Lietuvoje

2015.02.14 17:10

R. Paksas sako pats paprašęs atidėti Konstitucijos pataisą, nes trūksta balsų

BNS2015.02.14 17:10

Valdančiosios partijos „Tvarka ir teisingumas“ lyderis europarlamentaras Rolandas Paksas sako pats paprašęs pavasario sesijai atidėti balsavimą dėl Konstitucijos pataisos, kuri leistų jam dalyvauti Prezidento rinkimuose, nes dabar Konstitucijai pakeisti trūksta balsų.

Valdančiosios partijos „Tvarka ir teisingumas“ lyderis europarlamentaras Rolandas Paksas sako pats paprašęs pavasario sesijai atidėti balsavimą dėl Konstitucijos pataisos, kuri leistų jam dalyvauti Prezidento rinkimuose, nes dabar Konstitucijai pakeisti trūksta balsų.

„Pats tai pasiūliau, manau, kad Strasbūro teismo sprendimą bet kokiu atveju reikės įgyvendinti. Aš galvoju, kad artėjantys Prezidento rinkimai, visos partijos yra pasidariusios apklausas, daugely iš jų, kiek aš žinau, mano pavardė yra patenkinanti į antrą rinkimų turą, ir gal tai trukdo politikams priimti sprendimą, kad būtų įgyvendintas EŽTT sprendimas Lietuvoje“, – BNS ketvirtadienį sakė R. Paksas.

Partijos „Tvarka ir teisingumas“ frakcijos siūlymu ketvirtadienį iš Seimo plenarinio posėdžio darbotvarkės išimtas Konstitucijos pataisos ir jį lydinčio konstitucinio įstatymo priėmimas, kuris atvertų kelią partijos vadovui R. Paksui dalyvauti prezidento rinkimuose. Už tai balsavo 104 Seimo nariai, vienas buvo prieš, šeši susilaikė.

Pasak R. Pakso, akivaizdu, kad pataisai priimti reikalingų 94 balsų nebus, todėl logiška klausimo priėmimą atidėti, kai kandidatų pareiškinių dokumentų priėmimas prezidento rinkimams jau bus baigtas.

„Konservatoriai nusprendė balsuoti prieš, liberalai taip pat, vien valdančiosios daugumos balsų priimti demokratiškam sprendimui neužtenka, todėl aš pasiūliau, kad būtų perkeltą į eilinę sesiją“, – sakė R. Paksas, – Kai kuriuos Seimo narius veikia artėjančių Prezidento rinkimų peripetijos“.

Prašydamas išimti klausimą iš darbotvarkės „tvarkiečių“ seniūnas Petras Gražulis teigė, kad kol kas nėra politinės valios įvykdyti Europos Žmogaus Teisių Teismo sprendimą dėl per apkaltą iš prezidento posto pašalinto R. Pakso dalyvavimo rinkimuose.

Norint priimti Konstitucijos pataisą, už ją privalo balsuoti ne mažiau kaip 94 parlamentarai iš 141.

Ketvirtadienį Seimas ketino paskutinį kartą balsuoti, kad pagrindinis šalies įstatymas būtų papildytas nuostata, jog „už šiurkštų Konstitucijos pažeidimą ar priesaikos sulaužymą apkaltos proceso tvarka iš užimamų pareigų pašalintas arba Seimo nario mandato netekęs asmuo gali būti renkamas ar skiriamas į pareigas, kurias pradėti eiti galima tik davus Konstitucijoje numatytą priesaiką, kai išnyksta konstituciniame įstatyme nustatyti apribojimai“.

Taip pat ketvirtadienį planuota balsuoti dėl Konstitucijos 74 straipsnio įgyvendinimo konstitucinio įstatymo. Šis įstatymas po apkaltos draustų kandidatuoti aštuonerius metus.

Prezidento rinkimai Lietuvoje vyks gegužės 11 dieną.

R. Paksas yra skelbęs, jog kandidatuos juose, jei iki to laiko bus sudarytos teisinės galimybės.

Konstitucijos pataisomis siekiama įgyvendinti Europos Žmogaus Teisių Teismo (EŽTT) sprendimą dėl per apkaltą pašalintų asmenų kandidatavimo per rinkimus. EŽTT konstatavo, kad dabartinis draudimas iki gyvos galvos dalyvauti Seimo rinkimuose iš prezidento pareigų atstatydintam R. Paksui yra neproporcingas jo padarytam nusižengimui.

Konstitucinis Teismas yra konstatavęs, kad asmuo, kuris per apkaltą buvo pašalintas iš prezidento, Konstitucinio Teismo pirmininko ir teisėjo, Aukščiausiojo Teismo pirmininko ir teisėjo, Apeliacinio teismo pirmininko ir teisėjo pareigų ar buvo panaikintas jo Seimo nario mandatas, niekada negali eiti tokių Konstitucijoje nurodytų pareigų, kurių ėjimo pradžia yra susijusi su Konstitucijoje numatytos priesaikos davimu.

R. Paksas prezidento pareigų neteko 2004 metų balandį. Jam buvo surengta apkalta dėl priesaikos sulaužymo ir šiurkštaus Konstitucijos pažeidimo, kai jis išimties tvarka savo finansiniam rėmėjui Jurijui Borisovui suteikė Lietuvos pilietybę.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt