Lietuvoje

2015.09.08 13:45

Referendumo prieš žemės pardavimą užsieniečiams iniciatoriai pristatys dalį ištaisytų parašų

ELTA 2015.09.08 13:45

Iniciatyvinė grupė už referendumą prieš žemės pardavimą užsieniečiams antradienio popietę Vyriausiajai rinkimų komisijai (VRK) rengiasi pristatyti pirmąją partiją ištaisytų parašų.

Iniciatyvinė grupė už referendumą prieš žemės pardavimą užsieniečiams antradienio popietę Vyriausiajai rinkimų komisijai (VRK) rengiasi pristatyti pirmąją partiją ištaisytų parašų.

Norint inicijuoti referendumą reikia surinkti 300 tūkst. įstatymų reikalavimus atitinkančių parašų. Referendumo iniciatoriai VRK pateikė 321 tūkst. 480 parašų, bet parašus tikrinę ekspertai nustatė atvejų, kai kelių asmenų vardai buvo įrašyti ta pačia ranka, nurodyta netiksli gyvenamoji vieta, yra pasikartojančių pavardžių, nepilnamečių parašų ir atvejų, kai buvo pasirašyta už neįgalų asmenį. VRK anuliavus dalį parašų, referendumui liko 292 tūkst. 200 parašų.

VRK leido neesminius trūkumus ištaisyti, taigi, iniciatoriams liko ištaisyti 7800 parašų iš daugiau nei 10 tūkst. galimų.

Tam iniciatyvinei grupei, pirma, buvo suteiktas terminas nuo sausio 5 iki 21 dienos. Paskui, gavusi gyventojų registro duomenis VRK pažadėjo, kad užskaitys dar 5 254 parašus. Bet vėliau, daugumai komisijos narių nubalsavus, VRK pakeitė savo nuomonę ir pareiškė, kad visgi iš tų parašų 2487 reikės patikslinti.

Tokiu būdu referendumo iniciatoriams lieka ištaisyti 5033 parašai. Tą jie galės padaryti per du kartus. Iki sausio 21 dienos iniciatoriams buvo leista taisyti 4114 parašų, o iki sausio 29 dienos – 2487 parašus.

Iniciatyvinės grupės vadovas Pranciškus Šliužas pirmadienio vakarą naujienų agentūrai ELTA sakė, kad planuoja antradienį į VRK pristatyti daugiau nei 3000 parašų iš tų 4114, kuriuos jiems buvo leista taisyti.

„Dalies žmonių nerandame. Yra ir toks atvejis, pavyzdžiui, Kruonyje, kur žmogus jau yra numiręs ir nėra galimybės pataisyti klaidos“, – sakė P. Šliužas.

Labiausiai referendumo iniciatorius papiktino tai, kad pradžioje pažadėjusi įskaityti 5254 parašus, paskui VRK dėl dalies jų persigalvojo.

„Tai yra skaudžiausia, bjauriausia, šlykščiausia. Juk mes galėjome veždami taisyti pirmąsias klaidas, kartu imti ir kitus (lapus – ELTA), nes fiziškai reikės vykti į tą pačią vietą, o kartais net ir į tą pačią šeimą dar kartą. Įsivaizduojate, mes vienam parašui vidutiniškai sugaištame po dvi valandas žmogaus darbo ir nuvažiuojame vidutiniškai 30 kilometrų“, – piktinosi P. Šliužas.

Su daugumos VRK nuomone nepritarti šios dalies parašų įskaitymui nelinkęs sutikti ir VRK pirmininkas Zenonas Vaigauskas.

„Tų žmonių tapatybę nustatėme, bet jų duomenys gal ir nėra visų pakankamai tiksliai nurodyti. Komisijos narių dauguma pasakė, kad reikėtų juos tikslinti. Manyčiau, kad mūsų komisija, ko gero, šiek tiek ir persistengė“, – sakė Z. Vaigauskas.

ELTA primena, kad leisti parduoti žemės ūkio paskirties žemę užsieniečiams Lietuva įsipareigojo įsijungimo į Europos Sąjungą metu pasirašydama stojimo sutartį. Joje buvo numatytas septynerių metų pereinamasis laikotarpis, leidęs draudimą taikyti iki 2011 metų gegužės. Vėliau Lietuva pasiekė sutarimą su Europos Komisija pratęsti draudimą iki 2014 metų gegužės.