Lietuvoje

2014.01.16 15:51

Kyšių schemą Medininkų poste atskleidė kriminalinė žvalgyba

Giedrius Vitkauskas, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2014.01.16 15:51

Paaiškėjo, kad Medininkų pasienio posto muitininkų, kaltinamų rinkus neteisėtus mokesčius iš vilkikų vairuotojų, veiklą atskleidė kriminalinė žvalgyba.

Paaiškėjo, kad Medininkų pasienio posto muitininkų, kaltinamų rinkus neteisėtus mokesčius iš vilkikų vairuotojų, veiklą atskleidė kriminalinė žvalgyba.

Teisme liudiję vilkikų vairuotojai neslėpė, kad muitininkai kviesdavosi nesusipratusius į kabinetą, kur paaiškindavo, kad kelios dešimtinės padės greičiau kirsti sieną.

5 metus vilkiko vairuotoju dirbantis baltarusis tikina, kad problemos Medininkų poste nesibaigia ir šiandien. Muitininkai dokumentus tikrina mažiausiais dvi–tris valandas, esą kerštaudami už pernai atskleistą kyšininkavimo schemą pasienyje.

Teisme apklausti liudytojai teigė, kad pinigus – nuo 10 iki 30 litų – dėdavo į dokumentus, to nepadarius, muitininkai krovinius tikrindavo kur kas ilgiau. 

„Ateini, paduodi dokumentus, o jis žiūri – nieko nėra. Meta atgal, ir viskas. Tada pasikviečia į kabinetą ir paaiškina, ko reikia, kad pravažiuotum greitai. Pinigų. Be jų niekaip.“, – pasakoja liudytojas  Ivanas Semeniašas.

„Vairuotojai turbūt patys buvo taip nusistatę, vengė tvarkos laikytis, norėjo greičiau atlikti numatytas procedūras ir tiesiog gal provokavo“, – teigia advokatas Juzefas Stankevičius.

Teisme atskleista, kad atliekant tyrimą buvo pasitelkta ir kriminalinė žvalgyba. Kai kurie muitininkai buvo sekami, klausomasi jų pokalbių, slapta filmuojamas pinigų ėmimas. Tyrėjai klausėsi ir vairuotojų pokalbių per radijo ryšį.

Tyrimo duomenimis, neteisėta rinkliava Medininkų muitinės poste galėjo vykti nuo 2000-ųjų, per pamainą surenkant mažiausiai tūkstantį litų. Medininkų muitininkai buvo stebimi keturis mėnesius, rotuojami, netikėtai tikrinami. Tačiau į teisiamųjų suolą sėdo daugiausiai eiliniai – nei pamainos, nei posto viršininkai kaltinimų nesulaukė. 

„Negali būti grupinės atsakomybės. Turi būti žiūrima į kiekvieną asmenį atskirai, ar jis kažką padarė, o po to gali būti pereinama prie grupės“, – tikina advokatas Aidas Mažeika.

„Yra tokių duomenų, kad galbūt vyko dalybos, galimai pinigai buvo dedami į bendrą katilą, o po to dalinamasi. Nepasakyčiau, kad buvo paskiri atvejai, jog pareigūnas savavališkai renkasi ir daugiau niekas nežino, bent jau duomenys tokie, kad jie veikė gerai organizuotoje grupėje“, – tikina prokuroras Nerijus Puškorius.

Iš viso įtarimai piktnaudžiavus tarnyba pareikšti 33 pareigūnams. Trims pripažinusiems kaltę skirtos baudos. Vienas muitininkas, padėjęs atskleisti nusikaltimą, nuo atsakomybės atleistas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.