Lietuvoje

2015.09.08 13:45

Lietuvai gali grėsti milijardinės baudos

Žinių radijas 2015.09.08 13:45

Teisininkų draugijos pirmininkas, Europinės teisės ekspertas profesorius Ignas Vėgėlė teigia, kad referendume uždraudus užsienio piliečiams parduoti žemę, Lietuvai grėstų milijardinės baudos.

Teisininkų draugijos pirmininkas, Europinės teisės ekspertas profesorius Ignas Vėgėlė teigia, kad referendume uždraudus užsienio piliečiams parduoti žemę, Lietuvai grėstų milijardinės baudos.

„Iš tiesų yra surinktas labai didelis skaičius parašų piliečių , kurie nori arba siūlo, kad toks klausimas būtų keliamas referendume. Tačiau tokios valios dar nėra. Pusė Lietuvos piliečių dar neatėjo prie balsadėžių ir nepasakė, kad to nori. Antras dalykas, reikia turėti omenyje, kad prieš skelbiant referendumą, organizatoriai, formuluodami klausimus, turi juos formuluoti labai atsakingai“.

Anot teisės eksperto, dabar susidarė situacija, kuomet siūloma pataisa akivaizdžiai prieštarauja Konstitucijai. 300 tūkst. piliečių gali pasijusti lyg ir apgauti, nes vienas iš organizatorių yra pripažinęs, kad esą iš esmės siekiama pažeisti įsipareigojimus Europos Sąjungai.

„Referendume gali būti toks klausimas, ar neleisti užsienio piliečiams įsigyti žemės, bet šalia turi būti ir kitas klausimas. Ar mes toliau ketiname būti Europos Sąjungos nariais. Jeigu šie klausimai būtų kartu, manau, būtų visai kitokie parašų rinkimo rezultatai. Antra, būtų labai atvirai pasakyta, ko vis dėlto referendumu siekiama.“

I. Vėgėlė pabrėžė, kad referendume balsavus prieš žemės pardavimą užsienio piliečiams, Lietuvai neišvengiamai grėstų sankcijos.

„Bauda minimali 2 milijonai. Tai standartinė bauda. Bet labai aiškiai reglamente įtvirtinta, kad bauda turi atgrasinti nuo tolesnio pažeidimo. Turint omenyje, kad yra pažeidžiamas esminis ES principas, ir jis pažeidžiamas diskriminaciniu keliu, pasakant, kad tik Lietuvos piliečiams leidžiama įsigyti žemę, išskiriant kitų Europos Sąjungos valstybių piliečius, aš beveik įsitikinęs, kad ta bauda bus šimteriopai, jei ne dar didesnė“.

Profesorius I. Vėgėlė sako, kad Seimas privalo imtis iniciatyvos ir svarstyti tam tikrų žemės pardavimo saugiklių įvedimo įstatymą. Taip daro visos Europos Sąjungos valstybės.