Lietuvoje

2014.01.27 22:03

Šernai siunčia liūdną žinią stirnoms

Vytenis Radžiūnas, LRT.lt2014.01.27 22:03

90-ies proc. šernų sumedžiojimas atsilieps miško gyvenimui, LRT.lt portalui sako medžiotojai. Anot jų, drastiškai sumažinus šernų populiaciją, vilkų maisto šaltiniu taps stirnos, todėl jų miškuose lakstys taip pat gerokai mažiau.

90-ies proc. šernų sumedžiojimas atsilieps miško gyvenimui, LRT.lt portalui sako medžiotojai. Anot jų, drastiškai sumažinus šernų populiaciją, vilkų maisto šaltiniu taps stirnos, todėl jų miškuose lakstys taip pat gerokai mažiau.

Atstatyti populiaciją bus labai sunku

Lietuvoje užfiksavus afrikinį kiaulių marą, Vyriausybė trečiadienį svarstys, ar atskiruose šalies rajonuose skelbti ekstremalią padėtį. Ją norima skelbti Alytaus, Druskininkų, Lazdijų, Varėnos, Šalčininkų ir Trakų rajonuose.

Dėl kiaulėms itin pavojingo maro šernų populiaciją šalyje planuojama sumažinti iki 10 proc. Medžiotojai tvirtina, kad sumažinti šių gyvūnų skaičių įmanoma, bet ne tiek.

„Prie bokštelio atėjo penkiolikos šernų būrys. Po vieno šūvio šernai išsilakstė. Jie gali neateiti dieną ar tris. Žinoma, gali ir ateiti, bet kas sėdės kiekvieną dieną ir jų lauks?“ – teiraujasi Vilniaus medžiotojų draugijos valdybos pirmininkas medžiotojas Algis Petrauskas.

Kokių priemonių teks imtis, kad šitaip radikaliai būtų sumažinta šernų populiacija, nežino ir Eugenijus Tijušas, Lietuvos medžiotojų ir žvejų draugijos pirmininko pavaduotojas medžioklei. Jo teigimu, šis skaičius (kad liktų iki 6 tūkst. šernų, – LRT.lt) turi būti paremtas argumentais.

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) užsiminė, kad, siekiant sumedžioti tokią gausybę šernų, reikės įrengti šernų gaudykles, įsigyti pašarų šernams jaukinti, suformuoti specialias medžiotojų grupes.

Medžiotojas A. Petrauskas įspėja, kad, sumažinus populiaciją, atstatyti ją bus labai sunku.

Kiekvienais metais yra atliekama apskaita, kiek žvėrių yra šalies miškuose. Remiantis medžiotojų pateiktais duomenimis, Lietuvos miškuose laksto apie 62 tūkst. šernų.

„Šiuo metu, remiantis mūsų duomenimis, yra likę apie 20–25 tūkst. šernų, nes per metus sumedžiojama apie 40 tūkst. Po poros mėnesių šernų vėl padaugės, nes greitai atsives jauniklių. Taigi per trumpą laikotarpį skaičius išaugs iki 60–70 tūkst.“, – skaičiuoja A. Petrauskas.

Gerokai sumažės stirnų

Portalui LRT.lt medžiotojų pasiteiravus, ar susidariusi situacija kaip nors atsilieps kitiems žvėrims, tarkime, vilkams, kurie šernus pjauna, E. Tijušas atsako, kad gamta – ne parduotuvės lentyna.

„Gamta nėra parduotuvės lentynėlė, kur kiekvienas daiktas guli atskirai ir, išėmus vieną daiktą, kitų situacija nesikeis. Gamtoje bet kokia gyvūnų grupė, ypač tokia didelė, kaip šernai, yra susijusi su visomis kitomis gyvūnų grupėmis. Ryšiai ir santykiai būna netiesioginiai, ir net specialistui kartais sunkiai įžvelgiami, todėl teigti, kad, 90-čia proc. sumažinus šernų populiaciją, gamta niekaip į tai nesureaguos, nėra teisinga“, – aiškina E. Tijušas.

A. Petrauskas tvirtina, kad šernų skaičiaus sumažėjimas didelės įtakos vilkams neturės. „Stirnų Lietuvoje yra per 100 tūkst. Taigi maisto šaltiniu taps jos, stipriai sumažės jų populiacija, kai sumedžiosime šernus“, – paaiškina medžiotojas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.