Lietuvoje

2012.08.08 19:30

Lenkijai susikūrus priešraketinės gynybos sistemą, išaugtų viso regiono saugumas

Algirdas Igorius, LRT Televizijos laida „Panorama“2012.08.08 19:30

Lenkijos prezidentas Bronislawas Komorowskis    kreipėsi į vyriausybę su iniciatyva kurti savo priešraketinės gynybos sistemą. Mūsų šalies gynybos ekspertai sako, kad, Lenkijai įvykdžius savo planus, būtų sustiprintas viso regiono saugumas.   

Lenkijos prezidentas Bronislawas Komorowskis  kreipėsi į vyriausybę su iniciatyva kurti savo priešraketinės gynybos sistemą. Mūsų šalies gynybos ekspertai sako, kad, Lenkijai įvykdžius savo planus, būtų sustiprintas viso regiono saugumas.

Lenkijai pareiškus apie ketinimus kurti savo priešraketinį skydą galimiems antpuoliams iš oro, Lietuvos Seimo nacionalinio saugumo ir gynybos vadovas sako, jog tai adekvati reakcija į Kaliningrado srityje Rusijos stiprinamas naujausias priešlėktuvines ir priešraketines sistemas.

„Tos sistemos apima didelę dalį Lenkijos. Pavyzdžiui, jei dislokuos ir raketines sistemas, kurios gali nunešti užtaisus 500 kilometrų, be abejonės patenka visa Lietuva, dalis Latvijos ir dižioji dalis Lenkijos. Aš manau, kad tai – adekvatus atsakas“, – kalbėjo Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas Arvydas Anušauskas.

Krašto apsaugos ministerijos Euroatlantinio bendradarbiavimo departamento vadovas teigia, kad ši Lenkijos iniciatyva nėra netikėta. Dėl priešraketinės sistemos įdiegimo su lenkais amerikiečiai derisi jau pora metų. Jungtinės Valstijos ateityje Lenkijoje ir Rumunijoje planuoja dislokuoti raketines sistemas. Teigiama, apsisaugoti nuo tokių šalių kaip Iranas, siekiančių pasigaminti atominį ginklą. Anksčiau Lenkija jau buvo skelbusi, kad žada aktyviai dalyvauti regione kuriant priešraketinės gynybos sistemą.

„Lietuva yra NATO priešraketinės gynybos sistemos dalis ir Lietuvos teritorija bus ginama raketų, kurios bus dislokuotos nebūtinai Lenkijoje, gali būti ir kitose šalyse. Priklauso nuo raketos trajektorijos, iš kur ji skrenda. Lietuvos saugumui valstybių pastangos prisidėti prie NATO sistemos yra labai sveikintinos, nes NATO sistema susideda iš nacionalinių sitemų bei NATO valdymo elemento“, – dėstė Krašto apsaugos ministerijos Euroatlantinio bendradarbiavimo departamento direktorius dr. Vaidotas Urbelis.

Seimo nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto vadovas sako, kad brangus projektas kol kas svarstomas tik politiniame lygmenyje, tačiau jis – realus.

„Žinant Lenkijos pajėgumą įsigyti kovinius lėktuvus, tai šiuo atveju įsigyti priešlėktuvinės, priešraketinės gynybos sistemas (dabar pačios naujausios yra ir priešlėktuvinės, ir tuo pat metu priešraketinės) Lenkija galimybių turi“, – aiškino A. Anušauskas.

NATO priešraketinės gynybos plėtojimu regione nepatenkinta Rusija. Neva, tai gali kelti grėsmę jos branduoliniam arsenalui.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt