Lietuvoje

2014.01.29 11:52

Lietuva steigia JT Saugumo Tarybos komitetą dėl sankcijų Centrinės Afrikos Respublikoje

BNS2014.01.29 11:52

Darbą Jungtinių Tautų Saugumo Taryboje pradėjusi Lietuva steigia komitetą, kuris derins sankcijas asmenims, atsakingiems už smurtą Centrinėje Afrikos Respublikoje, trečiadienį pranešė užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius.

Darbą Jungtinių Tautų Saugumo Taryboje pradėjusi Lietuva steigia komitetą, kuris derins sankcijas asmenims, atsakingiems už smurtą Centrinėje Afrikos Respublikoje, trečiadienį pranešė užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius.

„Turėsime įsteigti komitetą, kuris užsiims sankcijomis, konkrečiai tariant, tai judėjimo laisvių ribojimas, turto įšaldymas, banko sąskaitų įšaldymas“, – žurnalistams Vilniuje sakė ministras.

Prie komiteto kuriama ir patariamoji ekspertų grupė, atskiros šalys dabar siūlo atstovus joje.

Situacija Afrikos šalyse bus vienas iš svarbiausių darbotvarkės klausimų vasario mėnesį, kai Lietuva pirmininkaus Saugumo Tarybai.

L. Linkevičius teigė neseniai situaciją Afrikos šalyse aptaręs dvišaliame susitikime Briuselyje su Prancūzijos užsienio reikalų ministru Laurentu Fabiusu.

Jungtinių Tautų Saugumo Taryba šią savaitę perspėjo, kad už žudynes atsakingų grupuočių vadams gali būti apribota judėjimo laisvė ir įšaldytos sąskaitos, tačiau konkrečių taikinių nenurodė.

Taryba taip pat leido rengti Europos Sąjungos misiją Centrinėje Afrikos Respublikoje, siekiant sustabdyti smurtą tarp krikščionių ir musulmonų.

Šalyje jau yra dislokuotos Prancūzijos pajėgos, joms logistinę paramą ketina teikti ir Lietuva, kuri planuoja pasiųsti karinių oro pajėgų transportinį orlaivį „Spartan“ su įgula.

Pernai kovą musulmonų sukilėliams po perversmo užėmus valdžią, šioje buvusioje Prancūzijos kolonijoje žuvo beveik 2 tūkst. žmonių. Jungtinės Tautos baiminasi genocido.

Saugumo Taryboje šiemet Lietuva taip pat pirmininkaus Kovos su terorizmu komitetui, kuriame bus tariamasi dėl paramos teroristinėms grupuotėms uždraudimo, sakė L. Linkevičius.

Iš viso Saugumo Taryboje veikia kelios dešimtys komitetų, kiekviena šalis vadovauja keliems iš jų.

Pernai spalį Lietuva išrinkta Saugumo Tarybos nare 2014 ir 2015 metais. Šioje institucijoje Jungtinės Valstijos, Kinija, Rusija, Prancūzija ir Didžioji Britanija yra nuolatinės narės, jos turi veto teisę. Kitos 10 šalių yra nenuolatinės narės, jos pasikeisdamos pirmininkauja Tarybai po mėnesį per metus.

Saugumo Tarybai pagal tarptautinę teisę tenka pagrindinė atsakomybė už tarptautinės taikos ir saugumo palaikymą pasaulyje.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt