Lietuvoje

2012.08.07 17:07

Piliečiai vis dar nenoriai remia partijas

Seimo rinkimai dar tik po kelių mėnesių, tačiau politinės partijos jau pradeda vilioti būsimus rinkėjus. Seimui uždraudus juridiniams asmenims remti partijas, visą dėmesį jos telkia į mažomis aukomis juos galinčius paremti eilinius piliečius, tačiau ir tų dar ne daug, praneša LRT Televizijos Naujienų tarnyba.  

Seimo rinkimai dar tik po kelių mėnesių, tačiau politinės partijos jau pradeda vilioti būsimus rinkėjus. Seimui uždraudus juridiniams asmenims remti partijas, visą dėmesį jos telkia į mažomis aukomis juos galinčius paremti eilinius piliečius, tačiau ir tų dar ne daug, praneša LRT Televizijos Naujienų tarnyba.

Nors oficiali rinkimų kampanija dar neprasidėjo, tačiau sostinėje ant vieno pastato sienos didžiulė besišypsančio Darbo partijos vedlio nuotrauka ir pažadas minimalią algą kone padvigubinti. Verslininkų žurnale konservatoriai giriasi savo nuveiktais darbais ir žada juos tęsti, o socialdemokratų lyderis kviečia bendradarbiauti.

Partijos po truputį užkuria rinkimų pažadų mašinas, tačiau šiemet juos gali tekti žarstyti kukliau. Nuo Naujųjų metų Seimui pritarus Prezidentės siūlymui drausti įmonėms remti politines partijas, joms palikta galimybė rinkti aukas iš fizinių asmenų.

VRK duomenimis, partijos aukų, kurios siekia iki 40 litų, jau gavo už beveik 14 tūkstančių litų. Jas jau parėmė kiek daugiau nei trys su puse šimto asmenų. Partijoms aukoti daugiau, kartu deklaruoti ir savo turtą bei pajamas nusprendė daug mažiau žmonių – vos 73, pervedę beveik 110 tūkstančių litų. Patys kandidatai rinkimams skyrė daugiau nei 133 tūkstančius litų. Partijos iš savo turimų lėšų rinkimams atseikėjo 700 tūkstančius litų, o valstybė partijoms jau pervedė 2,5 milijono.

Pasak Vyriausiosios rinkimų komisijos pirmininko Zenono Vaigausko, tikroji Seimo rinkimų agitacinė kova dar neprasidėjo, todėl ir partijas kol kas parėmė mažai rinkėjų.

„Dabar tai irgi vyksta, bet dabar daugiau toksai parengiamasis laikotarpis, nes partijos rengiasi tik galutinai tvirtinti kandidatų sąrašus. Didesnėse apygardose kandidatai jau žinomi, kas ir kur bus keliami, o pas mus, kaip matome, prieš rinkimus net kai kurios partijos pradeda kurtis. Didesnis žmonių skaičius norėtų aukoti mažesnes sumas ir tą mes aiškiai matome“, – sako Z. Vaigauskas.

VRK duomenimis, iš viso partijų pajamos rinkimų kampanijai siekia beveik 3,5 milijono litų. Bene daugiausiai rinkimams pajamų surinko konservatorių partija – per pusantro milijono. Toliau pagal rinkimų kampanijai surinktas pajamas rikiuojasi Liberalų ir centro sąjunga. Trečioje vietoje – socialdemokratai, rinkimams surinkę pusę milijono litų. „Tvarka ir teisingumas“ – 400 000 litų.

Partijos anksčiau svarstė galimybę ir paramą iki keturiasdešimties litų rinkti trumpaisiais mobiliųjų telefonų numeriais, tačiau greičiausiai joms teks atsisakyti šio sumanymo: vienos kompanijos tokių paslaugų neteiks, nes nenori veltis į politinius žaidimus, o kitos sako, kad nespės rinkimams pasirengti techniškai.

„Įstatyme yra reikalavimas, kad būtent operatorius užtikrintų, kad žmogus nepaaukotų daugiau nei 40 litų, bet kuriai partijai, ne vienai, o bet kuriai. Maža to, operatorius turi užtikrinti, kad žmogus nepaaukotų ir per kitus operatorius daugiau nei tų pačių 40 litų. Toks reikalavimas reiškia, kad mes turim įsidiegti papildomas sistemas, jas įsigyti, išbandyti, įdiegti ir tai turim padaryti per labai trumpą laiką, nes rinkimai bus spalį“, – dėsto „Tele 2“ viešųjų ryšių vadovas Andrius Baranauskas.

Seimo rinkimai vyks spalio 14 dieną.