Lietuvoje

2012.08.13 08:36

Sienos saugotojai privalės tapti spėjikais

Iš pradžių Vyriausybę, o dabar Seimą dėl sutarčių su kelionių rengėjais tarkuojantys pirkimų prievaizdai ramybės neduoda ir pasieniečiams. Iš jų reikalaujama iš anksto numatyti, kiek Lietuvoje sulaikytų nelegalių migrantų teks grąžinti namo.

Iš pradžių Vyriausybę, o dabar Seimą dėl sutarčių su kelionių rengėjais tarkuojantys pirkimų prievaizdai ramybės neduoda ir pasieniečiams. Iš jų reikalaujama iš anksto numatyti, kiek Lietuvoje sulaikytų nelegalių migrantų teks grąžinti namo.

Viešųjų pirkimų tarnyba (VPT), pastaruoju metu atidžiai studijuojanti valdiškų įstaigų sutartis su kelionių organizatoriais, reikalauja nurodyti ne tik tikslų būsimų kelionių poreikį, bet ir maršrutus.

Prieš keletą metų to nepadariusiai Seimo kanceliarijai šiomis dienomis rekomenduota nutraukti sutartį su kelionių organizavimo paslaugas teikiančia agentūra.

Parlamentas žada tai padaryti, nors neslepia, kad pirkimų prievaizdų reikalavimai – gana absurdiški.

Parlamentas ginasi

Seimo kancleris Jonas Milerius tvirtina, kad kelionių organizavimo paslaugos buvo perkamos nepažeidžiant konkurentų teisių.

Tai pripažino ir sutartį su konkursą laimėjusia bendrove nagrinėjęs teismas.

Nepaisant to, VPT reikalauja nedelsiant nutraukti beveik 4 milijonų litų vertės Seimo kanceliarijos su kelionių agentūra „Vestekspress” sudarytą 3 metų sutartį, kuri turėjo galioti dar vienus metus.

Viešųjų pirkimų prievaizdams užkliuvo tai, kad skelbdama konkursą Seimo kanceliarija nenurodė, kiek pirks kelionių, todėl jį laimėjusi bendrovė esą negalėjo pateikti objektyvių kainų ir pardavė katę maiše.

Anot kanclerio, pirkimų prievaizdų nurodomi pažeidimai yra formalūs.

Vis dėlto parlamento atstovai tvirtina, kad įvykdyti VPT reikalavimus nėra taip paprasta.

„Iš anksto numatyti tikslaus būsimų kelionių ir tarptautinių renginių poreikio beveik neįmanoma“, – įsitikinęs ir Seimo Teisės departamento vadovas Andrius Kabišaitis.

Pasieniečiai suglumę

Valstybės sienos apsaugos tarnyba (VSAT) susidūrė su dar sunkesne VPT užduotimi. 

Pasieniečiai iš anksto turi nurodyti, kiek nelegalų sulaikys ir į kokias šalis juos turės grąžinti.

Praėjusiais metais nelegaliai Lietuvoje atsidūrusiems užsienio šalių piliečiams grąžinti į namus pasieniečiai išleido per 300 tūkst. litų.

Vien šįmet per pirmąjį pusmetį buvo sulaikyta dvigubai daugiau sienos pažeidėjų nei pernai per tą patį laikotarpį.

„Mes negalime prognozuoti, iš kokios pusės nelegalas ateis ir ar mes jį pagausime. Negalime ir atspėti, kas jis bus: indas, pakistanietis ar, pavyzdžiui, iš Maroko. O bilietą jam vis tiek reikia nupirkti ir išsiųsti iš šalies“, – „Lietuvos ryto“ televizijai sakė VSAT vado pavaduotojas Valentinas Novikovas.

Iki šiol bilietus namo sulaikytiems nelegalams pirko VSAT rengtą kelionių organizavimo paslaugų konkursą laimėjusi bendrovė.

Vėliau pasieniečiai iš specialaus Europos Sąjungos fondo atgaudavo pinigus, kuriuos išleisdavo nelegalams grąžinti į jų kilmės šalį.

Tačiau V. Novikovas baiminosi, kad šių lėšų gali netekti: „Kadangi fiksuojami procedūriniai pažeidimai, faktiškai tuos pinigus, kuriuos Europa mums duoda, reikėtų grąžinti“.

Problemų neįžvelgia

Bet valdiškoms įstaigoms rūpesčių dėl painių ir sunkiai įgyvendinamų viešųjų pirkimų taisyklių kelianti VPT problemų neįžvelgia.

Pirkimų prievaizdai perkančiosioms organizacijoms pasiūlė naudotis jų rekomendacijomis.

Pagal jas, institucijos esą gali pasirinkti vieną alternatyvų – preliminarias arba fiksuoto įkainio sutartis.

Premjero A. Kubiliaus komanda grasino bylinėtis

VPT buvo užkliuvusi ir 1,8 mln. litų vertės Ministro pirmininko tarnybos sutartis su kelionių agentūra „Vestekspress“.

VPT nustatyti pažeidimai irgi buvo formalūs, todėl Ministro pirmininko tarnyba sutarties nenorėjo nutraukti ir su pirkimų prievaizdais grasino bylinėtis teisme.

Vis dėlto vėliau premjero A. Kubiliaus komanda pakeitė poziciją – sutartį nutraukė ir paskelbė naują kelionių organizavimo konkursą. Jį laimėjo ta pati agentūra.