Naujienų srautas

Lietuvoje2014.01.28 19:41

V. Tomaševskis ir I. Rozova šventė Klaipėdos sovietinį „išvadavimą“

Lietuvos lenkų rinkimų akcijos pirmininkas Valdemaras Tomaševskis visuomet piktinasi, jeigu jam priskiriami ryšiai su Rusija, tačiau antradienį Klaipėdoje politikas paminėjo, kaip sovietai „išvadavo“ Klaipėdą nuo nacių okupacijos.

Lietuvos lenkų rinkimų akcijos pirmininkas Valdemaras Tomaševskis visuomet piktinasi, jeigu jam priskiriami ryšiai su Rusija, tačiau antradienį Klaipėdoje politikas paminėjo, kaip sovietai „išvadavo“ Klaipėdą nuo nacių okupacijos.

Renginyje taip pat dalyvavo Antrojo pasaulinio karo veteranai, Rusijos Federacijos generalinis konsulas Vladimiras Malyginas, Rusų Aljanso vicepirmininkė Irina Rozova bei Klaipėdos savivaldybės atstovai.

„Kiekvienais metais tai yra šventė Klaipėdai, minimos išvadavimo nuo fašistų metinės. Tai buvo 1945 m. sausio 28 d. ir, jeigu taip galima apie tokią dieną sakyti, tai tradicinė šventė. Padedamos gėlės prie memorialinio paminklo Klaipėdoje, po to vyksta visada koncertas veteranams. Dalyvauja ir miesto valdžia, visi miestiečiai žino apie tą šventę, kas nori – visada ateina“, – pasakojo I. Rozova.

Klausiamas, ar jai nekyla abejonių, kai Klaipėdos užėmimas yra pervadinamas „išvadavimu“, nors iš esmės jis reiškė antrąją sovietų okupaciją, politikė nesutiko: „Jūs nelabai supratote. Tai buvo karo metas, 1945 metais Klaipėda buvo išvaduota nuo fašistų“.

Į teiginį, kad „išvaduota nuo fašistų“ tuo pat metu reiškia „okupuota sovietų“, I. Rozova buvo lakoniška: „Tai kita klausimas“.

„Aš nematau problemų. Mes turime pagerbti tuos žmones ir nieko daugiau“, – pridūrė Rusų Aljanso vicepirmininkė.

Kaip žinoma, Klaipėdos „išvadavimo“ iš nacių nagų doktrina labiau atitinka sovietinę istorijos versiją. 1944-1945 m. sandūroje rusai vykdė Memelio operaciją, kurios metu siekė užimti Klaipėdos ruožą. Siekdami propagandinių tikslų sovietai į Klaipėdos užėmimo operaciją įtraukė 16-ąją lietuviškąją diviziją.

„Tai, kad „lietuviškoji“ divizija pirmoji įžengė į „lietuvišką“ Klaipėdą, buvo faktas, eventualiai galėjęs paskatinti pozityvias nuostatas sovietinio režimo Lietuvoje atžvilgiu. Pokario propagandai ji sudarė prielaidas teigti, kad „savą“ Klaipėdą ir „vokiško jungo“ visiems laikams išvadavo patys lietuviai, tačiau nebūtų padarę to be SSRS ir Raudonosios armijos paramos“, – rašoma Klaipėdos universiteto Humanitarinių mokslų fakulteto istoriko Vasilijaus Safronovo straipsnyje „Klaipėdos užėmimo istorijos 1944-1945 metais kontroversijos“.

Sovietų Sąjungos ir sąjungininkų pergalė Antrajame pasauliniame kare Lietuvai reiškė nacių okupacijos pabaigą ir antrąją sovietų okupaciją, todėl mūsų šalis tradiciškai nemini Raudonosios armijos pergalių.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi