Naujienų srautas

Lietuvoje2013.12.23 17:33

A. Bilotaitė prašo Prezidentę vetuoti „VTEK politizuojančias pataisas“

ELTA 2013.12.23 17:33

Seimo narė Agnė Bilotaitė kreipėsi į Prezidentę Dalią Grybauskaitę, prašydama vetuoti pirmadienį Seime priimtas Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos (VTEK) įstatymo pataisas.

Seimo narė Agnė Bilotaitė kreipėsi į Prezidentę Dalią Grybauskaitę, prašydama vetuoti pirmadienį Seime priimtas Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos (VTEK) įstatymo pataisas.

Jos teigimu, projektas, kuris tik praėjusią savaitę buvo pateiktas Seimui ir išskirtinės skubos tvarka spėjo praeiti Seimo Teisės departamento ir Seimo komitetų svarstymo stadijas, priimtas neatsižvelgiant į su juo tiesiogiai susijusių institucijų ir antikorupcijos srityje dirbančių Seimo narių kritiką.

„Juo įtvirtinama Seimo Pirmininko teisė į Vyriausiąją tarnybinės etikos komisiją (VTEK) siūlyti nebe vieną, o du komisijos narius. Tai išbalansuoja VTEK struktūrą ir stabilumą, nepagrįstai suteikia Seimui išskirtinę įtaką VTEK formavime ir kartu neišvengiamai politizuoja komisijos darbą“, – kreipimesi į Prezidentę savo poziciją argumentavo Seimo narė.

Jos nuomone, projektas ne tik iškreipia valdžios institucijų įtakos balansą formuojant VTEK, tačiau ir mažina šios institucijos veiklos skaidrumą. Naujoje įstatymo redakcijoje panaikinama galimybė komisijos nariams skelbti atskirąją nuomonę.

„Nėra normalu, kad komisijos nariai negali argumentuotai pareikšti savo nuomonės, kuri skiriasi nuo daugumos. Taip ir užgniaužiama diskusijos galimybė, ir mažinamas sprendimų skaidrumas, – aiškina A. Bilotaitė. – Be to, nors anksčiau buvo numatyta ir teismų praktikos įtvirtinta VTEK teisė pareikšti ieškinius teismui dėl darbo sutarčių ir sandorių, pažeidžiančių Viešųjų ir privačių interesų derinimo valstybinėje tarnyboje įstatymą, dabar gudria formuluote padaroma, kad realiai VTEK tokių darbo sutarčių ir sandorių naikinti nebegalės“.

A. Bilotaitė į Prezidentę dėl įstatymo vetavimo kreipėsi po to, kai plenariniame Seimo posėdyje buvo atmesti jos užregistruoti siūlymai, galėję išspręsti išvardintus projekto trūkumus. Siūlymui Seimui palikti teisę kaip ir kitoms institucijoms deleguoti vieną VTEK narį buvo nepritarta 43 Seimo nariams balsavus už, 21 – prieš ir 36 susilaikius.

Kaip ELTA jau skelbė, Seimas Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos (VTEK) narių skaičių padidino nuo 5 iki 6.

Nustatyta, kad po vieną kandidatą į VTEK Seimui teikia Respublikos Prezidentas, Ministras Pirmininkas, Lietuvos Aukščiausiojo Teismo pirmininkas ir Lietuvos savivaldybių asociacijos prezidentas, du kandidatus (iš Seimo frakcijų siūlomų kandidatų) į VTEK Seimui teikia Seimo Pirmininkas. Naujos kandidatūros privalo būti pateikiamos ne vėliau kaip prieš tris mėnesius iki atitinkamo VTEK nario kadencijos pabaigos.

Tokios nuostatos įteisintos ypatingos skubos tvarka priimtose VTEK įstatymo pataisose. Už jas balsavo 69 parlamentarai, 2 susilaikė.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi