Lietuvoje

2014.01.16 11:56

KT skelbs išaiškinimą dėl prokuroro nepriklausomumo ir atleidimo

BNS 2014.01.16 11:56

Konstitucinis Teismas (KT) ketvirtadienį skelbs išaiškinimą dėl prokurorų nepriklausomumo ir generalinio prokuroro atleidimo iš pareigų pagrindų bei tvarkos.

Konstitucinis Teismas (KT) ketvirtadienį skelbs išaiškinimą dėl prokurorų nepriklausomumo ir generalinio prokuroro atleidimo iš pareigų pagrindų bei tvarkos.

Į KT kreipėsi prezidentė Dalia Grybauskaitė, prašydama išaiškinti KT 2000, 2003, 2004 ir 2006 metų nutarimus.

Valstybė vadovė klausė, ar minėti nutarimai reiškia, kad iš generalinio prokuroro negalima reikalauti atsiskaityti Vyriausybei ir Seimui. Prezidentė taip pat klausė, ar generalinio prokuroro atleidimo pagrindai ir tvarka gali būti nustatyti ne tik įstatyme, bet ir Seimo statute.

Lapkritį D. Grybauskaitė buvo vetavusi įstatymą, kuriuo plečiami Seimo įgaliojimai atleidžiant generalinį prokurorą, tačiau parlamentarai prezidentės veto atmetė ir įstatyme įrašė nuostatą, kad generalinį prokurorą prezidentas gali atleisti Seimo siūlymu.

Be to, parlamentarai yra priėmę Seimo statuto pataisą, kuri leidžia nepritarus Generalinės prokuratūros veiklos ataskaitai siūlyti prezidentei atleisti generalinį prokurorą.

D. Grybauskaitės teigimu, toks reguliavimas gali prieštarauti Konstitucijai, nes, pasak jos, sudaro prielaidas atleisti generalinį prokurorą iš pareigų nepasibaigus jo įgaliojimų terminui bet kuriuo momentu be jokios aiškios priežasties ir nesant jokio teisinio pagrindo.

Anot valstybės vadovės, Prokuratūros įstatymo pataisos sudarys galimybę atleisti generalinį prokurorą, jei jis neįtiks daliai politikų ir taip padarys prokurorą nuo jų priklausomą.

Lietuvos Konstitucija numato, kad generalinį prokurorą skiria ir atleidžia prezidentas Seimo pritarimu.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.