Lietuvoje

2014.01.10 16:55

P. Porošenko pasiryžęs kišti pagalius į ratus V. Janukovyčiui

Eglė Samoškaitė, DELFI.lt2014.01.10 16:55

Ukrainos „šokolado magnatu“ vadinamas verslininkas ir politikas Petro Porošenko teigia, kad svarbiausias Ukrainos opozicijos uždavinys iki prezidento rinkimų 2015-aisiais yra susitarti dėl vieningo kandidato, kuris sugebėtų nugalėti dabartinį prezidentą Viktorą Janukovyčių.

Ukrainos „šokolado magnatu“ vadinamas verslininkas ir politikas Petro Porošenko teigia, kad svarbiausias Ukrainos opozicijos uždavinys iki prezidento rinkimų 2015-aisiais yra susitarti dėl vieningo kandidato, kuris sugebėtų nugalėti dabartinį prezidentą Viktorą Janukovyčių.

P. Porošenko penktadienį viešėjo Trakuose, kur dalyvavo „Sniego susitikime“. Šiuo vardu vadinamas neoficialus Rytų Europa besidominčių politikų ir ekspertų susitikimas, kuriame aptariami daugiašaliai ir dvišaliai klausimai.

Remiantis „Forbes“, P. Porošenko yra vienas turtingiausių žmonių Ukrainoje. Praėjusiais metais jo turtas buvo vertinamas 1,6 milijardų dolerių, jo verslas apima prekybą rankų darbo šokolado gaminiais. P. Porošenko taip pat yra Aukščiausiosios Rados narys, jis taip pat yra ėjęs užsienio reikalų ministro bei prekybos ir ekonominės plėtros ministro pareigas.

„Manau, kad konkretų žmogų turi įvardinti Ukrainos žmonės. Svarbiausias faktorius būtų akumuliuoti pačią aukščiausią žmonių paramą, kad galėtume laimėti Rytų ir Pietų Ukrainoje. Taip, centre ir Vakarų Ukrainoje mes esame remiami, tačiau ten ne itin. Bet ir šiose teritorijose žmonės yra nusivylę, pavargę nuo korupcijos, negali pakęsti, kaip tvarkoma ekonomika, kaip valdoma šalis. Todėl manau, reikia išnaudoti šitą nusivylimą, nes dabar parama opozicijai ir kaip niekada didelė“, – žurnalistams sakė P. Porošenko.

Europinės vėžės – iki prezidento rinkimų?

Jo teigimu, šiuo metu yra kaip tik metas sugrąžinti Ukrainą į europines vėžes, nes prezidentas V. Janukovyčius, nepasirašęs Asociacijos ir laisvosios prekybos susitarimo su Europos Sąjunga, gyvena ne pačias geriausias dienas, o opozicija – kaip niekad stipri.

„Dabar Ukrainos laukia apsisprendimo metas: žmonės apsigyveno Euromaidane, jie išsako europietiškas vertybes, demonstruoja solidarumą su Europos Sąjunga. Ukrainoje diskutuojama, kaip paremti pilietinės visuomenės vystymąsi, stiprinti žiniasklaidos ir susirinkimų laisvę, stabdyti smurtą prieš demonstrantus ir užsitikrinti sugrįžimą į europines vėžes“, – teigė P. Porošenko.

P. Porošenko Trakuose susitiko su JAV valstybės sekretoriaus Johno Kerry patarėja Europos ir Eurazijos reikalams Victoria Nuland, Švedijos užsienio reikalų ministru Carlu Bildtu, Lietuvos užsienio reikalų ministru Linu Linkevičiumi ir Slovakijos vicepremjeru bei užsienio ir Europos reikalų ministru Miroslavu Lajčaku.

„Sniego susitikime“ taip pat buvo suorganizuoti specialūs „Ukrainos pietūs“, kurių metų buvo kalbamas apie Rytų Partnerystę po Vilniaus susitikimo.

Tiesa, P. Porošenko pripažįsta, kad yra optimistas, nes tikisi, kad didysis opozicijos darbas bus padarytas iki prezidento rinkimų 2015 m., tačiau, ar tai įmanoma, niekas nežino.

„Tiesą sakant, dabar prasideda prezidentinė kampanija ir siekiant sugrąžinti Ukrainą į europines vėžes turėtume viską padaryti prieš rinkimus. Tai reiškia, kad reikia priimti eurointegracinius įstatymus, pasirašyti Asociacijos susitarimą, suformuoti Vyriausybę, kuri galėtų vykdyti visas prievoles pagal Asociacijos susitarimą. Jeigu tai neįmanoma, jeigu Ukrainos Vyriausybė ir prezidentas nėra pasirengę sugrįžti į procesą, kuris sustojo lapkričio 29 d. Vilniuje, mes teiksime pirmenybę kitai darbotvarkei su absoliučiai detalizuotu planu, ką reikia padaryti, kad Ukrainos integraciją į Europą būtų pagreitinta. Reikia nuspręsti, kokias struktūrines reformas atliksime, kokius pakeitimus darysime Ukrainos ekonomikoje, teismų sistemoje, sveikatos apsaugos sistemoje, saugumo srityje“, – teigė P. Porošenko.

Vieno kandidato kovai prieš V. Janukovyčių dar nėra

Antras uždavinys, anot Ukrainos politiko ir verslininko, pademonstruoti opozicijos vieningumą, nes „Maidano draivas“ ir potencialas, kurį ukrainiečiai demonstruoja pastarosiomis dienomis, teikia didelių vilčių.

„Per postjanukovyčiaus darbotvarkę reikia pasirašyti Asociacijos susitarimą ir modernizuoti šalį“, – sako P. Porošenko.

Klausiamas, ar opozicija turės vieną kandidatą prezidento rinkimuose, politikas atsakė taip, kad buvo galima suprasti, jog šiuo metu tokio kandidato nėra.

„Mano asmeninė pozicija ta, kad mes turėtume turėti vieningą kandidatą. Aš lieku optimistas ir manau, kad artimoje ateityje noras turėti vieną kandidatą bus pademonstruotas. Nežinau, ar artimoje ateityje pasirodys to vieno kandidato pavardė, tai gali būti pavasario pabaigoje, gali būti rudens pradžioje. Maidanas reikalauja vieno kandidato, Ukrainos žmonės irgi. Be to, šiandien per diskusiją irgi visi sakė, kad šansai būtų kur kas didesni, jeigu turėtume vieną kandidatą jau dabar. Mes turime patirties 2004 m., kai prieš metus paskelbę apie vieningą kandidatą, laimėjome rinkimus“, – teigė P. Porošenko.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt