Lietuvoje

2014.01.16 11:04

KT dėl generalinio prokuroro klausimo buvo nepalankus Seimui

Seimas negali iš generalinio prokuroro reikalauti ataskaitos, kuriai reikėtų parlamento ar Vyriausybės pritarimo, nes tai prieštarauja prokuroro nepriklausomumui, ketvirtadienį paskelbė Konstitucinis Teismas.

Seimas negali iš generalinio prokuroro reikalauti ataskaitos, kuriai reikėtų parlamento ar Vyriausybės pritarimo, nes tai prieštarauja prokuroro nepriklausomumui, ketvirtadienį paskelbė Konstitucinis Teismas.

Prezidentės Dalios Grybauskaitės patarėjos teigimu, šis išaiškinimas reiškia, kad Seimas neteisėtai nustatė, jog parlamentarų nepritarimas generalinio prokuroro ataskaitai gali tapti pagrindu prezidentui atleisti generalinį prokurorą.

„Negalima nustatyti tokio teisinio reguliavimo, pagal kurį (...) generalinis prokuroras būtų įpareigotas teikti tokias ataskaitas apie Lietuvos Respublikos prokuratūros veiklą, kurioms Seimas, Lietuvos Respublikos prezidentas ar Vyriausybė turėtų pritarti,–  paskelbė Konstitucinis Teismas.

Anot Konstitucinio Teismo, tokios pareigos nustatymas reikštų kišimąsi į prokurorų veiklą ir prokurorų nepriklausomumo varžymą.

Kiek vėliau D. Grybauskaitė išplatino pranešimą, kuriame teigia, kad KT sustabdė antikonstitucines Seimo iniciatyvas.

„Šis sprendimas užtikrins teisėsaugos nepriklausomybę nuo politinių grupių interesų. Visi teisės aktai turi atitikti svarbiausią šalies įstatymą – Konstituciją“, – sako Prezidentė.

Jos patarėja Rasa Svetikaitė po teismo posėdžio žurnalistams sakė, kad nebeliko abejonių, jog Seimas turi keisti Prokuratūros įstatymą ir Seimo statutą.

„Turi būti skubiai daromi įstatymo ir Seimo statuto pakeitimai“, – žurnalistams sakė prezidentės patarėja.

V. Gapšys užsimena apie Konstitucijos keitimą

Darbo partijos frakcijos Seime seniūnas Vytautas Gapšys DELFI teigė dar turįs įvertinti KT sprendimą. Vis dėlto politikas užsiminė, kad Konstitucijos tekstas nėra amžinas.

„Reikia turėti omeny, kad ir Konstitucijos tekstas šiek tiek kitaip skambėjo šiuo atžvilgiu. (...) Kai perskaitysime (KT sprendimo – DELFI) tekstą, spręsim, kaip toliau turi būti. Galbūt taip ir liks tada. O galbūt bus kažkokie kiti pasiūlymai“, – sakė V. Gapšys.

Paklaustas, ar tarp „kitų pasiūlymų“ gali būti Konstitucijos straipsnių, susijusių su prokuratūros vadovybe, perrašymas, pašnekovas teigė neatmetantis tokios galimybės.

„Visada yra ir tokia galimybė“, – konstatavo V. Gapšys.

Politiko nuomone, jei Seimas dalyvauja generalinio prokuroro skyrime, prokuratūros vadovo atskaitomybė parlamentui turėtų būti savaime suprantama.

„Pačioje Konstitucijoje yra nustatyta, kad Seimo skiriami ir atleidžiami pareigūnai atsiskaito jam. Ar konstituciškai nekyla reikalavimas numatyti įstatyme ir tam tikrą atleidimo tvarką?“ – retoriškai klausė V. Gapšys.