Lietuvoje

2014.01.08 16:18

VSD siūlo prokuratūrai tirti įslaptinto URM tyrimo paviešinimą

BNS 2014.01.08 16:18

Valstybės saugumo departamentas (VSD) siūlo Generalinei prokuratūrai ištirti įslaptintos Užsienio reikalų ministerijos (URM) informacijos atskleidimą, kai žiniasklaida paskelbė duomenis apie tyrimą dėl ambasadorių pokalbių paviešinimo internete.

Valstybės saugumo departamentas (VSD) siūlo Generalinei prokuratūrai ištirti įslaptintos Užsienio reikalų ministerijos (URM) informacijos atskleidimą, kai žiniasklaida paskelbė duomenis apie tyrimą dėl ambasadorių pokalbių paviešinimo internete.

Ministerija atliko tyrimą ir kreipėsi į VSD, kai portalas alfa.lt spalį paskelbė, jog yra susipažinęs su įslaptintu ministerijos generalinės inspekcijos tyrimu.

VSD teigia gruodžio 17 dieną gavusi URM raštą apie ministerijos komisijos sprendimą, jog portalo straipsnyje pateikta įslaptinta informacija yra atskleista neteisėtai.

„Valstybės saugumo departamentas manydamas, kad URM pateiktoje informacijoje ir išvadose galima įžvelgti nusikaltimo požymių, 2013 metų gruodžio 31 dieną patikrinimo medžiagą persiuntė Generalinei prokuratūrai“, – BNS informavo departamento atstovas spaudai Vytautas Makauskas.

Tuo metu Generalinė prokuratūra teigia, kad sprendimas, ar pradėti tyrimą, kol kas nepriimtas.

„Šiuo metu nagrinėjama pateikta medžiaga ir sprendimas dar nėra priimtas“, – BNS trečiadienį sakė prokuratūros atstovė spaudai Rita Stundienė.

Ministras Linas Linkevičius BNS trečiadienį pasakojo, kad ministerija savo tyrimą baigė pernai.

„Dar pernai buvo kreiptasi į Valstybės saugumo departamentą, kaip ir priklauso pagal Valstybės ir tarnybos paslapčių įstatymą. Atlikome ir savo tyrimą. Neturime jokios naujos informacijos. Toliau viskas vyko pagal kompetenciją institucijų, kurios ir šiuo metu tiria“, – kalbėjo ministras.

Naujienų portalas alfa.lt spalio mėnesį paskelbė, kad yra susipažinęs su įslaptintu generalinės inspekcijos tyrimu. Portalas rašė, kad generalinės inspekcijos, kuriai vadovauja buvęs aukštas VSD pareigūnas Virgilijus Petkevičius, išvadoje teigiama, jog diplomatų pokalbių paviešinimas yra „Rusijos žvalgybos aktyviosios priemonės“, susijusios su Lietuvos pirmininkavimu Europos Sąjungai ir ypač Rytų partnerystės viršūnių susitikimu Vilniuje.

L. Linkevičius trečiadienį gandais pavadino naujus žiniasklaidos pranešimus, jog VSD disponavo ambasadorių pokalbių telefonu originaliais įrašais, o apie tai prezidentės patarėja informavusi ministerijos diplomatą.

„Tai gandai, mes to nekomentuosime, tegul komentuoja, tie, kurie skleidžia arba tiria“, – BNS sakė ministras.

Interneto svetainėje „YouTube“ vasarą buvo pasirodę slapta įrašyti Lietuvos diplomatų pokalbiai telefonu. URM tąkart pokalbių paviešinimą pavadino informacine provokacija. Po šio skandalo pareigų neteko ambasadorius Vengrijoje Renatas Juška ir ambasadorius Azerbaidžane Artūras Žurauskas.

Dėl pokalbių paviešinimo ikiteisminį tyrimą atlieka Lietuvos kriminalinės policijos biuras.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.