūnai nėra padarę jokių nusikaltimų.

„Manau, kad sąžiningi mano parodymai padės nustatyti tiesą. Temidė yra akla, bet ne buka“, – antradienį Vilniaus miesto apylinkės teismo posėdyje sakė T. Ulpis.

Jis pasakojo, kad 2009 metų rugsėjį jam paskambino tuometinis policijos generalinio komisaro pavaduotojas Visvaldas Račkauskas ir pasakė, kad atėjo žmogus, paprašė su juo susitikti žmogus, nes pats neturi laiko.

T. Ulpis susitiko, kaip paaiškėjo vėliau, su Mindaugu Žalimu. Šis paprašė, kad pokalbis būtų konfidencialus. Vyras prisistatė Policijos departamento pareigūno Algirdo Stončaičio giminaičiu.

M. Žalimas T. Ulpiui pasakojo, kad turi draugą Raimundą Ivanauską, kuris yra silpnos sveikatos, blogai mato. Šis pažįsta Drąsių Kedį, esą R. Ivanauskas jį palaiko kovojant dėl dukters.

Kadangi R. Ivanauskas negali vairuoti, M.Žalimas jį paveža automobiliu, o per tuos pavežėjimus sužinojo apie D. Kedį. Tačiau kai R. Ivanauskas kalbėdavosi su D. Kedžiui,. M. Žalimui reikėdavo išlipti iš automobilio parūkyti.

„Tuo metu transliuotų laidų apie tariamą pedofiliją nežiūrėjau, iš principo tokių laidų nežiūriu. (...) Nekalbėjo M. Žalimas nei apie N. Venckienę, nei apie velnius, nei apie žudymus, nei apie informacijos perdavimą apie teisėją J. Furmanavičių ar mistinį Aidą“, – teisme sakė T. Ulpis.

M. Žalimo T. Ulpis paprašė D. Kedžio mobiliojo ryšio telefono numerio. Šis davė kažkokį numerį, bet paaiškėjo, kad jis visai ne D. Kedžio. Po pokalbio M.Žalimas išvyko, žadėdamas vėliau sužinoti D. Kedžio telefoną.

Jis teigė, kad M. Žalimas jam tepasakė D. Kedžio žodžius, jog „visus pedofilus reikia kastruoti, žaloti, o lavonus sudėti miesto aikštėje“. T. Ulpis pabrėžė, kad jokios informacijos apie planuojamus nužudymus, jo padarymo būdus jam suteikta nebuvo. Kadangi 15 minučių pokalbyje minėtas konfliktas dėl pedofilų, žalojimai, kriminalinės policijos pareigūnai nusprendė pasitarti su prokurorais.

T. Ulpis kaip precedentą paminėjo atvejį, kai moteris atėjo skųstis policijai, kad girtas vyras grasina ginklu. Po kelių mėnesių ji buvo nužudyta, o įtariamas jos sutuoktinis nerastas iki šiol.

Per susitikimą su Vilniaus apygardos prokuroros vadovybe policininkams patvirtinta, kad yra tokia pedofilijos byla. Buvo nuspręsta gauti teismo leidimą klausytis D. Kedžio pokalbių.

„Mums, policijos pareigūnams, nebuvo pranešta, kad prokuratūroje guli A.Ūso, V. Naruševičienės ir L. Stankūnaitės pareiškimai dėl pavojaus sveikatai ir gyvybei. Jeigu mes būtų žinoję... jų nuslėpimas privedė prie tokių pasekmių“, – apgailestavo kaltinamasis.

Jis apgailestavo, kad pareigūnai neinformavo, jog slapta klausomasi Laimutės Stankūnaitės, Andriaus Ūso ir Violetos Naruševičienės pokalbių. Buvęs teisėsaugininkas žodžiu „graudu“ apibūdino vieną iš paskutiniųjų pokalbių tarp seserų.

„Daug ką keistų, jeigu mes būtume žinoję – vienareikšmiškai. Visiškai kita būtų policijos reakcija. Būtume įtraukę ir Generalinę prokuratūrą, jeigu to reikėtų, bet mums nebuvo pranešta apie tai. (..). Jeigu žmonės rašo, kad jų sveikatai ir gyvybei gresia pavojus ir su jų pareiškimais žaidžiamas futbolas – jie nusiunčiami, numetami ten, kur jų niekas nespėja išnagrinėti ir jie ten savaitėmis voliojasi, per prokuratūras eina, apie ką mes galim kalbėti? Kokią pagalbą žmogus gaus, jeigu būna priėmime pas generalinį prokurorą, palieka pareiškimus apie pavojų sveikatai ir gyvybei, ir į juos niekas nereaguoja? Apie ką mes galime kalbėti?“ – po posėdžio žurnalistams sakė T. Ulpis.

Pareiškimus apie D.Kedžio grasinimus prokurorams buvo parašiusios seserys Violeta Naruševičienė ir Laimutė Stankūnaitė.

„Nežinau, gal jie įpratę, aš tai neįpratęs nereaguoti į pareiškimus“, – sakė buvęs policijos.

„Jaučiuosi neteisėtai apkaltintas. (..) Aš niekada su niekuo nekonkuravau, aš dirbau savo darbą, niekada nedalyvavau vadovų apsikandžiojimuose. Visada yra žmonių, kurie nori konkuruoti – aš niekada su nieko nekonkuravau“, – sakė T.Ulpis.

Bylos nagrinėjimas bus tęsiamas vasario 25 dieną.

Tai jau antrasis kaltinamasis, teismui davęs parodymus. Pirmasis parodymus ankstesniame posėdyje davė buvęs Lietuvos policijos generalinio komisaro pavaduotojas V.Račkauskas.

Kaltinimai esamiems ir buvusiems pareigūnams pateikti dėl jų veiksmų reaguojant į planuojamus teisėjo J.Furmanavičiaus ir V.Naruševičienės nužudymus. Duoti parodymus teismui turėtų dar du kaltinamieji.

Praėjus maždaug trejiems metams M.Žalimas pareiškė prieš žudynes apie planuojamus D.Kedžio veiksmus įspėjęs policijos vadovybę, tačiau pareigūnai esą nesiėmė jokių veiksmų, kad užkirstų joms kelią.

Ikiteisminis tyrimas pradėtas 2011 metų lapkritį Kauno rajono apylinkės prokuratūroje ir tuoj pat perduotas Generalinei prokuratūrai.

D.Kedys kaltino V.Naruševičienę leidus tvirkinti jo ir L.Stankūnaitės mažametę dukrą bei šios pusseserę, pačios V.Naruševičienės mažametę dukrą. J.Furmanavičių ir A.Ūsą D.Kedys kaltino pedofilija. Visi teismai A.Ūsą išteisino.

Po žudynių besislapsčiusio D.Kedžio kūnas rastas 2010 metų balandį prie Kauno marių. Teisėsauga teigia, kad jis mirė nesmurtine mirtimi.

Pasak T.Ulpio, liudininkai matė, kad žudynes Kaune vykdė du žmones, viena nenustatyto asmens byla yra išskirta.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi