Naujienų srautas

Lietuvoje2013.12.31 01:37

Teismui perduota dar trijų Medininkų žudynių įtariamų omonininkų byla

BNS 2013.12.31 01:37

Generalinė prokuratūra Vilniaus apygardos teismui nagrinėti perdavė baudžiamąją bylą dėl Medininkų pasienio kontrolės poste 1991 metais įvykdytų Lietuvos pareigūnų žudynių.

Generalinė prokuratūra Vilniaus apygardos teismui nagrinėti perdavė baudžiamąją bylą dėl Medininkų pasienio kontrolės poste 1991 metais įvykdytų Lietuvos pareigūnų žudynių.

Tai antroji teismą pasiekusi byla dėl šio nusikaltimo. Dėl Medininkų žudynių kol kas nuteistas tik vienas asmuo – 2011 metų pavasarį Vilniaus apygardos teismas Latvijos pilietį, buvusį omonininką Konstantiną Michailovą įkalino iki gyvos galvos.

Dabar teismui perduota byla dėl įtariamaisiais pripažintų Rusijos piliečių – Andrejaus Laktionovo, Česlavo Mlinyko ir Aleksandro Ryžovo – galimai nusikalstamų veikų, pirmadienį pranešė prokuratūra.

1991 metais įvykdytą septynių savo pareigas vykdžiusių Lietuvos policijos ir muitinės pareigūnų nužudymą teisėsaugos pareigūnai kvalifikuoja kaip nusikaltimą žmoniškumui.

2011 metų liepos 28 dieną Vilniaus miesto apylinkės teismas patenkino Generalinės prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo departamento prokuroro prašymą ir A. Laktionovą, Č. Mlinyką bei A. Ryžovą pripažino įtariamaisiais pagal Lietuvos baudžiamojo kodekso 100-ąjį straipsnį, t. y. įtariamais padarius nusikaltimą, už kurį numatyta atsakomybė Lietuvos tarptautinių sutarčių ir Lietuvos baudžiamojo kodekso pagrindais.

Pasak pirmadienį paskelbto Generalinės prokuratūros pranešimo, turimais duomenimis, šie kaltinamieji nuo teisingumo slapstosi Rusijoje, kuri nesutinka savo piliečių perduoti Lietuvai, todėl jų atžvilgiu vykdoma tarptautinė paieška. Manoma, kad buvusių omonininkų teismo procesas Vilniuje vyks jiems nedalyvaujant, Lietuvos įstatymai tam tikrais atvejais leidžia nagrinėti bylas kaltinamiesiems už akių.

Paskutinis iš 25 per ikiteisminio tyrimo laikotarpį Rusijos generalinei prokuratūrai pateiktų tarptautinės teisinės pagalbos prašymų buvo išsiųstas šių metų birželio mėnesį, prašant nustatyti įtariamųjų A. Laktionovo, Č. Mlinyko bei A. Ryžovo gyvenamąsias vietas ir įteikti jiems pranešimus apie ikiteisminio tyrimo pabaigimą.

„Pagal Lietuvos Respublikos įstatymus toks veiksmas prilyginamas pranešimo įteikimui įtariamajam“, – teigia prokuratūra.

Pripažinti minėtus asmenis įtariamaisiais ir perduoti šią bylą teismui tapo įmanoma tik po to, kai 2010 metų gruodžio mėnesį buvo priimtos Baudžiamojo proceso kodekso ir Baudžiamojo kodekso pataisos dėl baudžiamosios atsakomybės taikymo už nusikaltimus žmoniškumui ir karo nusikaltimus. Šios pataisos numatė galimybę užbaigti ikiteisminį tyrimą įtariamajam nedalyvaujant procese.

Ikiteisminis tyrimas Medininkų byloje buvo baigtas šių metų birželio 21 dieną, tačiau iki šiol proceso dalyviai ir jų gynėjai analizavo ikiteisminio tyrimo medžiagą, kurią sudaro daugiau nei 77 tomai dokumentų, taip pat buvo rašomas kaltinamasis aktas.

Dalyvavimu Medininkų žudynėse įtarto K. Michailovo, kuris vienintelis iš keturių įtariamųjų buvo sulaikytas 2007 metų lapkričio 28 dieną Rygoje ir vėliau perduotas Lietuvai, byla buvo atskirta į savarankišką ikiteisminį tyrimą.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi