Lietuvoje

2014.01.22 10:55

V. Gapšys: sprendimai dėl R. Pakso kandidatavimo galimybių bus priimti šią savaitę

BNS 2014.01.22 10:55

Darbo partijos frakcijos seniūnas Vytautas Gapšys tvirtina, kad sprendimai dėl partijos „Tvarka ir teisingumas“ lyderio europarlamentaro Rolando Pakso kandidatavimo galimybių bus priimti ketvirtadienį.

Darbo partijos frakcijos seniūnas Vytautas Gapšys tvirtina, kad sprendimai dėl partijos „Tvarka ir teisingumas“ lyderio europarlamentaro Rolando Pakso kandidatavimo galimybių bus priimti ketvirtadienį.

Ketvirtadienį Seimas planuoja antrą kartą balsuoti dėl Konstitucijos pataisos, kuri įtvirtintų galimybę kandidatuoti rinkimuose per apkaltą pašalintiems asmenims.

Konstitucijos pataisai priimti reikia, kad dėl jos Seimas balsuotų du kartus su trijų mėnesių pertrauka. Per kiekvieną priėmimą reikia, kad už pataisą balsuotų ne mažiau kaip 94 Seimo nariai.

Taip pat ketvirtadienį planuojama balsuoti ir dėl Konstitucijos 74 straipsnio įgyvendinimo konstitucinio įstatymo. Šis įstatymas po apkaltos draustų kandidatuoti aštuonerius metus.

Situaciją dėl šių pataisų trečiadienį aptarė valdančioji koalicija. „Aptartas rytojaus balsavimas dėl Konstitucijos, koalicijoje dėl to yra bendras sutarimas“, – po koalicijos politinės tarybos posėdžio žurnalistams sakė V. Gapšys.

Pasak V. Gapšio, tikimasi, jog siekiant priimti visus R.Paksui kelią į rinkimus atveriančius pakeitimus pavyks apsieiti be dar vienos neeilinės sesijos. „Kol kas lyg ir rasti teisiniai būdai, ir jie pakankamai pagrįsti, kad būtų galima šitas procedūras pabaigti jau šitoje neeilinėje sesijoje“, – sakė V. Gapšys.

Konstitucinį įstatymą antradienį apsvarstęs Seimo Teisės ir teisėtvarkos komitetas konstatavo, kad norint sudaryti galimybes kandidatuoti per apkaltą pašalintiems asmenims, reikia priimti ir Prezidento rinkimų bei Seimo rinkimų įstatymo pataisas. Prezidento rinkimų įstatymo pataisą komiteto pirmininkas socialdemokratas Julius Sabatauskas žadėjo iškart įregistruoti, kad ketvirtadienį ją būtų galima pateikti.

Prezidento rinkimai Lietuvoje vyks gegužės 11 dieną. R.Paksas yra skelbęs, jog kandidatuos juose, jei iki to laiko bus sudarytos teisinės galimybės.

Seimas ketvirtadienį planuoja balsuoti dėl Konstitucijos pataisos, kuri leistų kandidatuoti po apkaltos, galutinio priėmimo. Pagrindinį įstatymą norima papildyti nuostata, kad „už šiurkštų Konstitucijos pažeidimą ar priesaikos sulaužymą apkaltos proceso tvarka iš užimamų pareigų pašalintas arba Seimo nario mandato netekęs asmuo gali būti renkamas ar skiriamas į pareigas, kurias pradėti eiti galima tik davus Konstitucijoje numatytą priesaiką, kai išnyksta konstituciniame įstatyme nustatyti apribojimai“.

Taip pat bus balsuojama dėl minėto konstitucinio įstatymo. Jis numato, kad į prezidentus ir Seimo narius negalima kandidatuoti aštuonerius metus nuo pašalinimo per apkaltą.

Konstitucijos pataisomis siekiama įgyvendinti Europos Žmogaus Teisių Teismo (EŽTT) sprendimą dėl per apkaltą pašalintų asmenų kandidatavimo per rinkimus. EŽTT konstatavo, kad dabartinis draudimas iki gyvos galvos dalyvauti Seimo rinkimuose iš prezidento pareigų atstatydintam Rolandui Paksui yra neproporcingas jo padarytam nusižengimui.

Konstitucinis Teismas yra konstatavęs, kad asmuo, kuris per apkaltą buvo pašalintas iš prezidento, Konstitucinio Teismo pirmininko ir teisėjo, Aukščiausiojo Teismo pirmininko ir teisėjo, Apeliacinio teismo pirmininko ir teisėjo pareigų ar buvo panaikintas jo Seimo nario mandatas, niekada negali eiti tokių Konstitucijoje nurodytų pareigų, kurių ėjimo pradžia yra susijusi su Konstitucijoje numatytos priesaikos davimu.

R. Paksas prezidento pareigų neteko 2004 metų balandį. Jam buvo surengta apkalta dėl priesaikos sulaužymo ir šiurkštaus Konstitucijos pažeidimo, kai jis išimties tvarka savo finansiniam rėmėjui Jurijui Borisovui suteikė Lietuvos pilietybę.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.