Lietuvoje

2015.09.08 13:45

B. Bradausko pasisakymus apie žydų gelbėtojus svarstys etikos komisija

BNS 2015.09.08 13:45

Socialdemokrato Broniaus Bradausko pasisakymus, jog žydų gelbėtojams pensijas turėtų mokėti Izraelis, svarstys partijos etikos ir procedūrų komisija.

Socialdemokrato Broniaus Bradausko pasisakymus, jog žydų gelbėtojams pensijas turėtų mokėti Izraelis, svarstys partijos etikos ir procedūrų komisija.

Į komisiją su prašymu įvertinti Seimo Biudžeto ir finansų komiteto pirmininko B. Bradausko pasisakymus kreipėsi Lietuvos socialdemokratų partijos lyderis premjeras Algirdas Butkevičius.

Komisija kreipimąsi nagrinės kitų metų sausio 9 dieną, pranešė Socialdemokratų partija. Pranešime taip pat pabrėžiama, kad tiek gelbėjusieji, tiek gelbėjamieji buvo Lietuvos piliečiai, tad negalima kalbėti apie Holokaustą lyg tai būtų kitos valstybės problema.

A. Butkevičius taip pat pirmadienį pranešė „labai neigiamai“ vertinantis partijos bendražygio Seimo nario B. Bradausko pareiškimą, kad žydus Antrojo pasaulinio karo metais gelbėjusiems lietuviams valstybines pensijas turėtų mokėti ne Lietuva, o Izraelis.

„Partijos nario Broniaus Bradausko pasisakymus dėl valstybinių pensijų žydų gelbėtojams vertinu labai neigiamai. Tai nėra partijos pozicija“, – BNS atsiųstame pareiškime sakė premjeras.

Socialdemokratų partija pareiškė remianti siūlymą Holokausto aukų gelbėtojams suteikti laisvės kovos dalyvių statusą, kuris leistų pretenduoti į valstybines pensijas.

Seimo biudžeto ir finansų komiteto pirmininkas socialdemokratas Bronius Bradauskas pirmadienį pareiškė, kad žydus Antrojo pasaulinio karo metais gelbėjusiems lietuviams valstybines pensijas turėtų mokėti ne Lietuva, o Izraelis.

„Nematau, kodėl Lietuvos valstybė turi mokėti. Būtų labai logiška, jeigu mes kreiptumėmės į Izraelį, ir Izraelis galėtų mokėti. Bet ne, žydai nenori mokėti ir tik žiūri, ką paimti iš Lietuvos“, – BNS sakė B. Bradauskas.

Taip politikas komentavo komiteto sprendimą nepritarti laisvės kovų dalyvio statuso ir valstybinių pensijų suteikimui apie pusantro šimto likusių gyvų žmonių, kurie Antrojo pasaulinio karo metais rizikavo savo gyvybe gelbėdami nacių persekiojamus žydus.

Vyriausybė šį mėnesį pritarė, kad Antrojo pasaulinio karo metais žydus gelbėję piliečiai gautų laisvės kovų dalyvių statusą ir valstybines pensijas.

Iš pradžių Ministrų kabinetas taip pat buvo pasiūlęs Seimui kol kas nepriimti šio įstatymo dėl lėšų trūkumo, bet tokia Vyriausybės pozicija sulaukė pasmerkimo viešojoje erdvėje. Kritikai atkreipė dėmesį, kad valdžia rado lėšų kitąmet pakelti politikų ir valstybės tarnautojų algas, bet nesutinka paremti žmonių, kurie gynė lietuvių tautos garbę karo metais.

Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos skaičiavimais, holokausto aukų gelbėtojų valstybinėms pensijoms mokėti kasmet papildomai reikės po 860 tūkst. litų. Vienkartinėms kompensacijoms žuvusiųjų šeimoms išmokėti reikės 1 mln. litų.

Per Antrąjį pasaulinį karą naciai, neretai talkinami lietuvių kolaborantų, išžudė apie 90 proc. iš daugiau kaip 200 tūkst. Lietuvos žydų. Karo metais buvo išgelbėti apie 8 tūkst. Lietuvos žydų, dar maždaug tiek pat liko gyvi, nes spėjo pasitraukti į Sovietų Sąjungos gilumą.

Izraelyje įsikūręs Holokausto studijų centras „Yad Vashem“ už žydų gelbėjimą pasaulio teisuoliais yra pripažinęs 865 lietuvius, sąrašas yra nuolat pildomas.

Tai ne pirmas kartas, kai socialdemokratų partija atsiriboja nuo B. Bradausko. Spalio mėnesį partija paskelbė atsiribojanti nuo B.Bradausko veiksmų, kai jis pataikaudamas Rusijai pareikalavo iš dokumentinio filmo išimti kadrus apie sovietų agresiją 1991 metų sausio 13-ąją. 

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.