Lietuvoje

2013.12.23 12:18

Konservatoriai skųs L. Graužinienę dėl išimto V. Uspaskicho klausimo

BNS2013.12.23 12:18

Opozicijoje esantys konservatoriai nutarė Seimo Etikos ir procedūrų komisijai skųsti parlamento pirmininkę „darbietę“ Loretą Graužinę, kuri, jų teigimu, šiurkščiai pažeidė Seimo statutą savavališkai iš darbotvarkės išimdama klausimą dėl Darbo partijos įkūrėjo Viktoro Uspaskicho teisinės neliečiamybės.

Opozicijoje esantys konservatoriai nutarė Seimo Etikos ir procedūrų komisijai skųsti parlamento pirmininkę „darbietę“ Loretą Graužinę, kuri, jų teigimu, šiurkščiai pažeidė Seimo statutą savavališkai iš darbotvarkės išimdama klausimą dėl Darbo partijos įkūrėjo Viktoro Uspaskicho teisinės neliečiamybės.

„Taip, skųsime dėl asmeninės Seimo pirmininkės veiklos, kuria yra šiurkščiai pažeistas Seimo statutas“, – pirmadienį Seime žurnalistams sakė opozicijos lyderis Andrius Kubilius.

Jis priminė, kad ketvirtadienį Seimas patvirtino pirmadienio posėdžio darbotvarkę, į kurią V. Uspaskicho klausimas buvo įrašytas.

„Tačiau jau šios dienos posėdyje buvo išdalyta darbotvarkė, išbraukus komisijos dėl V. Uspaskicho imuniteto panaikinimo sudarymo klausimą. Ir išbraukė Seimo pirmininkė asmeniškai. Tai yra šiurkštus Seimo statuto pažeidimas. Patvirtintą darbotvarkę kuo nors papildyti ar ką nors iš jos išbraukti, gali tik Seimas, ir tai gali padaryti tik Seimo valdybos arba frakcijos, arba Vyriausybės siūlymu, bet ne asmeniniu pačios pirmininkės apsisprendimu“, – pabrėžė A. Kubilius.

Anot jo, tai ne pirmas atvejis, kai L. Graužinienė pažeidžia Seimo statutą ir nesilaiko parlamentarams duoto žodžio. Ji buvo pažadėjusi, kad klausimas dėl komisijos, turinčios spręsti dėl Darbo partijos įkūrėjo imuniteto panaikinimo, sudarymo bus sprendžiamas dar praėjusį ketvirtadienį. Tačiau nei ketvirtadienį, nei pirmadienį – per paskutinį rudens sesijos posėdį – šis klausimas nesvarstytas.

„Kai opozicijos atstovai paliko Etikos ir procedūrų komisiją, Seimo pirmininkė valdyboje visiems girdint davė pažadą, kad jeigu Etikos komisija priims sprendimą, jog reikia tęsti komisijos sudarymą, komisijos sudarymas dar bus šioje sesijoje išspręstas. Dabar ji pasielgė priešingai. Kiekvienam žmogui apsispręsti, ar galima taip apgaudinėti visus, taip nesilaikyti savo žodžio, taip šiurkščiai laužyti Seimo statutą“, – sakė A. Kubilius.

Gavusi generalinio prokuroro kreipimąsi dėl V. Upaskicho imuniteto panaikinimo L. Graužinienė šio klausimo pusantro mėnesio netraukė į plenarinio posėdžio darbotvarkę.

„Deja, tenka vėl apgailestauti, kad Seimo pirmininkė dirba kaip V. Uspaskicho priedangos organizacija. Tas seniai visiems buvo aišku, nuo pat jos tapimo Seimo pirmininke, bet kuo toliau, tuo šiurkščiau tai daroma“, – teigė opozicijos lyderis.

Jis apgailestavo, kad kaip V. Uspaskicho priedangos organizacija dirba ir Socialdemokratų partijos frakcija.

„Nepaisant jų lyderio premjero A. Butkevičiaus pasakymų, kad lyg taip ir negali tęstis, frakcija balsuoja kitaip“, – atkreipė dėmesį A. Kubilius.

Praėjusią savaitę premjeras socialdemokratas Algirdas Butkevičius pareiškė, jog V. Uspaskicho neliečiamybės panaikinimo klausimo vilkinimas nekelia pasitikėjimo tarp koalicijos partnerių, ir yra neigiamai vertinamas visuomenės.

Tačiau pirmadienį balsuojant dėl opozicijos lyderio siūlymo įtraukti V. Uspaskicho klausimą į posėdžio darbotvarkę, dauguma socialdemokratų jo neparėmė. Už tebuvo septyni šios frakcijos nariai, vienas balsavo prieš, 14 susilaikė.

Prieš porą savaičių Seimas nepritarė siūlymui sudaryti laikinąją tyrimo komisiją, kuri turėjo nagrinėti generalinio prokuroro kreipimąsi dėl minėto „darbiečio“ imuniteto. Tuomet komisijos sudarymui priešinosi „darbiečiai“ ir opozicija, kuriai neįtiko „tvarkiečio“ Petro Gražulio kandidatūra į komisijos pirmininko postą.

Nepritarus pirmajam projektui, Seimo opozicija pasiūlė sudaryti kitą komisiją, svarstysiančią V. Uspaskicho neliečiamybės panaikinimo klausimą. Tačiau šio dokumento vis nepavykdavo įtraukti į plenarinio posėdžio darbotvarkę. Valdantieji argumentuodavo, kad klausimas dėl komisijos sudarymo perduotas Seimo Etikos ir procedūrų komisijai ir, kol ši nepasakė savo pozicijos, jo negalima svarstyti.

Seimo Etikos ir procedūrų komisija praėjusią savaitę nusprendė, kad parlamentarai turi svarstyti šį klausimą.

Darbo partijos įkūrėją V. Uspaskichą prokurorai baudžiamojon atsakomybėn nori patraukti dėl nepagarbos teismui. Jis teisėjus yra viešai išvadinęs nusikaltėliais.

Pagal Lietuvos Konstituciją, Seimo narys negali būti patrauktas baudžiamojon atsakomybėn, suimtas ir kitaip suvaržyta jo laisvė be Seimo sutikimo.

Liepos mėnesį V. Uspaskichą Vilniaus apygardos teismas pripažino kaltu dėl sukčiavimo ir apgaulingo buhalterinės apskaitos tvarkymo bei skyrė jam ketverių metų laisvės atėmimo bausmę. Šiuo metu byla nagrinėjama apeliacine tvarka.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.