Lietuvoje

2012.08.14 12:06

„Latvenergo“: Visagino AE Baltijos šalyse alternatyvų nėra

LRT.lt 2012.08.14 12:06

Atsižvelgdama į tai, kad mažose valstybėse alternatyvų atominei energetikai nėra, Latvija yra pasiruošusi investuoti į Visagino atominės elektrinės (AE) projektą, teigiama Latvijos elektros gamintojos ir tiekėjos „Latvenergo“ pranešime.

Atsižvelgdama į tai, kad mažose valstybėse alternatyvų atominei energetikai nėra, Latvija yra pasiruošusi investuoti į Visagino atominės elektrinės (AE) projektą, teigiama Latvijos elektros gamintojos ir tiekėjos „Latvenergo“ pranešime.

Vis dėlto „Latvenergo“ ekspertai prognozuoja, kad tik išsprendus saugumo ir atsakomybių pasiskirstymo klausimus regioniniai partneriai sutiks dalyvauti projekte.

Pasak „Latvenergo“, kalbant apie Baltijos šalis, turinčias bendrą integruotą elektros sistemą su didelio galingumo perdavimo jungtimis, elektros generacija yra regioninės reikšmės klausimas.

„Latvenergo“ ekspertai sutinka, kad, vertinant elektros galingumo trūkumą Latvijoje ir kitose Baltijos šalyse, atominei energetikai alternatyvų nėra. Latvija turi hidro ir termo elektrines, tačiau šalyje vis tiek trūksta elektros energijos gamybos stabilumo, kurį gali garantuoti tik atominė elektrinė.

„Lietuvai VAE projektas reiškia visų pirma energetinę nepriklausomybę, kitiems partneriams – verslo galimybes. Atominė elektrinė sumažintų ir Latvijos energetinę priklausomybę: Lietuvos ir Latvijos elektros sistemos yra tvirtai sujungtos, o tai reiškia, kad elektra iš vienos šalies į kitą gali būti tiekiama be jokių didelių apribojimų. Svarbus ir ekonominis aspektas – jeigu projektas bus sėkmingas, elektros įmonių tiekiama elektra taps konkurencingesnė, o Latvija padidins valstybinio biudžeto įplaukas“, –teigiama „Latvenergo“ pranešime.

„Latvenergo“ tvirtinimu, VAE projektas yra labai svarbus Latvijos statybos ir kelių tiesimo įmonėms, taip pat logistikos specialistams ir statybinių medžiagų gamintojams bei tiekėjams: „Latvijos kompanijos, atitikusios strateginio investuotojo reikalavimus, galės dalyvauti 1,5 mlrd. eurų vertės konkurse, o tai teigiamai paveiks šalies vidaus biudžetą. Šiuo metu Latvija derasi, kad šalies finansavimo dalį VAE projekte remtų eksporto kredito agentūros iš Japonijos ir JAV“.

Anot „Latvenergo“, aplinkos apsauga ir saugumas Latvijai yra svarbūs veiksniai sprendžiant dėl dalyvavimo VAE projekte, ypač tokie aspektai kaip atominių atliekų laikymas ir saugumo atsakomybė.

„Būtent rizikų įvairovė ir atsakomybės prisiėmimas tokio lygio projektuose partneriams kelia daugiausia diskusijų. Dažniausiai nesutariama, kas atsakys už pakitusią teisinę sistemą projekto įgyvendinimo metu, darbų vėlavimą ir dėl to išaugusią kainą, elektrinės išmontavimo ar atominių atliekų laikymo finansavimą ir galimybes. Tik sutarus dėl šių klausimų, regioniniai partneriai galės nuspręsti dėl dalyvavimo projekte ir jo finansavimo“, – teigiama „Latvenergo“ pranešime.