Lietuvoje

2013.12.30 02:13

„Savaitės“ 2013-ųjų pokalbiai: nuo D. Barakausko pažado iki prezidentės avarijų

Nemira Pumprickaitė, LRT TELEVIZIJOS laida „Savaitė“, LRT.lt2013.12.30 02:13

Per metus „Savaitėje“ buvo arti pusšimčio svečių – Seimo narių, ministrų, įvairių institucijų vadovų. Dauguma tų interviu ir po laiko atrodo aktualūs, o kai kurie kelia šypseną. Vieni dūrė kaip pirštu į akį, kiti, švelniai tariant, visiškai prašovė pro šalį. Paskutinė šių metų „Savaitė“ kviečia kai kuriuos pokalbius prisiminti.

Per metus „Savaitėje“ buvo arti pusšimčio svečių – Seimo narių, ministrų, įvairių institucijų vadovų. Dauguma tų interviu ir po laiko atrodo aktualūs, o kai kurie kelia šypseną. Vieni dūrė kaip pirštu į akį, kiti, švelniai tariant, visiškai prašovė pro šalį.

Paskutinė šių metų „Savaitė“ kviečia kai kuriuos pokalbius prisiminti.

Ištrauka iš interviu su vidaus reikalų ministru Dailiu Barakausku:

D. Barakauskas: Manau, kad maždaug apie gegužės mėnesio pradžią mes turėsime galimybę koreguoti valstybės biudžeto išlaidas ir dalį tų lėšų numatyti statutinių pareigūnų atlyginimams kelti.

N. Pumprickaitė: Ar aš teisingai suprantu, kad Jūs šitoje studijoje duodate viltį pareigūnams, kad po gegužės mėnesio jų atlyginimai gali jau šiek tiek padidėti?

D. Barakauskas: Visiškai teisingai, Jūs visiškai teisingai pastebėjote.

*

Ištrauka iš interviu su finansų ministru Rimantu Šadžiumi:

N. Pumprickaitė: Pone ministre, ir vis dėlto, jeigu Jums nepavyktų išaiškinti, įtikinti žmonių, kad euras nėra žalingas šaliai, bet euras būtų įvestas 2015 metais, ar Jūs nebijote, kad tokiu atveju parašytumėte nuosprendį šitai vyriausybei?

R. Šadžius: Valstybės ir visuomenės gyvenime yra daug svarbesnių darbų ir daug svarbesnių dalykų negu vienos ar kitos partijos likimas, vieno ar kito partijos veikėjo arba valstybės tarnautojo autoritetas.

N.Pumprickaitė: Tai aš teisingai supratau, kad euras Lietuvai svarbiau negu socialdemokratų išlikimas valdžioje ir po ateinančių Seimo rinkimų?

R. Šadžius: Be jokios abejonės.

*

Ištrauka iš interviu su „Maximos“ Krizės valdymo grupės vadovu Ignu Staškevičiumi:

N. Pumprickaitė: Ar Jūs galite preliminariai pasakyti, kokio dydžio tie nuostoliai?

I. Staškevičius: Deja, negaliu. Na, tie nuostoliai visų pirma yra tiesioginiai, mes praradome vieną parduotuvę, sunaikintas turtas, žuvo žmonės, mokamos kompensacijos, mes patiriame milžinišką spaudimą, pirkėjai nenori eiti į „Maxima“ parduotuves Latvijoje, taip pat ir Lietuvoje yra daug kritikos. Tai yra sunkus laikotarpis – šis metas, kiti metai „Maximai“ bus labai sunkūs. Aš manau, kad ir po 10 metų „Maxima“ jaus tragedijos Zuolitūdėje padarinius.

*

Ištrauka iš interviu su Vilniaus arkivyskupu metropolitu Gintaru Grušu:

N. Pumprickaitė: Esate sakęs, kad vienu metu rimtai galvojote apie santuoką, bet pasirinkote dangišką ryšį. Dviejų skirtingų lyčių santykis yra mūsų pasaulio tęstinumo garantija, tai mūsų gyvenimas, vadinasi jūsų, turiu galvoje dvasininkus, gyvenimas prieštarauja prigimčiai. Esate tarsi nubausti, gal celibatas turėtų būti atšauktas?

G. Grušas: Tikrai nevadinčiau mūsų nuskriaustaisiais. Mūsų žmonijos išlikimui reikia, kad būtų šeimos, ir bažnyčia labai remia šeimų kūrimą, gyvenimą. Bet kad žmonija išliktų, nebūtina, kad kiekvienas žmogus sukurtų šeimą. Tai yra labai svarbu. Bet yra kažkas kur kas daugiau. Kaip minėjau savo pamoksle – reikia žvelgti aukštyn. Celibatas irgi yra pasiaukojimo kelias, kaip ir kunigystė.

*

Ištrauka iš interviu su prof. Raimundu Lopata:

N. Pumprickaitė: Kitaip sakant, Jūs norite pasakyti, kad tas Nepriklausomybės Akto dublikatas, kuris dingo iš Prezidento kanceliarijos archyvo Kaune 1940-aisiais, šiuo metu yra Lietuvoje?

R. Lopata: Manau, kad taip.

N. Pumprickaitė: Ir tie, kas jį saugo, neatiduoda?

R. Lopata: Na, nespėjama iš jų atimti.

N. Pumprickaitė: Kas jie – tie, kurie jį saugo?

R. Lopata: Iš Prezidento kanceliarijos, kaip Jūs minite, prieš ar per sovietų okupaciją buvo atiduotas A. Smetonos giminėms, kurie jį saugo.

N. Pumprickaitė: Ir šiuo metu saugo?

R. Lopata: Na, spėkime, kad taip.

Ištrauka iš interviu su buvusiu Kauno apygardos prokuratūros vyr. prokuroru Kęstučiu Betingiu:

K. Betingis: Prokuratūra šiandien valstybėje galėtų vaidinti daug svarbesnį vaidmenį. Deja, mūsų prokuratūros sistemoje to nėra, jau nekalbu, kad policijoje, saugume, kitose institucijose... Šitose institucijose tvirtos teisinės pozicijos šiandien nėra. Tikrų, rimtų vadovų, kurie vykdytų ne užsakomąsias akcijas, bet vykdytų savo funkcijas, deja, šiandien lieka vis mažiau.

N. Pumprickaitė: O kiek šiandien savarankiškas yra generalinis prokuroras? Kodėl netyla kalbos, kad jis yra kišeninis, ar tame yra tiesos?

K. Betingis: Aš pirmiausia norėčiau pasakyti, kad generalinis prokuroras yra atėjęs iš toli. Jo matymas valstybėje, kalbėkime apie prokuratūros sistemą, teisinę sistemą, buvo ir liko siauras. Ir, pasinaudojant šituo matymu, galima generaliniam prokurorui daryti įvairią įtaką.

Ištrauka iš interviu su generaliniu prokuroru Dariumi Valiu:

N. Pumprickaitė: Kodėl, kai kalbama apie Jus, visada sakoma, kad Jus labai globoja prezidentė ir netgi vadina Jus kišeniniu prezidentės prokuroru?

D.Valys: Jūsų paminėtas pasisakymas, manau, neturi jokio pagrindo. Jį naudoja tie, kurie neturi argumentų ir faktų kritikai. Aš rimtai jų nevertinčiau.

Ištrauka iš interviu su Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato viršininku Kęstučiu Lančinsku:

N. Pumprickaitė: Pone komisare, ar Jūs jaučiate, gal nebūtinai šituose įvykiuose, o apskritai, politikų kišimąsi į savo darbą? Ar būna spaudimas, gal taip vadinkime?

K. Lančinskas: Neatsakysiu į šitą klausimą.

N. Pumprickaitė: Tyla, sako, irgi reiškia šiokį tokį atsakymą.

*

Ištrauka iš interviu su Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų pirmininku Andriumi Kubiliumi:

N. Pumprickaitė: Kaip manote, ar Jums užteks 4 metų atsinaujinti, kad 2016-aisiais vėl grįžtumėte valdyti?

A. Kubilius: Be abejo.

Ištrauka iš interviu su socialinės apsaugos ir darbo ministre Algimanta Pabedinskiene:

N. Pumprickaitė: Ir jeigu partija Jums pasakys: deja, bet turite trauktis, tai Jūs pasitrauksite?

A. Pabedinskienė: O aš sprendimą jau priimsiu pati.

Ištrauka iš interviu su dabar jau buvusiu Seimo Pirmininku Vydu Gedvilu:

N. Pumprickaitė: Tai jeigu dabar Darbo partija įsakytų Jums trauktis, Jūs trauktumėtės, nes tai Darbo partijos vieta?

V. Gedvilas: Jokio nepasitikėjimo nei iš partijos, nei iš partijos vadovų nesu gavęs, ir apie tai jokios kalbos nebuvo. Aš noriu dorai, jeigu man leis politinė situacija, dirbti visą kadenciją ir būti Seimo Pirmininku. O Seimo Pirmininko pareigos duoda labai daug patirties. Tai yra naujas universitetas, kurį aš, jeigu viskas sėkmingai, norėčiau baigti ir išlaikyti visus to universiteto egzaminus.

Ištrauka iš interviu su Vilniaus meru Artūru Zuoku:  

N. Pumprickaitė: Pone mere, ar Jūs vis dėlto jau turite atsakymą dėl savo kandidatavimo būsimuose prezidento rinkimuose?

A.Zuokas: Ar aš darau dabar nors vieną sprendimą, kuris didintų mano politinį populiarumą Lietuvoje? Matyt, priešingai. Taigi, šiandien, aš manau, aš nekuriu to politinio kapitalo, kuris leistų man pakeisti savo poziciją iš Vilniaus miesto savivaldybės mero kabineto į Daukanto aikštę.

*

Ištrauka iš interviu su Ministru Pirmininku Algirdu Butkevičiumi:

N. Pumprickaitė: O Jūs turite garantijų, kad laimėjusi Dalia Grybauskaitė paliks jus premjeru?

A. Butkevičius: Aš taip negalvoju. Gal iki to laiko pasirodys, kad mano tikslai buvo neįgyvendinti, ir per tą laikotarpį jau bus galima pamatyti, kaip man sekėsi vadovauti, ir gal reikės atsisveikinti pasakant: na, ką Butkevičiau, tau reikalavimai buvo keliami aiškūs, suprantami, tau nepavyko, ir mes turim gražiai atsisveikinti vienas su kitu.

*

Ištrauka iš interviu su Socialdemokratų partijos garbės pirmininku Aloyzu Sakalu:

A. Sakalas: Prezidentė iš viso be reikalo kišasi į Vyriausybės reikalus. Prezidentė pagal Konstituciją neturi teisės reikalauti, bet gali siūlyti, gali prašyti, bet negali įsakinėti atleisti tokį ministrą arba kitokį ministrą.

N. Pumprickaitė: O kaip Jūs apskritai vertinate premjero Algirdo Butkevičiaus laikyseną prezidentės atžvilgiu?

A.Sakalas: Na, sakyčiau, jis galbūt per daug nuolankus prezidentei. Aš manyčiau, kad prezidentė pasidarė lyg ir faktinis Vyriausybės vadovas. O šito A. Butkevičius neturėtų leisti.

Ištrauka iš interviu su prof. Lauru Bieliniu:

N. Pumprickaitė: Jūs balsuotumėte už dabartinę prezidentę antrai kadencijai?

L. Bielinis: Kad aš ir pirmai [kadencijai] nebalsavau. Tiesiog, mano galva, prezidentė yra labai rimta, aukštai kvalifikuota eurobiurokratė, jeigu taip galima pasakyti. Gerąja to žodžio prasme [biurokratė]. Bet politiniame lauke ji daro klaidas būtent dėl to, kad jos visas intelektinis bagažas yra administracinio lygmens. Ir, būdama administratorė, ji politikoje padaro avarijas. Kartais moteriškai pasireiškia tokie dalykai, kaip „man nereikia paramos“. O kartais formuojant sprendimą ji bando labai techniškai elgtis, o politika juk menas.

Ištrauka iš interviu su MRU Konstitucinės teisės katedros profesoriumi dr. Vytautu Sinkevičiumi:  

N. Pumprickaitė: Tai teisė vis dėlto priklauso nuo politikos, ar atvirkščiai – politika nuo teisės?

V. Sinkevičius: Aš manau, ir teisė, ir politika priklauso nuo Konstitucijos.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt