Lietuvoje

2014.02.01 12:05

Delfinai į pajūrį grąžino šilumą

Sužvarbusius lankytojus Kopgalyje jau antrą mėnesį džiugina iš Graikijos grįžusių delfinų pasirodymai. Juos nuo gruodžio 21-osios stebėjo per 12 tūkst. žmonių, rašo „Lietuvos žinios“.

Sužvarbusius lankytojus Kopgalyje jau antrą mėnesį džiugina iš Graikijos grįžusių delfinų pasirodymai. Juos nuo gruodžio 21-osios stebėjo per 12 tūkst. žmonių, rašo „Lietuvos žinios“.

Jūrų žinduoliai žiemą delfinariumo lankytojus priverčia bent trumpam pamiršti šaltį, nes šou vyksta rekonstruotame baseine permatomomis sienomis skambant geros kokybės muzikai ir milžiniškame ekrane besikeičiant gamtos vaizdams. Šiuo metu žiūrovai gali stebėti septynių suaugusių delfinų pasirodymus. Kiti šeši iš Graikijos „Atikos“ zoologijos sodo turėtų grįžti į Lietuvą rudenį. Delfinė Gabija jau spėjo Lietuvoje susilaukti jauniklio. Jam dar tik trys mėnesiai, todėl mažylis kol kas neturi vardo.

Labiau domisi rusai

Nuo praėjusių metų lapkričio, kai Lietuvos jūrų muziejaus (LJM) patalpos buvo uždarytos rekonstrukcijai, o delfinariumas tuomet dar neveikė, trumpam apmirė ir gyvenimas Klaipėdos kurortinėje zonoje Kopgalyje. Tačiau nuo gruodžio 21 dienos, švenčiant delfinariumo 20-metį ir pradėjus rengti delfinų pasirodymus, šiauriausias Kuršių nerijos kampelis vėl atgijo. Jie į Lietuvą buvo atgabenti dar rugsėjo viduryje.

Lankytojai vėl tris kartus per savaitę gali mėgautis žaismingais vaikų mėgstamų jūrų žinduolių pasirodymais, kurie trunka 45 minutes. Tik dabar jie vyksta neatpažįstamai pasikeitusiose patalpose. Pagrindinis pasirodymų baseinas iš karto patraukia akį nepaprastai skaidriu vandeniu. Įspūdį dar labiau sustiprina permatomos jo sienelės, nes anksčiau tokių nebuvo.

„Po įrengiamu lauko baseinu su lagūna yra visas vandens filtravimo fabrikėlis. Todėl delfinai dabar plaukioja labai švariame ir skaidriame vandenyje - jiems tai ypač svarbu. Žiūrovai stebi pasirodymus šiltoje salėje, kurioje įrengta puiki garso ir vaizdo aparatūra. Tiesa, vėl pradėtais rengti delfinų atrakcionais kol kas labiau domisi ne lietuviai, bet rusai iš Kaliningrado srities ir latviai“, – LŽ sakė LJM Ryšių su visuomene skyriaus vedėja Nika Puteikienė.

Tuo pat metu, kai vyksta pasirodymai, didžiuliame ekrane virš baseino rodomi įvairūs gamtos peizažai, taip pat vaizdai iš delfinų gyvenimo natūralioje aplinkoje. Beje, kol kas žiūrovai nematys Kalifornijos jūrų liūtų, kurie visada buvo delfinų partneriai. „Taip yra todėl, kad dabar delfinai gyvena didžiajame baseine, o jūrų liūtai kartu su jais negali būti. Gyvenamieji baseinai jūrų žinduoliams dar neparengti. Jūrų liūtai gyvena muziejaus akvariumo patalpose ir kol kas negali pasirodyti kartu su delfinais. Žiūrovus drauge jie linksmins tik po metų, kai bus baigta delfinariumo rekonstrukcija“, – aiškino N. Puteikienė.

Dėl subtilių priežasčių šiemet dar neišvysime ir specialiųjų efektų, juos ketinama rodyti ateityje. Tai – speciali spalvas keičianti vandens „siena“ baseine. „Tokie efektai gali sukelti delfinams lengvą šoką. Kad priprastų prie naujovės, jiems reikia atskiros patalpos poilsiui, o jos dar nėra. Planuojame, jog per kitas Kalėdas jau turėsime viską, kas numatyta“, – kalbėjo LJM atstovė.

Įrengs specialų tunelį

Iki 2016 metų turėtų būti baigta ir LJM komplekso Kopgalio tvirtovėje rekonstrukcija. Viena iš naujovių – permatomas didžiųjų eršketų baseino dugnas ir tunelis po juo. „Žiūrovai, kaip ir daug kur užsienyje, galės patekti į specialų akrilo tunelį ir stebėti akvariumo gyventojus iš visų pusių. Toks įrenginys planuojamas po didžiuoju baseinu, kuriame gyvens mūsų akvariumo pasididžiavimas – eršketai. Jie iš Rusijos, Astrachanės, atgabenti į Lietuvą prieš devynerius metus. Tai vien patinai, kad nesiveistų ir nebūtų ikrų, kurie Rusijoje laikomi nacionaliniu turtu“, – pasakojo N. Puteikienė.

Pokyčių laukia ir vidiniame tvirtovės kieme esantis žiedo formos redutas, kuriame – akvariumai, pingvinų patalpos. „Aplink redutą bus suformuotas dirbtinis pylimas ir taip įrengtos papildomos patalpos. Vienose jų vyks edukaciniai užsiėmimai vaikams. Šiemet bus atnaujinami muziejaus baseinai, kitąmet – įrengiami akvariumai, o visas rekonstrukcijos projektas turėtų būti baigtas 2016-aisiais“, – teigė LJM darbuotoja.

Nors vyksta statybos ir remonto darbai, šių metų vasarą muziejus, kaip ir pernai, vis dėlto atvers žmonėms duris. „Liepos ir rugsėjo mėnesiais priimsime lankytojus esamomis sąlygomis“, – informavo N. Puteikienė.

LJM akvariumų ir baseinų rekonstrukcijos sąmata – apie 42 mln. litų.