Lietuvoje

2014.01.03 14:47

„Istorijos detektyvai”: kaip mūsų protėvius nustebino arbaletas, mūras ir kopūstas?

2014.01.03 14:47

Prie Baltijos jūros prieš aštuonis šimtus metų įvyko civilizacijų susidūrimas. Baltų žemėse pradėjo kurtis krikščionys, kurie atnešė naujoves: arbaletą, mūrą ir kopūstą. Mūsų protėviams pažintis su šiais dalykais daug kainavo.  

Prie Baltijos jūros prieš aštuonis šimtus metų įvyko civilizacijų susidūrimas. Baltų žemėse pradėjo kurtis krikščionys, kurie atnešė naujoves: arbaletą, mūrą ir kopūstą. Mūsų protėviams pažintis su šiais dalykais daug kainavo. Kaip tai įvyko papasakos Virginijus Savukynas pirmojoje šių metų „Istorijos detektyvų“ laidoje, kuri nuo šiol transliuojama nauju laiku – trečiadienį 21.30 val. per LRT televiziją.

Koks tragiškas įvykis privertė mūsų protėvius bijoti arbaletų? Kaip jie išmoko jais naudotis? Kokiu keliu arbaletai patekdavo į Lietuvą?

Laidoje atskleisime dar vieną viduramžių Kernavės paslaptį ir sužinosime, kur yra seniausias mūras Lietuvoje. Be abejo, atskleisime pirmąją mūsų protėvių pažintį su mūru.

O galiausiai viską vainikuos kopūsto mįslė. Kaip ši taiki daržovė susijusi su karu? Kada kopūstą pirmą kartą pamatė mūsų protėviai? Ir kokį jiems paliko įspūdį? Be to, sužinosime, ką senovės lietuviai valgydavo. Ar duona buvo kasdieninė, ar prabangos dalykas? Kodėl pienas buvo kilmingųjų gėrimas?

Nuo kada kunigaikščiai pradėjo naudoti savo asmeninius indus? Ką Skirgaila paliko bėgdamas nuo kryžiuočių 1385 metų rugsėjo 1-ąją? Ir kokią nuostabią paslaptį slepia puodynės? Jos tik iš pirmo žvilgsnio atrodo negrabios, skirtingos, tačiau jas vienija aiški sistema. Kokia gi ji? Ir ką ji reiškia?

Atsakymai į šiuos ir kitus klausimus laidoje „Istorijos detektyvai“ – trečiadienį 21.30 val. per LRT televiziją.