Lietuvoje

2012.08.08 07:57

Nelegalūs gidai iš užsienio apie Vilnių seka pasakas

Didžiulės pastangos įdomiai ir teisingai pristatyti Vilnių užsienio svečiams griaunamos akimirksniu: neretai nelegalūs gidai iš užsienio vis dar sugeba pripasakoti turistams nebūtų dalykų, o svarbiausius faktus „netyčia“ praleisti.  

Didžiulės pastangos įdomiai ir teisingai pristatyti Vilnių užsienio svečiams griaunamos akimirksniu: neretai nelegalūs gidai iš užsienio vis dar sugeba pripasakoti turistams nebūtų dalykų, o svarbiausius faktus „netyčia“ praleisti.

Padeda prevencinės akcijos

Vilnius yra vienas tų miestų, kurio turistai neaplenkia ištisus metus, ką jau kalbėti apie vasarą. Taigi, sakysit, gidai turi darbo į valias. Turi, išskyrus atvejus, kai į sostinę atvyksta užsieniečių grupių, ir ne tik iš Lenkijos, bet ir kitų šalių.

Turistai vis dažniau renkasi kelionių vedlius iš savo šalies. Šio reiškinio problemos dvi: tarp užsieniečių gidų yra dirbančių nelegaliai, antra – jų pateikiama informacija ne visada atitinka tiesą, rašo „Vilniaus diena“.

Prieš porą savaičių sostinėje buvo surengta nelegalaus gidų darbo prevencinė akcija.

 Ji rengiama jau dešimtmetį kiekvieną vasarą tris keturis kartus. Per ją buvo patikrinta dvylika gidų, vedančių ekskursijas anglų, vokiečių, lenkų, ispanų, italų kalbomis. Vienas vokiškai kalbantis asmuo neturėjo gido kvalifikaciją liudijančio pažymėjimo ir buvo įspėtas, kad ekskursiją Vilniaus senamiestyje gali vesti tik gido pažymėjimą turintis asmuo. Savivaldybės Turizmo skyriaus vyriausiosios specialistės Kristinos Mackevičienės teigimu, tokios akcijos veiksmingos, nes po jų nelegalių gidų paprastai sumažėja.

„Apie nelegaliai Vilniuje dirbančius gidus informacijos gauname ir iš savų aktyviai dirbančių gidų. Jie eidami pro šalį kartais pastebi tokių atvejų. Dėl to tokios akcijos ir vyksta“, – sakė Vilniaus turizmo informacijos centro (TIC) Projektų įgyvendinimo skyriaus vadovė Vilma Daubarienė.

Nelegalai kenkia įvaizdžiui

Ji pasakojo, kad neseniai įvesta nauja tvarka, kuria pagal ES direktyvas suvienodintas gidų darbas. Nuo to laiko užsieniečiai gidai turi teisę vesti ekskursijas Vilniuje, tik jie turi užpildyti specialius dokumentus Valstybiniam turizmo departamentui. To nedarantys ir nelegaliai dirbantys pridaro žalos.

„Jei asmenys dirba nelegaliai, nesumokami mokesčiai. Antra, tai yra nesąžininga konkurencija profesionalių gidų atžvilgiu, kurie įdeda daug darbo – baigia specialius daugiau nei pusmetį trunkančius kursus. Taigi nelegalus darbas kenkia visiems: tiek mums, dirbantiems turizmo srityje, tiek šalies ir miestų įvaizdžiui, tiek tiems gidams, kurie turi teisę dirbti“, – nelegaliai dirbančių gidų darbo padarinius vardijo pašnekovė.

Tačiau, V. Daubarienės teigimu, net jei išgirstama, kad gidas teikia klaidingą informaciją turistams, dar nereiškia, kad jis dirba nelegaliai. Galbūt jam tiesiog trūksta žinių. Vis dėlto, matyt, tai dažniausiai yra pažymėjimų neturintys asmenys. Kad ir kaip ten būtų, faktai iškreipiami ir turistams pateikiama melaginga informacija.

„Tai kenkia miesto įvaizdžiui, kartais ir visos šalies, nes per ekskursijas pristatomi ir faktai apie šalį“, – didžiausią tokių ekskursijų minusą įvardijo Projektų įgyvendinimo skyriaus vadovė. Jai pritarė ir Turizmo skyriaus vyriausioji specialistė. „Nelegaliai ekskursijas vedantys gidai iškraipo faktus apie miesto istoriją, pateikia neišsamią, klaidingą informaciją ir sukuria neteisingą Vilniaus miesto vaizdą“, – sakė K. Mackevičienė.

Užsieniečiai taip nesugeba

Nors užsieniečiai gidai nesudaro daugumos, dažniausiai tai yra su grupe po Baltijos šalis keliaujantys gidai, galima teigti, kad tam tikru požiūriu jie atima ir duonos kąsnį iš mūsiškių. „Dažnai pasitaiko, pavyzdžiui, kad Latvijos įmonė samdo gidą, kuris keliauja per tris Baltijos šalis. Taip jie galbūt siekia sutaupyti pinigų ir nori, kad vienas atsakingas asmuo keliautų po visą tą teritoriją. Bet, žiūrint iš Vilniaus gidų pusės, žinoma, kad iš jų kaip ir atimamas darbas“, – pripažino V.Daubarienė.

Ji pasidžiaugė, kad tokių gidų nedaug – po keliasdešimt kasmet, ir jie turi leidimą tik laikinai vesti ekskursijas. Taigi jie privalo nurodyti laikotarpį, kada ves ekskursiją, ir tai nereiškia, kad jas gali vesti nuolat.

Aišku, kiekviena taisyklė turi išimčių. V.Daubarienė patvirtino, kad pasitaiko atvejų, kai gidas užsienietis labai gerai pažįsta Vilnių ir ekskursiją veda be priekaištų. Taip yra buvę ir su taip dažnai linksniuojamais Lenkijos gidais. Vis dėlto TIC skatina, kad būtų samdomi Vilniaus miesto gidai, nes, pašnekovės teigimu, tik jie geriausiai gali pristatyti miestą turistams.

„Gidas gidui nelygus. Bet kalbant apie skaičius ir tendencijas, tikrai geriausi atsiliepimai ir puikiausiai pristatomas miestas yra mūsų vietinių gidų. Tikriausiai užsieniečiai niekada nesugebės taip gerai visko perteikti. Nors ir turi žinių, bet jie čia negyvena, nejaučia miesto, nežino, kokios šalies aktualijos. Neturėdami viso fono, jie tikrai nesugebės taip gerai pristatyti miesto“, – įsitikinusi TIC atstovė.