Lietuvoje

2014.02.03 14:52

Politologas: D. Grybauskaitė naudoja tą pačią gelbėtojos retoriką

Lauryna Vireliūnaitė, 15min.lt2014.02.03 14:52

Prezidentės Dalios Grybauskaitės pareiškimą, kad ji privalo siekti antrosios kadencijos ir apsaugoti Lietuvą nuo blogio jėgų, politologai vadina niekuo neparemtų frazių rinkiniu, kuriuo valstybės vadovė pati šovė sau į koją.

Prezidentės Dalios Grybauskaitės pareiškimą, kad ji privalo siekti antrosios kadencijos ir apsaugoti Lietuvą nuo blogio jėgų, politologai vadina niekuo neparemtų frazių rinkiniu, kuriuo valstybės vadovė pati šovė sau į koją.

Pirmadienį D. Grybauskaitė paskelbė sieksianti antrosios kadencijos. Ji pareiškė neturinti kitos išeities, nes turi apsaugoti Lietuvą nuo blogio: „Lietuvai atsigaunant, aktyvėja ir mūsų valstybę griaunančios ir grobstančios jėgos. Tiek išorėje, tiek šalies viduje. Jos sėja destrukciją ir nepasitikėjimą Lietuva, stabdo svarbiausius valstybės raidai projektus, pamina demokratines ir konstitucines vertybes. Naujas formas įgavę oligarchiniai dariniai skaldo ir dalinasi Lietuvą, nutolindami mūsų visų geresnio gyvenimo viltis.“

L. Bielinis: iki šiol ji nieko neišgelbėjo

Politologo Lauro Bielinio prezidentės sprendimas nenustebino. Jis sukritikavo D. Grybauskaitės pareiškimą, nes jame nebuvo nieko konkretaus, išskyrus tai, kad ji kandidatuoja: „Tai yra tradicinis savęs sureikšminimas, bet taip pat ir niekuo neparemtų frazių rinkinys, sukuriantis pavojaus atmosferą ir gelbėtojos įvaizdį.“

Anot L. Bielinio, beveik per penkerius kadencijos metus D. Grybauskaitė nepasirodė kaip gelbėtoja.

„Jeigu pažiūrėsime į užsienio politiką – ji ne tiek gelbėjo, kiek skandino Lietuvą, nes santykiai su daugeliu šalių, ypač – su kaimynėmis, sugadinti arba susilpninti. Su JAV distancija susiformavo tokia, kad dabar nežinau, ką reikės daryti. Taigi, užsienio politikoje ji mūsų neišgelbėjo“, – pabrėžė pašnekovas.

Politologas sakė, kad D. Grybauskaitei nederėtų prisiimti nuopelnų ekonomikos srityje, nes tai – Seimo ir tiek buvusios, tiek dabartinės Vyriausybių nuopelnas.

„Vyriausybės veikė konkrečiai, ko nepasakysi apie prezidentę“, – pridūrė jis.

L. Bielinis vylėsi, kad bendraudama su rinkėjais D. Grybauskaitė plačiau paaiškins pranešime pasakytus dalykus: „Ar mes ir vėl nieko negirdėsime? Ar mes vėl turėsime manyti, kad ji tylinti ir nematoma gelbėtoja?“.

Politologas įsitikinęs, kad D. Grybauskaitė delsė paskelbti savo sprendimą dėl antrosios kadencijos, nes tikėjosi atkreipti visų dėmesį į save ir tuo laimėti taškų.

A. Krupavičius: su oligarchais nesėkmingai kovoja visą kadenciją

Politologas Algis Krupavičius mano, kad D. Grybauskaitė neskubėjo paskelbti sprendimo tikėdamasi išvengti oponentų atakų: „Per rinkimų kampaniją oponentai detaliai analizuoja ne tik kiekvieną dabar pasakytą žodį, bet ir visą penkerių metų kadenciją.“

Pašnekovas teigė, kad iš D. Grybauskaitės veiksmų pastarąjį pusmetį buvo akivaizdu, kad ji sieks prezidento posto, nes ji akivaizdžiai vykdė rinkimų kampaniją.

„Dabartinė gelbėtojos retorika jau yra girdėta, tokia pat ji naudojosi prieš penkerius metus“, – pabrėžė jis.

A. Krupavičius įsitikinęs, kad su šiuo pareiškimu D. Grybauskaitė pati šovė sau į koją: „Ji kalba apie skaidrumą ir teisingumą Valstybės saugumo departamento pažymos nutekinimo fone. Toliau kalbama apie sustiprėjusią finansinę sistemą, kai bankrutavo  bankai, kai finansų sistemos būklė nėra labai vienareikšmiška. Kalbama apie tai, kad Lietuva neturi išsivaikščioti, kai 2009–2013 metais iš Lietuvos išvažiavo beveik 260 tūkst. žmonių, tai, matyt, šis faktas sako, kad taip teigti nereikėtų ir prezidentei toks aiškinimas yra visiškai nenaudingas.“

Jis pridūrė, kad su oligarchais ir monopolijomis prezidentė kovoja visą penkerių metų kadenciją, tik, deja, nesėkmingai.

Taiko į kitus rinkėjus

A. Krupavičius teigė, kad 2009-aisiais D. Grybauskaitė akivaizdžiai linko į centro kairės pakraipos rinkėjus, o dabartinės kalbos apie neaiškias grėsmes, politinę destabilizaciją, aktyvėjančias valstybę grobstančias jėgas, skirtos centro dešinės rinkėjams, ypač – Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) gerbėjams, kurie ir bus svarbiausia valstybės vadovės atrama.

Gana dviprasmiškai A. Krupavičiui nuskambėjo D. Grybauskaitės pareiškimas, kad ji rinkimuose dalyvaus kaip nepriklausoma kandidatė, kai jai paramą pareiškė konservatoriai ir Liberalų sąjūdis.

Politologas neabejoja, kad šių partijų pagalba prezidentė naudosis, kai reikės Vyriausiajai rinkimų komisijai pristatyti 20 tūkst. ją remiančių rinkėjų parašų.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.