Lietuvoje

2015.09.08 13:45

Iš Rusijos URM – strėlės Lietuvai dėl neonacizmo

DELFI.lt2015.09.08 13:45

Rusijos Užsienio reikalų ministerija paskelbė kasmetinę ataskaitą apie žmogaus teisių padėtį Europos Sąjungos šalyse, kurioje tradiciškai sukritikavo Lietuvą.

Rusijos Užsienio reikalų ministerija paskelbė kasmetinę ataskaitą apie žmogaus teisių padėtį Europos Sąjungos šalyse, kurioje tradiciškai sukritikavo Lietuvą.

Ataskaitos autoriai tvirtina, kad šalyje stipri ksenofobija ir nepakantumas nacionalinėms bei kalbinėms mažumoms, o šalies valdžia kryptingai falsifikuoja istoriją, o savo politika skatina nacionalizmą ir neofašizmą.

Rusijos URM nepamiršo paminėti ir laidos „Žmogus ir įstatymas“, Gatajevų bylos, D. Ustinovo ekstradicijos bei parlamentaro Petro Gražulio ir dar kelių įvykių.

Rusijos kaltinimai – veidrodiniai atsakymai į Vakarų ir tarptautinių nevyriausybinių organizacijų priekaištus, tokį modelį dažnai pasitelkia Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas savo pasisakymuose. Ataskaitoje rašoma, kad „tarp aštriausių žmogaus teisių problemų Europos Sąjungoje ir toliau išlieka vis stiprėjanti ksenofobija, rasizmas, agresyvus nacionalizmas, šovinizmas ir neonacizmas“.

Vakarų fronte – nieko naujo

Tradiciškai kritikos kliuvo ir Baltijos šalims, o tarp jų – ir Lietuvai. Ataskaitos autoriai tvirtina, kad 2013 m. žmogaus teisių padėtis „Lietuvoje per daug nepasikeitė“, t. y. nepagerėjo.

Lietuvą kaltina, kad „sistemingos problemos šioje sferoje lieka nepastebimos valdžios“. Rusų sudarytame problemų Lietuvoje sąraše – rasizmas, nepakantumas, gausus smurtas šeimose prieš moteris ir vaikus, romų padėtis, „ksenofobijos ir nepakantumo nacionalinėms ir kalbinėms mažumoms apraiškos“, „antisemitizmo ir rasizmo apraiškų augimo tendencijos ir teisinės bazės silpnumas.

A. Paleckis, P. Gražulis ir nacionalinės mažumos

Žodžio laisvės varžymo pavyzdžiu rusai nurodo Algirdo Paleckio bylą. Taip pat mini ir parlamentarą Petrą Gražulį, kuriam „uždraudė laisvai išsakyti savo nuomonę apie seksualinių mažumų atstovų paradą“.

Dėmesio sulaukė ir nacionalinės mažumos. Rusijos nuomone, nesant įstatymų šiame klausime susidarė „teisinis vakuumas“, kuris sulaukia teisių apsaugos organizacijų pastabų, tiesa, kokių organizacijų, nenurodoma. Rusija kaltina Lietuvą, kad ne lietuvių kilmės Lietuvos piliečiai negali kandidatuoti į prezidentus.

Ataskaitoje taip pat rašoma ir apie „ribojamas galimybes gauti išsilavinimą gimtąja kalba“ nacionalinėms mažumoms. Turimos omenyje Švietimo įstatymo pataisos. Minima Lietuvos lenkų rinkiminė akcija, siūlanti grįžti prie ankstesnio įstatymo varianto.

Lietuvai ataskaitoje paskirti trys su puse puslapiai. Pažymėtina, kad tokiose ataskaitose pretenzijų iš Rusijos pusės vis daugėja, tai rodo ir Lietuvai paskirto skyriaus dydis.

Rusai turi Lietuvai pretenzijų ir dėl tyrimo apie slaptą CŽV kalėjimą šalyje, taip Gatajevų šeimos istorijos, Dmitrijaus Ustinovo ekstradicijos ir kitko.

Populiariausi

Agnė Bilotaitė
5

Lietuvoje

2021.03.08 14:10

Ekstremaliųjų situacijų komisija siūlo atlaisvinti judėjimą visoje šalyje, išskyrus „juodąsias“ savivaldybes

šiuo metu „juodosioms“ priskiriamos 8 savivaldybės; atnaujinta 15.17
5
VU Gyvybės mokslų centro laboratorija
COVID-19 TRUMPAI 9
Rugsėjo 1-osios šventė. Mokslo metų pradžios šventė
6

Lietuvoje

2021.03.08 12:27

Mokyklas atverti norintis rajono meras: tėvų nuomonės įvairios – dalis sako nenorintys, kad kaišiotų pagaliukus į nosis

bandomosios mokyklos pirmokės tėvas apie vaikų testavimą: tai – nosies pakutenimas; atnaujinta 13.02
6
Policijos kontrolė
6

Lietuvoje

2021.03.08 12:44

Ant Vyriausybės ekspertų tarybos stalo – ribojimų atlaisvinimo per Velykas klausimas

svarstys ir dėl prekybos ribojimų galimo tolesnio mažinimo
6