Lietuvoje

2014.01.29 12:33

Ambasadorius įtaria, kad jį iš posto iškrapštė ne rusai, o saviškiai

Šarūnas Černiauskas, DELFI.lt2014.01.29 12:33

Po slapta įrašytų pokalbių paviešinimo „Youtube“ Lietuvos ambasadoriaus Vengrijoje postą praradęs Renatas Juška įtaria, kad jį sukompromitavo ne užsienio, o Lietuvos specialiosios tarnybos. Konkrečiai – Valstybės saugumo departamentas (VSD).

Po slapta įrašytų pokalbių paviešinimo „Youtube“ Lietuvos ambasadoriaus Vengrijoje postą praradęs Renatas Juška įtaria, kad jį sukompromitavo ne užsienio, o Lietuvos specialiosios tarnybos. Konkrečiai – Valstybės saugumo departamentas (VSD).

Apsilankęs Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) posėdyje, R. Juška žurnalistams teigė pateikęs savosios versijos įrodymų.

„Prašiau išsiaiškinti, kad būtų atliktas tyrimas. Kas įrašė (ambasadorių telefoninius pokalbius – DELFI), iš kokios valstybės įkėlė į „Youtube“. Turiu tam tikrų įtarimų, įrodymų, kuriuos ir pateikiau NSGK nariams“, – kalbėjo buvęs ambasadorius.

Paklaustas, ar įtaria, jog pokalbių skandalas – ne užsienio tarnybų, o VSD darbas, diplomatas tai patvirtino.

„Turiu tam tikrų rimtų įtarimų. Taip“, – sakė R. Juška.

Kokius būtent įrodymus pateikė parlamentarams, diplomatas neatskleidė. Vis dėlto jis neslėpė nuostabos dėl to, jog ikiteisminis tyrimas dėl galimo neteisėto jo ir kito buvusio ambasadoriaus sekimo pradėtas ne VSD ar Vidaus reikalų ministerijos (VRM) iniciatyva. Dėl tyrimo pradėjimo R. Juška į prokurorus kreipėsi pats.

„Mano pagrindinis klausimas Seimo nariams buvo, kodėl taip atsitiko. Kokiais motyvais vadovaujamasi buvo, kad nebuvo pradėtas ikiteisminis tyrimas, kad to nepadarė pats VSD ar VRM. Buvo laukta, kol aš tai padarysiu. Ir prašiau Seimo narių išsiaiškinti, kas priėmė tą sprendimą nepradėti ikiteisminio tyrimo“, - aiškino pašnekovas.

„Tai, kad nebuvo pradėtas paties VSD iniciatyva ikiteisminis tyrimas – arba tai buvo labai didelė klaida, arba tai ir yra vienas įrodymų, rodančių, kad VSD yra galimai susijęs su šituo“, – pridūrė buvęs ambasadorius.

R. Juška postą prarado pernai, po asmeninių jo ir ambasadoriaus Azerbaidžane Artūro Žurausko pokalbių paviešinimo. Ambasadoriaus pareigų neteko ir A. Žurauskas. Tada pirmiausiai iškelta versija, kad Lietuvos diplomatus sukompromitavo Rusijos specialiosios tarnybos.

Savo ruožtu, VSD neigia bet kokias sąsajas su šiuo skandalu. Saugumiečiai tvirtina diplomatų nesekę ir jokiais jų pokalbių įrašais nedisponavę.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt