Lietuvoje

2014.01.27 18:29

V. Tomaševskis: senasis Tautinių mažumų įstatymas bus priimtas kovą

BNS2014.01.27 18:29

Lietuvos lenkų rinkimų akcijos (LLRA) vadovas europarlamentaras Valdemaras Tomaševskis sako, kad senoji Tautinių mažumų įstatymo versija galioti bus grąžinta jau kovą.

Lietuvos lenkų rinkimų akcijos (LLRA) vadovas europarlamentaras Valdemaras Tomaševskis sako, kad senoji Tautinių mažumų įstatymo versija galioti bus grąžinta jau kovą.

„Kol nepatvirtinta nauja redakcija, yra politinės tarybos sprendimas kuo skubiau priimti seną Tautinių mažumų įstatymo redakciją 1991 metų. Jau buvo pateikimas, jam pritarta, ir dabar pavasario sesijoj bus svarstymas ir tikimės, kad kovo mėnesį bus priimtas“, – pirmadienį po politinės tarybos posėdžio Seime žurnalistams sakė V. Tomaševskis.

„Taip, sena redakcija bus priimta kovo mėnesį“, – klausiamas, ar dėl įstatymo grąžinimo yra užsitikrinęs koalicijos partnerių paramą, sakė V. Tomaševskis.

LLRA atstovas pažymėjo, jog priimti Tautinių mažumų įstatymą numatyta Vyriausybės programoje.

Tuo metu premjeras socialdemokratų lyderis Algirdas Butkevičius sakė, kad situaciją dėl Tautinių mažumų įstatymo pavesta išsiaiškinti Vyriausybės vicekancleriui Remigijui Motuzui.

„Duotas pavedimas vicekancleriui R.Motuzui, kad išanalizuotų šitą klausimą ir pateiktų artimiausiu metu pasiūlymus, ką reikėtų daryti“, – po tarybos posėdžio sakė premjeras.

Seimas paskutinę praėjusios sesijos dieną planavo svarstyti projektą, kuriuo grąžinama nepriklausomybės pradžioje galiojusio Tautinių mažumų įstatymo redakcija, tačiau klausimas opozicijos iniciatyva išbrauktas iš darbotvarkės.

Dar 2010 metais LLRA atstovo Jaroslavo Narkevičiaus įregistruotas projektas numato, kad tautinių mažumų kompaktiškai gyvenamose vietovėse valstybės įstaigose ir organizacijose greta valstybinės kalbos gali būti vartojama ir tautinės mažumos kalba, taip pat šalia lietuvių kalbos leidžiami užrašai tautinės mažumos kalba.

LLRA įregistruotą projektą yra sukritikavusi ir prezidentė Dalia Grybauskaitė. Pasak šalies vadovės, Seimas pažeistų Konstituciją, jei priimtų Tautinių mažumų įstatymą, kuris būti paremtas iki 1992 metų galiojusiais teisės aktais. Tokį siūlymą sukritikavo ir Valstybinė lietuvių kalbos komisija, pažymėdama, kad jis nesuderinamas su Konstitucija.

LLRA lyderis europarlamentaras V. Tomaševskis laikosi pozicijos, kad J.Narkevičiaus pateiktas projektas su sena įstatymo redakcija – tinkamas, bet galiotų laikinai, kol būtų priimtas naujas įstatymas dėl tautinių mažumų.

LLRA deleguoto kultūros viceministro Edvardo Trusevičiaus vadovaujama darbo grupė yra parengusi Tautinių mažumų įstatymo projektą, kuris leistų dvikalbius užrašus vietovėse, kur tautinės mažumos atstovai sudaro ne mažiau nei 25 proc. gyventojų, tačiau jis neranda pritarimo Vyriausybėje.

A.Butkevičiaus vadovaujamos Vyriausybės programoje įrašytas įsipareigojimas parengti Tautinių mažumų įstatymo projektą ir išspręsti gatvių bei vietovių pavadinimų rašymo klausimus, atsižvelgiant į Europos Tarybos tautinių mažumų apsaugos pagrindų konvenciją.  

Lenkai sudaro daugiau nei 25 proc. gyventojų Vilniaus, Šalčininkų, Švenčionių ir Trakų rajonuose, rusai – Visagino savivaldybėje.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt