Naujienų srautas

Lietuvoje2012.08.15 15:13

„Lituanica“ skrydį įamžinti nori sparnais Vilniuje ir Niujorke

Grupė menininkų legendinių lakūnų Dariaus ir Girėno skrydį per Atlantą rengiasi paminėti drąsia idėja. Kitąmet, kai sukaks skrydžio 80-metis, Vilniuje ir Niujorke planuojama pastatyti originalaus dydžio lėktuvo „Lituanica“ sparnus. 

Grupė menininkų legendinių lakūnų Dariaus ir Girėno skrydį per Atlantą rengiasi paminėti drąsia idėja. Kitąmet, kai sukaks skrydžio 80-metis, Vilniuje ir Niujorke planuojama pastatyti originalaus dydžio lėktuvo „Lituanica“ sparnus.

Žygdarbio įamžintojai perdavė laišką Niujorko merui, prašydami leidimo pastatyti netradicinį objektą, praneša LRT Televizijos naujienų tarnyba.

„Lituanica“, pilotuojama lietuvių Stepono Dariaus ir Stasio Girėno, iš Beneto oro uosto Niujorke pakilo 1933-ųjų liepos 15 dieną. Tuo metu lietuvių lakūnų ryžtas ir drąsa nustebino daugelį tiek Lietuvoje, tiek už Atlanto.

Drąsus skrydis grupę menininkų įkvėpė, anot jų, drąsiai idėjai – skrydžio 80-mečiui pastatyti du sparnus.

„Vienas sparnas stovėtų Niujorke, iš kurio startavo Darius ir Girėnas. Kitas stovėtų Vilniuje. čia gal įdomu kodėl ne Kaune, kur jie skrido. Bet Vilnius visuomet buvo Lietuvos simbolis, Lietuvos širdis“, – aiškino vienas iš idėjos iniciatorių Saulius Paukštys.

Sparną lietuviai siekia pastatyti Battery parke Niujorke. Tam reikia mero leidimo. Todėl projekto iniciatoriai perdavė laišką Niujorko galvai, prašydami leisti pastatyti natūralaus dydžio sparną.

„Tai ant minkštos jungties pritvirtintas sparnas. Jis gal nebus tikras, o gal bus ir tikras, yra ir tokių sumanymų. Tai bus tarsi tokia burė, reaguojanti į vėją. Tai bus kinetinis objektas, kurį gal kas kada nors vadins skulptūra, paminklu“, – teigė vienas iš idėjos iniciatorių Saulius Pilinkus.

Lėktuvo sparnas neturėtų labai nustebinti amerikiečių, įsitikinusi Jungtinių Valstijų kultūros atašė. Anot jos, Amerika apie lietuvių skrydį žino, tai – istorijos dalis.

„Išskrido Darius ir Girėnas iš oro uosto Niujorke. Tai yra istorijos fanatikai, kurie labai istorija domisi, ją vertina ir saugo. Yra ir knygų parašyta, ir archyvuose yra medžiagos“, – kalbėjo JAV ambasados kultūros atašė Nina Murray.

Projekto autoriai tikisi, kad sparnai suplevens jau kitąmet. Tam esą nereikia net įspūdingos pinigų sumos.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi

Saulius Skvernelis
LRT FAKTAI 16